Ви все ще сидите за комп’ютером? А чи не краще прогулятися на свіжому повітрі? Ми їздимо за сотні кілометрів від своєї домівки, щоб побачити щось нове, цікаве, забувши про «перлини» рідного міста. Тому і вирушила творча група «Літературної вітальні» Ніжинської центральної міської бібліотеки  до ботанічного саду Ніжинського державного університету ім. М.Гоголя, на зустріч-пораду «Квітують подвір’я-квітує країна». На території навчально-дослідної агробіостанції нас зустрічає екскурсовод-агроном Наталія Василівна Донець. Вирушаємо алеєю із старих і дуже високих смерек, які усіяли траву своїми шишками. Алея тягнеться до теплиці. Відразу за нею квітує абрикосовий сад. Віддаємо шану могутньому віковому дубу. Це дерево живе до 500 років. Є тут і дендрарій, оранжерея. Члени «вітальні» зупиняються біля вічнозеленого самшиту, який походить із Середземномор’я, фотографують зелені куточки ботанічного саду.

«Цілує вітер квіти у саду,

У небі птаха окликає птах.

Старе, дуплаве дерево і те,

З останніх сил, натужиться й цвіте».

SDC12812 (1)

Навколо нас-групи різнокольорових ірисів, півоній, лаванди, червоних маків, квітучих рослин, назви яких необізнаній людині важко запам’ятати. Росте тут і «неопалима купина»-ясенець. Якщо в літню спеку піднести до нього запаленого сірника, повітря навколо ясенця спалахне синім полум’ям, але не завдасть рослині шкоди. Це горить ефірна олія, що виділяє «купина». Незвичайний світ унікальних рослин. Йдемо обережно стежками, щоб не витоптувати їх. В ці хвилини у  поетів нашої «вітальні» народжується поетичне осмислення гармонійної єдності людини і природи. Поезія тут вітає у повітрі. Неможливо залишатися байдужим серед такої чарівної краси.

Трохи далі-вже інший настрій. Розлоги крони дерев майже закривають небо. Екскурсійна група немов би опинилася у прадавньому лісі, де ростуть хвойні дерева: сосни, теуга канадська, красуня-модрина, яка скидає голки на зиму. В галерею живопису просяться поважні липи, білокорі берези, темні в’язи, ясени, велетенська черешня. Розмаїття дерев вражає. Для нас такі незвичні тис ягідний /отруйне дерево/, бук лісовий, який починає плодоносити з 60 років, граб, декоративна туя-«дерево життя». А там, де росте яловець з родини кипарисових, повітря завжди чисте. Що вже казати про платан-«дерево Всесвіту», яке в Індії, без дозволу уряду, рубати заборонено. Як гарно тут під час спеки. Повітря якесь особливе, лісове. Воно немов би наповнює  життєвою силою, оптимізує. Адже дерева-наші друзі. Вони оздоровлюють навколишнє середовище, виділяючи фітонциди і кисень-основу життя. Спілкування з природою дарує здоров’я, а креативним членам бібліотечного літературного клубу-натхнення.  Природа, її велична краса, залишаються нашим головним скарбом.

«Мов помолодшала земля,

Так мудро й своєчасно-

Життя наповнилось життям,

Яке ж воно прекрасне!»

Вирощують на агробіостанції і лікарські рослини. Калина, бузок, ехінацея, алтея, материнка знайомі багатьом з нас. Тим, хто цікавиться бджільництвом, в пригоді стануть рослини-медоноси. Це лаванда/мед з неї вважають лікувальним/, герань, очиток/навіть у засуху виділяє багато нектару/, м’ята, барбарис/мед буде запашний, з високими смаковими якостями/, клени. Дуже цінний мед з липи. А робінія біла/акація/не боїться посухи. Завдяки їй Румунія займає 1-е місце в Європі по збиранню меду. А чим ми гірші?

Наталія Василівна Донець демонструє нам паростки рослин, про які розпитували члени «вітальні». Агроном консультує всіх бажаючих з питань догляду за ними. Вона-справжній професіонал. Потрібно досконально знати біологію видів, їхню поведінку у природі, щоб стимулювати розвиток рослин. Біля пришкільних ділянок бачимо екзотичні оцтове дерево з Північної Америки, горіх маньчжурський, березу тяньшаньську. Вражає дивна реликтова рослина-гінкго дволопатевий, що зростає у Східному Китаї.

Ботанічний сад-зелена лабораторія факультету природничих наук. А почалося все з 1917 р. Ніжинський історико-філологічний інститут реорганізували в інститут народної освіти. На біологічному відділі ввели додаткові години з вирощування сільськогосподарських культур на інститутських ділянках. На початку 30-х рр. вчитель біології В.А.Святогор організує там пришкільні ділянки .Від 3.05.1931р. було вирішено створити «Біологічний сад» Ніжинського педінституту. Він мав відділи акліматизації, технічних, лікарських, ефірно-олійних, плодово-ягідних рослин, овочевих культур та захисту рослин. У 1933 році під нього відвели площу 2.35 га, зібравши на ній понад 180 видів трав’янистих та 90 деревних порід й чагарників. Посадили тюльпанне дерево й релікт гінкго. З 1934р. агробіосад стає ботансадом, який очолив К.Т.Клименко. На його базі працює науковий ботанічний гурток. У 1940р. площа ботанічного саду становила 5 га. Рослинний фонд нараховував 912 видів та різновидностей рослин.

Науково-дослідна робота припиняється лише за тимчасової фашистської окупації Ніжина. Лабораторні оранжереї зруйнували й розграбували, колекції рослин знищили. Безслідно зникли тисячі сіянців і фонд пакетів. Все довелося підводити з руїн. У 1951р. було створено «мічуринський сад». В плодовому розсаднику вирощували саджанці яблунь, груш, абрикосів, аличі. У 1975 році агробіостанція мала 461 вид рослин, 162 види дерев та чагарників. На сьогодні тут представлені типові та раритетні види флори. Навчально-дослідна агробіостанція  НДУ приваблює туристів, квітникарів, садоводів, усіх, хто бажає отримати професійні консультації з вирощування рослин, дерев. Природа має свої секрети, про які ми можемо не здогадуватись. Вона є нашим партнером в повсякденному житті. Тому бережіть навколишню зелену красу, а вона вбереже вас.

«Спасибі травню за вишневу повінь,

  За цвіт черемхи, солов’їний спів,

За ранок світлий, сповнений любові,

Що так жадано серце обігрів!»

Наша пізнавальна екскурсія-лише частка екологічної стежини «Графський парк», яка проходить по території агробіостанції та державному «графському» парку. Відпочиньте душею у цьому райському куточку Ніжина.

Н. Старінко, Ніжинська ЦБС