Понад сім місяців тому до роботи у Ніжині приступили міський голова Олександр Кодола та його команда.

Команда складається з людей, які працюють з Олександром Михайловичем пліч-о-пліч, разом будують плани на майбутнє, спрямовані на розбудову Ніжина, разом їх вирішують. Все – разом. Мов єдине ціле. І коли міський голова О. Кодола інформує громаду про плани, шляхи їх вирішення, отримані результати, він виступає не тільки від себе як очільника міста – він говорить від усієї своєї команди.

Цілком зрозуміло, що у команду міського голови входять заступники міського голови – вони основні його помічники.

Сайт «УН» розпочинає цикл зустрічей з представниками команди О. Кодоли. Перша наша розмова – із заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Сергієм Степановичем Смагою.

Запитання два: що вже зроблено за вказаний період? Які плани на майбутнє?

– Оскільки охопити всі галузі за одну бесіду неможливо, то, з вашого дозволу, розпочнемо з працівників культурної галузі, оскільки саме їм останнім часом випало чимало роботи.

2020 рік став справжнім випробуванням для світової спільноти.  Пандемія, економічні та політичні ризики, зниження рівня соціального забезпечення, проблеми психологічної складової – ось лише неповний перелік «недоліків» ковідного суспільства.

Не винятком  серед постраждалих галузей стала і культура.  Заборона концертної діяльності, закриття музеїв, бібліотек, дистанційне навчання у школах естетичного виховання змінили звичайний режим роботи. Люди культури (давайте узагальнимо таким чином професіоналів та фахівців галузі), які звикли працювати при напруженому стрімкому графіку, були змушені перейти на повільні рейки карантинного існування. Люди культури, які звикли діяти та творити, втратили цілий рік у змушеній бездії.

Але, на щастя, і це минуло. І галузь культури, вийшовши з кола заборон і обмежень, поглинула у роботу, використовуючи весь наявний потенціал та творчі напрацювання.

Перший день виходу з карантину ознаменувався святкуванням Дня міста. І хоча до останнього не вірилось в зняття заборон в  культурно-мистецьких візіях, ми зібрались силами і подарували містянам довгоочікуване свято.

В той день відбулося урочисте відкриття низки важливих об'єктів для громади Ніжина, які супроводжували стрункі барабанщиці, шумове шоу в центрі та районах міста – це стало початком потужного виходу культури з карантинної кризи.

Після вимушеної тривалої перерви містян порадував Ніжинський краєзнавчий музей імені Івана Спаського: відбулося відкриття оновленого відділу «Природа Приостер’я» та «Ніжинського міського екологічного центру»,  нової виставкової зали в приміщенні  художнього відділу, презентація тимчасової виставки «Мандрівник козацького роду»  (цією подією, власне,  офіційно і було відкрито музейний відділ «Меморіальний будинок музей Юрія Лисянського»). Зачарувала ніжинців і гостей міста «Ніжинська музейна ніч». Екскурсія «отця Геннадія» містом, яку супроводжували  театралізовані виступи живих скульптур, ще довго обговорювалась  ніжинською громадою.

Була розроблена та подана заявка до участі в конкурсі «Наша громада»: проєкт «Створення  туристичного маршруту «Втрачена історія Ніжина», який підтримала більшість членів громади. Згідно з результатами електронного голосування та голосування журі, проєкт увійшов до фіналу.

Бібліотеки замайоріли обкладинками нових літературних надходжень. Яскраві та  цікаві фоліанти й монографії, романи та книжки оповідань чекають на своїх поціновувачів  різного віку, як малечу, так і дорослого читача.

Творчі колективи міста розпочали фестивальні виступи як в межах України, так і за кордоном. Не можна не згадати  про одержані Гран-прі танцювальних колективів Ніжинської дитячої хореографічної школи. Тепер очікуємо на закордонні перемоги, які, я впевнений, здобудуть колективи Ніжинського міського Будинку культури.

Ніжинці стали учасниками цілої низки загальноміських заходів, які були проведені на високому рівні і блискавично змінювали один одний.

Це і свято до Дня медичного працівника, урочистості та визнання здобутків  у конкурсі професійної  майстерності  «Людина  року – 2019–2020»,  містична шоу-програма  живих скульптур «Ніжин о’Жив», традиційне фольк-святкування Івана Купала.

Кожен з вищеокреслених заходів виділяється професійною організацією, майстерністю виконавців  та щирим захопленням з боку глядачів.

Наразі  галузь культури поринула у недовготривалий літній відпочинок. Але вже активно планується підготовка до урочистого масштабного святкування 30-річчя Незалежності України.

Вересень плануємо розпочати з традиційного фестивалю гастро-шедевру «Його Величність Ніжинський огірок» та Міжнародним фестивалем-конкурсом степістів «TapDanceInternational», у рамках якого Ніжин стане центром європейського степу.

Всі ми усвідомлюємо, що в подальшому можливі обмеження та заборони. Проте впевнені: ніщо і ніколи не зможе зупинити розвиток ніжинської культури, де зібралася потужна спільнота творчих талановитих людей, які  працюють задля громади.

Користуючись нагодою, хочу ще раз щиро подякувати працівникам культури за їхню самовіддану працю!

Автор: журналіст сайту «УН» Валентина Савчук

Фото надано Ніжинською міською радою