У Ніжині триває активна робота з перейменування вулиць, спрямована на те, щоб остаточно позбутися радянської та російської спадщини. За розпорядженням Ніжинського міського голови створено відповідну робочу групу, до складу якої увійшли науковці, історики, музейні робітники, освітяни, представники управління культури і туризму.

Відбулося вже три засідання робочої групи. Вчора, 18 травня, на розширене засідання зібралася громадська рада при виконкомі Ніжинської міської ради на чолі з Володимиром Дорохіним. До заходу долучилися депутати Ніжинської міської ради, представники робочої групи, а також всі охочі, кому не байдужа дана тема.

Головуючий В. Дорохін попередив відразу: усі прийняті на засіданні рішення матимуть виключно дорадчий характер. Остаточне слово – за депутатами міської ради.

Заступник Ніжинського міського голови Сергій Смага розповів, з чого розпочалася дана робота. До виконкому надійшло кілька письмових заяв від батьків загиблих на російсько-українській війні Героїв, які хочуть увіковічити пам’ять про своїх синів у назвах ніжинських вулиць.

Як пізніше зауважить краєзнавець, науковець Сергій Зозуля, ситуація з іменами загиблих хлопців – надскладна. Тут потрібно діяти занадто обережно, щоб нікого не образити. Звичайно, можна піти на наступний крок: надати кожній вулиці ім’я окремого Героя. Наразі у Ніжині близько 30 загиблих хлопців (нагадаємо, російсько-українська війна триває з 2014 року) та 334 вулиці. На превеликий жаль, вже 30 життів покладено на вівтар свободи. Але, не дай Боже, станеться так, що будуть ще загиблі. І раптом останньому Герою вулиці вже «не дістанеться»?

На думку С. Зозулі, наразі вихід такий: назвати одну з ніжинських вулиць іменем Захисників України. Ця назва об’єднала б у собі захисників усіх поколінь: і тих, хто загинув сьогодні, і тих, хто боровся з нацизмом. А згодом, по завершенню війни, до цієї теми можна було б повернутися і сфокусуватися на ній більш детально.

Завідувач кафедри історії України Ніжинського державного університету ім. Гоголя, доктор історичних наук Євген Луняк запропонував назвати низку вулиць іменами іноземців, які мають відношення до Ніжина. Наприклад, наше місто відвідував польський поет і публіцист Адам Міцкевич, тут народилася жінка видатного художника Пабло Пікассо Ольга Хохлова. І це список можна продовжувати. Якщо діяти таким чином, тоді туристичний Ніжин стане ще привабливішим для іноземців. Крім того, Є. Луняк не погоджується з пропозицією перейменування деяких вулиць: Ковпака, Кирпоноса, Стефана Яворського, Богушевича, адже це видатні постаті, пов’язані з історією України, а Яворський — навіть світового масштабу.

Серед присутніх знайшлася людина, яка все ж таки вважає, що перейменування вулиць не на часі, адже триває війна. Але дана репліка навіть не обговорювалася.

Всі охочі мали змогу поділитися думками, почули те, що їх хвилює.

«Зрозуміло, питання, яке ми розглядаємо, дуже складне і болюче. Але його потрібно вирішувати, адже воно впливає на нашу історію, культуру, туризм», — підсумував головуючий В. Дорохін.

Нагадаємо: у розробці робочої групи знаходиться 91 вулиця, яка підлягатиме перейменуванню.

Автор: журналіст сайту «УН» Валентина Савчук

Фото автора