Кожен ніжинець вже задумувався над тим, як йому вижити, коли тарифи за комунальні послуги знову зростуть. За останні два роки відбулись такі зміні, яких не можуть терпіти вже мільйони людей. Тому ми звернулися до експертів, які б пояснили, як в таких умовах можна зекономити.

Для того, щоб вберегти свій гаманець від зайвих витрат, треба виконати кілька кроків. Якщо дотримуватись їх, то можна буде економити близько 70 відсотків, говорять експерти.

Крок №1: встановити лічильники на все

В Київенерго зізнаються, що насправді люди споживають на 30 відсотків менше ресурсів, ніж розраховано в нормативах. Тому краще встановити лічильники на тепло, газ, світло, гарячу і холодну воду. Зрозуміло, так ви будете платити тільки за те, що реально спожили, а не як записано в нормативах.

Однак перед тим, як почати економити, все ж доведеться потратити особисті кошти. Тепловий лічильник разом з установкою обійдеться приблизно в 4000—4500 гривень. Але досвід показує, що вклавши гроші одного разу вже наступного місяця можна побачити результат. Якщо вірити результатам Національного екологічного центру, то встановення такого лічильника в «однушці» окупиться вже за 6 місяців. А все тому, що людина платить не 989 гривень за місяць, а всього 300. Тим самим, в «двійці» лічильник окупиться за три місяці, а в «трівці» — ще за коротший термін.

Та справжня економія буде виходити тільки тоді, коли власник квартири не тільки становив лічильник, але і підготував свою оселю до зимового періоду.

газовые тарифы

газовые тарифы

Можна встановити двозонний лічильник на електроенергію разом з установкою коштує 1376 гривень. Такий лічильник дозволяє вночі платити за «світло» за спеціальним тарифом – на 50% дешевше. Наприклад, якщо при використанні до 100 кВт*год кожен кіловат на даний момент обходиться в 45 копійок, вночі (з 23-ї вечора і до 7-ї ранку) за цей же обсяг електроенергії доведеться заплатити всього 22,5 копійки. Цієї зими, після перегляду тарифів, за 150 кВт*год доведеться платити 193,5 гривні. Якщо активно користуватися електроприладами в нічний час – прати, прибирати і т.п. – багатозонний лічильник зможе окупитися, за оцінками Київенерго, за три роки.

Теж необхідно встановити лічильник на гарячу і холодну воду (близько 300 гривень).

Крок №2: утеплити будинок

Будь-яка українська сім'я може звернутися в один з трьох банків («Ощадбанк», «Укрексімбанку» або «Укргазбанк») з проханням надати кредит на заходи з підвищення енергоефективності: купити не газовий котел, встановити нові вікна або утеплити стіни. Частина кредиту (до 70%) компенсує держава, а другу частину можна гасити протягом 3 років. З 2016 році на такі кредити планують витратити близько 8 мільярдів гривень.

Взявши кредит, чи своїми силами, особливу увагу треба привернути на теплоїзоляцію стін. Для утеплення одного квадратного метру зовнішньої стіни треба вкласти близько 300 гривень. Відповідно, за 20 квадратних метрів доведеться заплатити 6 тисяч гривень. Однак ті, хто підключився до програми «Теплий дім» буде змушений заплатити всього 1800.

Менш затратний спосіб економії — пофарбувати батарею в темний колір і встановити позаду неї тепловідбивний екран, зроблений з алюмінієвої фольги. Цим можна збільшити температуру в домі на 2 градуси за умови, якщо біля батареї не будуть стояти меблі.

Двері і вікна краще утеплити і слідкувати за тим, щоб вони були герметично закриті.

Крок №3: правильно використовувати електроенергію

Звичайні лампочки краще замінити на люмінісцентні. Так можна буде скоротити споживання електроенергії на третину, адже 23-27 Вт «енергозберігаюча» лампа дає не менше світла, ніж 100 Вт звичайна.

Також експерти радять:

  • Холодильник поставити в 10 см від стіни, подалі від батарей і прямих сонячних променів. Для того, щоб скоротити споживання електрики холодильником, варто поставити його в прохолодне і темне місце – подалі від плити і вікна.
  • Правильно користуватися пилососом і пральною машинкою. Пилосос найбільше споживає електрики в момент включення – не варто часто вимикати і включати його під час прибирання. Також заповнений пилом пилосос витрачає до 20% більше електрики.
  • При завантаженні бака пральної машини лише наполовину, 50% її потужності марнується. Прання при температурі 30 °С замість звичних 40 °С дозволяє заощадити 40% енергії.

Крок №4: переглянути споживання води

Експерти запевняють, що за місяць сотні літрів води витрачаються «даремно». Тому треба дотримуватись декількох порад, а саме:

  • встановити ричагові крани. Вони дозволяють включити моментальну подачу води, що дозволить зекономити 300 гривень на рік;
  • поміняти зливний бачок в туалеті на той, що використовую менше води. Але якщо нема змоги купити новий бачок, що можна модернізувати і старий. Для цього треба встановити в нього пластикову пляшку наповнену водою;
  • замінити стару пральну машину на ту, що відноситься до класу А+;
  • посуд краще мити не в проточній воді, щоб берегти воду. В цих же цілях можна встановити насадку на душ, змішувачі з низькою витратою або розпилювачі на змішувачі. Під час чищення зубів воду варто вимикати.
  • приймати душ, а не ванну. Приймаючи душ протягом 5 хвилин, витрачається максимум 100 літрів води, а для наповнення ванни необхідно більше 200 літрів.

Крок № 5: оформити субсидію (якщо вона встановлена)

Для субсидії достатньо заповнити заяву та декларацію і відправити їх в орган соціального захисту за місцем проживання. Субсидія нараховується, залежно від кількості проживаючих у квартирі осіб та їх доходу. Якщо в квартирі прописана людина, яка в ній не проживає, доведеться брати довідку в ЖЕКу і доводити, що за фактом мешканців в квартирі менше, ніж за документами.

Складність також виникне при оформленні субсидії для сімей, які проживають в орендованій квартирі. До ЖЕКу необхідно надати договір оренди, в якому зазначено, хто саме буде проживати в квартирі. Тим, хто живе в орендованому житлі без договору оренди, оформити субсидію можна.

«Нотаріально такий договір годі й завіряти, це дуже дорого. Він повинен бути підписаний орендодавцем і квартирантами. Головне – обов'язково має бути зазначено у договорі, скільки людей буде проживати в квартирі», – розповіли на гарячій лінії допомоги при оформленні субсидій.

Як прогнозують в Міністерстві фінансів, до зими в Україні субсидію оформлять 7 млн сімей. Наприклад, сім'я з двох дорослих з середніми зарплатами (за даними Держстату 4746 грн) і дитини за «комуналку» в трикімнатній квартирі замість 3187,9 грн (приблизна вартість «комуналки» без лічильників) заплатять 1915,4 грн (решта покриє субсидія). Цією ж сім'ї в «трійці» але з мінімальними зарплатами (1550 гривень) доведеться заплатити за комуналку з субсидією всього 205 гривень.

_1_04

Крім того, незабаром, як обіцяють в Кабміні, за допомогою економії одержувачі субсидій зможуть заробляти. Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик анонсував введення в одному з міст України проекту по монетизації субсидій. Гроші, які держава виділяє на субсидію для конкретної сім'ї, будуть переводити на карту «Ощадбанку» (енергетичні картки). Цією карткою потрібно буде розплачуватися за «комуналку». Якщо сім'я заощадить (використовує менше газу, гарячої води і утеплить житлоплощу), ніж передбачено нормами споживання, решту грошей їм видадуть готівкою, витрачати їх можна буде «на свій розсуд». Як зазначає міністр, за опалювальний сезон ця сума може досягти 10 тисяч гривень.

Експерти впевнені, користуючись усіма перерахованими вище порадами, платити за «комуналку» можна буде на 70% менше і без субсидії.