2017-05-22-17_20_44-Rezultat-poiska-Google-dlya-https___lh5.googleusercontent.com_ufiEV7VU0fr3vaxvrGУказ Президента про заборону Вконтакті, Однокласників, Яндексу та інших шпигунських сервісів запізнився щонайменше на 4 роки. Але мене відверто дивує істерія та скорбота наших співгромадян з цього приводу.

Тому ще раз без емоцій і пропаганди хочу пояснити зміст та логіку цієї заборони.

Указ № 133/2017 є лише частиною комплексу заходів, прийнятих РНБО у відповідь на проголошену Путіним Стратегію розвитку інформаційного суспільства до 2030 року. Концептуально дана Стратегія визначає Інтернет як зброю з чітким розподілом функцій між органами державної влади РФ. Основний посил — російський Інтернет має бути зачищеним від усього, що не відповідає інформаційній політиці Кремля та відпрацьовувати інтереси з розповсюдження Руського міра.

Справа навіть не в тому, що Однокласники, ВКонтакті та решта сервісів відкрито заявили, що надають ФСБ поза судових запитів всю необхідну інформацію, на підставі якої тільки в Криму пачками арештовують проукраїнських активістів. Не в тому, що в самій РФ заблоковано 72 000 сайтів і ніяка Собчак та інша «демократична громадськість» РФ навіть не скиглить. Путін доручив ФСБ та Мінзв`язку до 01.10.2017 року розробити комплекс заходів, які поставлять Інтернет під повний контроль держави в реальному часі. Що це означає – важко сказати. Але які можливості РФ має вже сьогодні?

Умовно контроль над російським сегментом Інтернету складається з двох частин.  Перша —  так звана автоматизована система контролю трафіку «Ревізор», що розгорнута на 3 690 майданчиках провайдерів й покриває їх майже на 100%. Вона забезпечує доступ до будь-якого потоку інформації. Росіяни зобов’язані інтегрувати її в свої дата-центри з наданням алгоритмів шифрування, тощо. Програма знімання інформації з самого початку інтегрована в обладнання провайдера і працює автономно.

Окрім «Ревізора» існує інформаційно-аналітична надбудова під умовною назвою СОРМ-3 (рос. — Система оперативно-розыскных мероприятий). Якщо «Ревізор» «знімає» інформацію, то СОРМ -3 оброблює та маніпулює нею. Наприклад, збирає всю мережеву активність об’єкту спостереження, фіксує всі його контакти, може вступати в діалог з будь-ким з визначеного акаунта.

Багато програм позиціонують об’єкти через мобільні додатки. Таким чином інформація про геолокацію власника, його номер мобільного стає відомою СОРМ, яка бере під контроль не лише канал зв’язку, а й навіть отримує доступ до відеокамери. Система дозволяє відслідковувати десятки тисяч інформаційних потоків, реагуючи на ключові слова, словосполучення, візуальні образи. ФСБ відслідковує своїх «клієнтів» направлено, а СОРМ просіює колосальний обсяг інформації, відшукуючи те, на що його запрограмували.

Система працює цілодобово і коли відбувається співпадіння необхідних критеріїв, починає збирати всю доступну інформацію, попереджає оператора, що знайдено новий об’єкт.

Для того, щоб мати можливість знімати інформацію, ворогу необхідний доступ до серверів, де знаходяться бази даних служби «Клієнт».  А ще краще, що б і софт з алгоритмами шифрування також був російський. Далі все зробить робот.

Звичайно, системи «Ревізор» та СОРМ не є великою новиною. Але в даних умовах вони працюють на нашого ворога і ми самі пускаємо їх у свою домівку. Ні американцям, ні німцям, ні французам з англійцями не потрібен ані компромат, ані особиста інформація про вас. А от росіянам — як повітря.

Багатьом українським воїнам це коштувало життя. А треба було лише своєчасно вичистити з мобільного все, що стосується Однокласників чи ВКонтакті.

data.ua