Електричний бойлер вигідно використовувати тільки до березня, а утеплення стін допоможе не всім.26_main

В Україні за рік подорожчало все: електроенергія, газ, опалення, гаряча і холодна вода. Міністр регіонального розвитку та будівництва Геннадій Зубко заявляє: українці порівняно з європейцями споживають в 5 разів більше енергоресурсів. Для того, щоб почати економити, чиновник радить утеплювати своє житло і починати економити. Сайт «Сегодня.ua» з'ясував, як платити за комуналку до 50% менше і скільки на це знадобиться коштів.

Як довго окупатимуться енергозберігаючі лампочки

Інвестиції: 686 гривень

Як довго окупатимуться: 9 місяців

Експерти в сфері енергоефективності радять: найшвидший спосіб економії на електроенергії –встановити енергозберігаючі лампи.

Лампу потужністю 0,022 кВт на годину можна купити за 98 гривень. Наприклад, для того, щоб замінити всі лампочки в однокімнатній квартирі (по одній лампі на кухні, в туалеті, передпокої і ванній і три в люстрі в кімнаті) знадобиться 686 гривень.

Наприклад, якщо лампа потужністю 75 Вт в передпокої працює дві години на добу, в туалеті – годину, у ванній – 3 години, на кухні – 5 годин, в кімнаті – 6 годин, за місяць тільки за «світло» набереться 65,2 кВт. Водночас енергозберігаючі лампи витратять за цих же умов 19 кВт. На даний момент кожен кіловат коштує 1,29 гривні (при споживанні понад 100 кВт), а з березня тариф зросте до 1,68 гривні.

Так, за «світло» до березня зі звичайними лампами доведеться платити 84,1 гривні, а з енергозберігаючими лампами – всього 23,8 гривні. Після березня з «новими» лампами – 32 гривні, а з «звичайними» – 109,5 гривні.

Помінявши все лампи, щомісяця можна буде економити 77,5 гривні, а сама купівля окупитися за 9 місяців.

Експерт у сфері енергоефективності, менеджер проектів ДТЕК ЕСКО Сергій Свистюк зазначає: до заміни ламп треба ставитися розумно – купувати енергозберігаючу лампу до приміщень, в яких родина рідко вмикає світло, не варто.

Нагадаємо, минулого року НКРЕКУ прийняла рішення підняти тариф для українців до рівня собівартості. Тариф піднімають в п'ять етапів (постанова №220). Приміром, на інфографіку можна побачити, як змінювалися тарифи на електроенергію при споживанні від 100 до 600 кВт*год.

До квітня минулого року родина, яка споживає 150 кВт*год електроенергії на місяць, купувала 100 кВт*год за ціною за кіловат 45,6 копійок, ще 50 кВт за ціною 78,9 копійки за кіловат. У вересні минулого року тариф затвердили на рівні 78,9 копійок за місячного споживання понад 100 кВт і 45,6 копійок при споживанні до 100 кВт, в березні – до 99 і 57 копійок, а в вересні – 129 і 71,4 копійок відповідно.

Наприклад, якщо минулої зими для такої родини «світло» коштувало 85 гривень, цього року доведеться платити 135,9 гривень. Незважаючи на підвищення тарифів, електроенергія в Україні залишається найдешевшою в Європі.c__-01_05

Також експерти радять:

Холодильник поставити за 10 см від стіни і подалі від батарей і прямих сонячних променів. Для того, щоб скоротити споживання електрики холодильником, варто поставити його до прохолодного і темного місця – подалі від плити і вікна.

Правильно користуватися пилососом і пральною машинкою. Пилосос найбільше споживає електрики в момент включення – не варто часто вимикати і включати його під час прибирання. Також заповнений пилом пилосос витрачає до 20% більше електрики.

При завантаженні баку пральної машини лише наполовину 50% її потужності марнується. Прання при температурі 30° С замість звичних 40° С дозволяє заощадити 40% енергії.

Чи допоможе електричний бойлер економити на гарячій воді?

Інвестиції: 5 тисяч гривень

Як довго окупатимуться: не встигне окупитися

Вартість бойлера коливається в межах від 1500—7000 гривень. «Це залежить від потужності, обсягу бойлера. Крім того, є накопичувальні бойлери, а є бойлери для проточної води. Накопичувальні дозволяють користуватися водою навіть тоді, коли її відключили», – говорить фахівець мережі магазинів.

Водонагрівач на 80 літрів і потужністю 2500 Вт (цього обсягу достатньо для родини з трьох осіб) коштує 5000 гривень. Такий бойлер нагріває воду до 65 градусів вище нуля (температуру можна вибрати). Щоб розрахувати споживання електроенергії, потрібно дізнатися час підігріву води:

Т = 0,00116 × обсяг баку × (кінцева температура – початкова температура)/потужність

Такий бойлер на підігрів 80 літрів води на 40 градусів витрачає 1,48 години і 3,7 кВт*год електроенергії. Водночас, щоб підігріти кубометр води, доведеться використовувати 46,25 кВт*год. Зараз кожен кіловат електроенергії коштує 71,4 копійок (при споживанні до 100 кВт). Отже, за кожен кубометр гарячої води доведеться заплатити 46,43 гривні: 33,02 гривні за світло і 13,43 за холодну воду. При цьому «Київенерго» продає такий же обсяг води за 83,1 гривні.

Однак варто врахувати, що при споживанні понад 100 кВт, кубометр гарячої води з бойлером обійдеться в 73 гривні, а після березня – в 91,13 копійок. Таким чином, підігрівати воду бойлером буде вигідно тільки до березня наступного року.1220922

В середньому родина з трьох осіб за місяць використовує 5 кубометрів гарячої води. З бойлером це від 232 до 365 гривень, а без нього – 415 гривень. Отже, бойлер до березня окупиться в кращому разі на 22%. Крім того, якщо підігрівати воду не на 40 градусів, а наприклад, на 50 – вартість гарячої води зросте на 18%.

Як пояснює Сергій Свистюк, рішення власника квартири про встановлення бойлера залежить не тільки від тарифу, а й ще кількох нюансів: наприклад, як часто відбуваються перебої з гарячим водопостачанням. Мають значення і такі персональні чинники, як наявність обліку, виставлення рахунків за гарячу воду за кількістю прописаних в квартирі чи за лічильником. Крім того, в різних містах України різні тарифи на гарячу воду. Тому завжди потрібно робити індивідуальний аналіз, рахувати, вигідно чи ні. «Можна сказати з упевненістю – у всьому світі централізоване теплопостачання дешевше, ніж індивідуальне. Що відбувається з тарифами на електроенергію, ми всі бачимо і відчуваємо. Тому – кожен повинен сам для себе зважити необхідність установки бойлера», – говорить експерт.

За скільки окупиться двозонний лічильник на електроенергію?

Інвестиції: 1376 гривень

За скільки окупиться: три роки

Двозонний лічильник на електроенергію разом з установкою коштує 1376 гривень. Такий лічильник дозволяє вночі платити за «світло» за спеціальним тарифом – на 50% дешевше. Наприклад, якщо при використанні до 100 кВт*год кожен кіловат зараз обходиться в 71,4 копійок, вночі (з 23 вечора і до 7 ранку) за цей же обсяг електроенергії доведеться заплатити всього 35 копійок. Цієї зими, після перегляду тарифів, за 150 кВт*год доведеться платити 193,5 гривні. Якщо активно користуватися електроприладами вночі – прати, прибирати тощо – багатозонний лічильник зможе окупитися, за оцінками «Київенерго», за три роки.

Також двозонний лічильник дозволить ефективніше використовувати електричний бойлер.

Чи вигідно утеплювати квартиру і як економити до 50%

Менеджер компанії ДТЕК Сергій Свистюк, який проводить тренінги з енергозбереження для ОСББ, пояснює: найдорожче для українців обходиться опалення. Утепливши будинок і встановивши тепловий пункт, можна економити на «комуналці» понад 50%.

«Потрібно всім будинком взяти кредит і виплачувати по місяцях. З ростом тарифів окупність таких витрат стає вище і вище. Для цього потрібно створити ОСББ і об'єднатися. Кредит витратити на встановлення теплового лічильника, утеплення будинку, заміни вікон, модернізації», – говорить експерт Національного екологічного центру України з енергозбереження Ганна Шумейко.

Сергій Свистюк зазначає: тепловий лічильник на квартиру в типовій багатоповерхівці встановити неможливо з технічних причин. «З однотрубною вертикальною системою опалення з подачею знизу або зверху жодна компанія-постачальник не погодиться встановити лічильник», – розповідає експерт. Тому насамперед тим, хто хоче платити за «комуналку» менше, необхідно створити ОСББ і утеплити весь будинок.

Після установки лічильників, пояснює менеджер ДТЕК, необхідно задуматися про регулювання споживання ресурсів. «Якщо це стосується системи опалення, то це повинні бути погодозалежні регулятори, балансувальні клапани на стояки, терморегулятори на батареях в квартирах», – розповідає Сергій Свистюк. Така система в будинку на 100 квартир може обійтися в 300 тисяч гривень, тобто всього по 3000 гривень з кожної квартири. Таке обладнання дозволить економити від 15 до 30% тепла і окупиться за 2-3 опалювальні сезони._1_04_02

Найдорожче обійдеться комплексне утеплення будинку (заміна вікон та дверей, утеплення стін і швів). При цьому зараз практично в кожному місті діє програма підтримки ОСББ. Наприклад, в Києві 70% витрат на утеплення будинку компенсують з міського бюджету, а ще 30% припадає збирати мешканцям. В середньому, як зазначає менеджер ДТЕК Сергій Свистюк, кожній квартирі доведеться заплатити за утеплення свого будинку всього кілька тисяч гривень.

«Якщо в будинку холодно, то насамперед потрібно створювати комфортні умови. Якщо стіни „діряві“, потрібно їх ремонтувати. Якщо у вікнах протяги, потрібно їх замінити. Потрібно визначати для конкретного випадку, що потребує заміни. А якщо грошей на все вистачає, то потрібно робити все в комплексі. Це дозволить досягти максимального ефекту», – розповідає експерт в сфері енергоефективності.

«Якщо в будинку холодно, то насамперед потрібно створювати комфортні умови. Якщо стіни „діряві“, потрібно їх ремонтувати. Якщо у вікнах протяги, потрібно їх замінити. Потрібно визначати для конкретного випадку, що потребує заміни», – розповідає експерт в сфері енергоефективності.

До речі, Академія ДТЕК проводить тренінг "Основи енергоаудиту будівель і споруд". Представників ОСББ експерти навчать проводити енергоаудит своїх будинків і впроваджувати заходи щодо енергоефективності. «У нас семінар заплановано на 26 вересня, тренінг буде триденний. Першого дня вивчимо енергоаудит будинку, з чого складається будинок, які види енергії споживаються, де відбуваються втрати, як порахувати необхідні енергоефективні заходи. Як порахувати окупність проекту. розглядатимемо приклади на конкретних ОСББ», – розповідає Сергій Свистюк.