В українському видавництві «Фабула» вийшов гостросюжетний роман «Дізнавач» про Чернігівщину нашої землячки Маргарити Хемлін.Хемлін-Маргарита_Обкладинка2

Маргарита Михайлівна народилася в Чернігові у 1960 році. Батьки її з Остра – тато все життя трудився прорабом на будівництві, а мама популяризувала лікувальну фізкультуру. Закінчивши знаменитий Літературний інститут імені Максима Горького, майбутня письменниця працювала в ЖЕКу, мила посуду в кафе… І створювала свої перші дивовижні романи.

Згодом з’явилося визнання, отож Маргарита Хемлін перейшла на цікаву творчу роботу – літературну та журналістську. Працювала в редакціях газет, на центральному телебаченні… Була членом журі престижної міжнародної премії імені О’Генрі в США. Автор популярних книг «Клоцвог», «Крайній», «Дізнавач», «Про Іону», «Шукач» та багатьох інших.

На жаль, талановита авторка несподівано завершила свій земний шлях у 2015 році. Залишилася її сестра-близнючка – Алла Михайлівна Цитриняк, також письменниця та журналіст. А чоловіком Маргарити Хемлін був знаний літератор і перекладач Вардван Варткесович Варжапетян, котрий присвятив коханій дружині свою чудову книжку «Пазл-мазл. Записки гросмейстера».

Маргарита Хемлін

Книжку «Дізнавач» передчасно померлої Маргарити Хемлін критика одностайно визнала найкращим із романів останніх десятиліть про повоєнну епоху (після завершення Другої світової війни). Роман, дія якого відбувається на Придесенні (в рідних для письменниці Чернігові та Острі) – надзвичайно цікавий, створений за класичними канонами детективного жанру.

Вбито молоду жінку – Лілю Горобчик. Слідство доручено працівникові міліції, колишньому фронтовикові-розвіднику – капітану Михайлу Цупкому. Убивцю начебто знайдено, справу закрито… Однак Цупкий усе веде й веде своє нескінченне розслідування, грузнучи в переплетіннях доль, і складається враження, що злочин розслідує сам себе! Цупкий – українець і те, з чим він стикається, здається йому майже містичною пригодою – такою неймовірною і смертельно небезпечною.

Авторитетний літературознавець Марія Галіна так проникливо написала про цю непересічну книгу: «Цей роман Маргарити Хемлін – справжнісінький детектив, зіткнення двох інтелектів (і, як згодом з’ясовується, двох безумств), двох антагоністів, двох характерів… Хто ж із них насправді – дізнавач, а хто – підозрюваний? Той, хто веде слідство, ніби розпадається надвоє, але обидві половинки не зовсім повноцінні. У результаті, правда, коли вона випливає на білий світ, виявляється незатишною й теж половинчастою, суперечливою… Однак правда – завжди незатишна, а іншої правди – немає».

Розгадати наперед, хто ж став справжнім вбивцею, просто неможливо. Інтрига закручена настільки разюче й неймовірно, що роман читається, як то кажуть, на одному подиху. І що особливо важливо й цікаво для нас – це такі знайомі вулиці, площі, парки та історичні пам’ятки Чернігова й Остра!.. Тому запрошую до захоплюючого спілкування з Книжкою не лише шанувальників детективів, а й широкий загал наших читачів. Не пошкодуєте!

Підготувала Світлана БРАГІНЕЦЬ
зав. відділом чернігівської бібліотеки ім. М. Коцюбинського
sknews.net