9 січня Хрещення Господнє — третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу, яке в народі має назву Йордан, або Водохреще. У цей день ніжинці пірнають в хрещенські води. Пірнають чоловіки, жінки, діти, дівчата, хлопці, люди старшого віку. Хтось, це робить вперше, а дехто вже традиційно. Кажуть, роблять це саме сьогодні для того, аби отримати запас здоров’я на цілий рік. Та з виразу облич пірнальників можна здогадатися, який це стрес для організму і які незвичайні відчуття несе холодна купель…

Цього року, пірнатиме вже ввосьме поспіль Геннадій Пруденко, лікар-травматолог, завідувач травматологічного відділення Ніжинської центральної лікарні ім. М Галицького.

На фото лікар Геннадій Пруденко. 2019 рік

Напередодні події він розповів, як тілесно та морально підготуватися до хрещенського пірнання.

«Організм готую цілий рік: з ранку водичкою обливаюсь – приймаю холодний душ. Та є й такі, що купаються цього дня і без підготовки, і не хворіють. Головне - бути готовим до цього морально! Так, як це свято духовне, то духовний настрій повинен бути обов’язково. Якщо людина хвора, чи напередодні перехворіла, то звісно, моя порада, як лікаря - не потрібно нікуди пірнати, бо закінчитись це може не дуже гарно! До самої ополонки необхідно підходити в зручному взутті. Якщо з вами дитина, уважно слідкуйте за нею під час занурення в ополонку. Купатися бажано в спеціально обладнаних ополонках біля берега та під наглядом рятувальників і медичних працівників», — каже лікар.

Геннадій Пруденко поділився і порадами, як діяти опісля: як тільки-но вийшли з води, обов’язково потрібно гарненько досуха обтертися, особливо голову, щоб волосся не було мокрим; вдягнутися; по можливості, випити теплого чаю. А ще лікар вірить у цілющі властивості води у цей день, бо з давніх-давен вважається, що саме на Водохреще вода стає особливою. І якщо у ній скупатись, то покинуть вас погані сили та хвороби, а організм очиститься і весь рік пройде добре.


На фото. 2019 рік. Водохреще. Ставок Карлове (с.Талалаївка) Геннадій Пруденко (праворуч) з головним лікарем Ніжинської міської лікарні ім. М. Галицького Олександром Костирком та його сином Іваном.

Олександр Костирко сам не пірнає, але приходить підтримати свого колегу: « В дитинстві «на воді виріс». З друзями на Острі рибалили, купалися ціле літо. А от до зимового купання не готовий. Поки що! », — наголошує у коментарі головний лікар.

До речі, в минулому році 19 січня вуличні термометри показували мінус 10 градусів. В цьому році, синоптики обіцяють плюсову температуру, тож ополонок хоч і не буде, хрещенські купання в Ніжині не скасовуються!

  • За інформацією Благочинного Ніжинського округу ПЦУ, настоятеля кафедрального собору Всіх Святих м. Ніжина Сергія Чечина 19.01.2020 року о 12-30 відбудеться Велике Освячення води та купання на водоймі «Карлове» (база відпочинку «Купайла» с. Талалаївка), яке звершуватимуть священнослужителі ПЦУ: протоієрей Сергій Чечин та ієрей Олексій Котенко.
  • За інформацією Ніжинської єпархії УПЦ об 11-00 біля Миколаївського собору відбудеться Велике Освячення води, яке звершуватиме Високопреосвященніший Архієпископ Ніжинський і Прилуцький Климент.
  • За інформацією настоятеля храму Святої Покрови протоієрея, отця Михаїла біля Покровського храму Велике освячення води відбудеться двічі: о 8.00 та 11.00. Купання на водоймі у «Дорофея» — о 12. 30.

На превеликий жаль, для того, щоб бути добрим християнином, просто плавати у крижаній воді – замало!

Слід зазначити, що існує така думка, що купання саме в ополонці це не церковний, а народний звичай, без якого можна обійтись, абсолютно нічого не втрачаючи в духовному житті. Звісно, купання в пік зимових морозів у крижаній воді свідчить про безумовну віру людини в особливість моменту та довіру до Бога. Однак, Церква не схвалює невиправданих, нерозважливих вчинків, що можуть привести до непередбачуваних результатів. Богу потрібні не моржі й не плавці, а люди з чистим серцем, котрі люблять Бога та ближнього більше за самих себе.

Вода

Безперечно, вода – неймовірна за своїми властивостями хімічна сполука. З давніх-давен вона залишається сакральним символом для багатьох народів. А традиційні історії про «мертву» та «живу» воду отримали своє логічне продовження в дослідах сучасних науковців: хіміків та фізиків. Для віруючих людей вода теж має неабияке значення. Тому напередодні свята Хрещення поговоримо про освячену воду з настоятелем храму Святої Покрови протоієреєм, отцем Михаїлом.

 - Будучи життєво необхідною людям в повсякденному житті, вода має особливе значення, і вже сама по собі, має цілющу силу. 19 січня відбувається «Велике освячення води», воду після такого освячення називають «Агіасмою» або «Великою агіасмою» – Великою святинею. За давніх часів нею навіть причащалися, як святим причастям. А чому в цей день вважається, що вода скрізь освячена!? В цей день Господь входить Божеством у воду, і все природне освячується. Тож після занурення хреста у воду, над якою читається молитва вода набуває особливих якостей. Велика Агіасма, тобто вода, освячена в день Богоявлення, в Православній Церкві користується особливою пошаною та часто використовується в особливі моменти духовного життя християнина. Така вода зберігається роками, і не псується.

Джерело: Ніжин.City

Автор: Тетяна Марченко