Після загибелі трьох ніжинських дітей під завалами колишньої ветлікарні у Вертіївці влада Ніжина зайнялась обстеженням небезпечних об’єктів та недобудов на території міста. Для цього новостворена робоча група склала перелік аварійних споруд, розмірковуючи над тим, як віднадити підлітків від екстремальної спокуси. До списку потрапила й давно облюбована дітьми будівля, яка колись була лазнею.

Автор: Юля СОЛДАТЕНКО

Фото: “Правда ТУТ. Ніжин”

Закинута людьми та занедбана часом трьохповерхова цегляна cтара лазня по вулиці Козачій приваблює учнів поряд розташованої 4 школи й місцеву дітлашню просторними, заваленими сміттям і непотребом кімнатами й крутими проходами; можливістю займатися недозволеним та бути поза межами контролю. Тут можна відчути себе вільним владарем, досліджувати потаємні діри й нові входи в приміщення, смалити цигарки та пити алкоголь біля власноруч розведеного багаття, влаштувати паркур-майданчик, підійнятися на дах, розкидуючи звідти цеглу й вигадуючи ігрища з такими ж зухвальцями-відкривачами. Прогалини в підлозі, обвисла проводка, сходи без поручнів та стін лише підігрівають азарт та нестачу адреналіну. Ні тобі охорони, ні високих парканів – лише роздруковане на папері “Вхід заборонено” та заґратовані з проміжками вхідні двері, куди без особливих зусиль можливо пролізти.

Про рейд журналістами “Правда ТУТ. Ніжин” по недобудовам можна прочитати ТУТ.

Що зробили від часу місячної трагедії, аби уберегти підростаюче покоління від “Адамового яблука”, можновладці Ніжина активно й показово рапортують. “Григорій Миколайович (авт. – заступник м. г. Олійник) не пройшов радикально, я майже не пройшов (ред. – між прогалинами в ґратах)”, – говорячи про стару лазню, жартує міський голова.

У стрічках новин періодично з’являються звітні обстеження аварійних недобудов і завалених споруд, стан виконання протокольних доручень з обмеження доступу до таких будівель та потокові рекомендації й пропозиції. Скрижалі механізму, як то кажуть, закрутилися – зроблену роботу протоколюють та фотографують. Вікна й двері забиваються, попереджувальними стрічками огортаються. От тільки, якщо вірити на слово відповідальним очільникам та комунальникам, дітей цим не відлякати. Дошки вибиваються й все, що можна було зробити, – ламається.

“Уже в двох місцях з тильної сторони вибиті дошки. Знову залазять всі, кому не лінь”, – бідкається, згадуючи про “Карамболь”, міський голова Анатолій Лінник.

“Виїжджала робоча група, оглядала приміщення колишньої лазні. Щоб сказати, що там є аварійні ділянки, де щось може статись, – ми не знайшли. З однієї сторони й через вікна всередині є доступ для сторонніх, на сходах демонтовані перила. Оце і все. Об’єкт раніше огороджували ґратами, металом та деревиною. Усе демонтовано. Залишилася лише одна решітка на вході, між якою може пролізти дітвора. Вибивають, аби вибити”, – підхоплює заступник міського голови Григорій Олійник.

Оскільки лазню збираються продати з молотка, “відлякувати” підлітків вирішили на деякий час, хоча б у період проведення процедури продажу. Подальшими ж обмежувальними заходами опікуватися вже має сам господар приміщення.

На розгляд виконкомівців КП “Оренда комунального майна” подала три пропозиції з кошторисом: закласти двері цеглою (71 тис. 628 грн), піноблоками на цементному розчині (90 тис. 141 грн), виготовити й встановити захисні решітки на вікнах та дверях (114 тис. 900 грн). Проте запропоновані варіанти очільники швидко відкинули, назвавши їх задорогими.

Пропонували й тимчасово закріпити за об’єктом охорону чи поліцію. Однак, за підрахунками колишнього заступника, а тепер уже радника міського голови Сергія Осадчого, лише за місяць місто має сплачувати вартовим лазні близько 30 тис., за 3 міс. – 90 тис. А це «зайві й нелогічні» витрати для міської казни.

“Є загроза, що цеглу будуть вибивати. Як відлякувати? Для того, щоб патрулювала поліція, їй потрібно заплатити. Усе має ціну питання. Витратити 100 тисяч на об’єкт, який через кілька місяців буде продаватися –  не вихід із ситуації. Єдиний шлях – знайти порядного власника будівлі й продати її. На жаль, сказати, що господар буде порядним – складно. За конкурсом це не видно”, – розмірковує Григорій Олійник.

Довго ламаючи мізки, що робити, можновладці врешті віднайшли для себе “геніальне” й просте рішення. І для міського гаманця недорого, і, як вважають, результативно. На деякий час “розвідувальні вилазки”, за прогнозами, припиняться. Вікна огородять колючим дротом, а рами обмажуть мазутою чи салідолом. На вхідних дверях встановлять додаткові ґрати, змастивши так само, як віконні рами.

“Лазять порядні діти, вони не захочуть мазати й рвати собі одяг. Далі не полізуть”, – каже одна з членів виконкому. На якійсь дверній решітці повісять замок, аби можна  було періодично оглядати приміщення.

Зі словами “чудове рішення” й “навіщо багато витрачати” виконкомівську пропозицію затвердили одноголосно, обравши варіант “подешевше”. Скільки коштуватимуть такі обмеження, найближчим часом обрахують.

Джерело: nizhyn.pravdatut