Верховна Рада України прийняла  Постанову «Про відзначення пам'ятних дат і ювілеїв у 2019 році» (№ 9234). Згідно з нею, на державному рівні буде відзначено 200-річчя з дня народження Григорія Галагана та  210-річчя з дня народження Миколи Гоголя. Відповідні пропозиції до комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності були внесені за участю народного депутата України Олександра Кодоли.

 

За його словами, відзначення на загальнодержавному рівні річниць цих непересічних діячів  є важливим кроком для відновлення історичної пам`яті та консолідації історичної свідомості українського народу.

«Відзначення ювілеїв Миколи Гоголя та Григорія Галагана на загальнодержавному рівні – це без перебільшення важлива подія в культурному житті України. Таке святкування  дасть можливість згадати про нашу спадщину та підкреслити вагомий вклад цих видатних особистостей у розвиток культурного надбання держави. Українська культура немислима без славетних імен  Миколи Гоголя та Григорія Галагана, які відіграли непересічну роль у становленні та збагаченні історії та культури. Саме вони є втіленням сили духу, мужності та є порадниками і провідниками для прийдешніх поколінь.

Ухвалення даної постанови свідчить, що на теренах сучасності в Україні зберігається власна  українська ідентичність, в творені якої саме цим особистостям належить одна з ключових ролей», — підкреслив Олександр Кодола.

Для довідки.

Григорій Павлович Галаган народився 15 серпня 1819 року в с. Сокиринці Срібнянського району. Відомий громадський діяч та представник відомого козацько-старшинського роду. У своїй державницькій діяльності він виступав як активний прихильник повного скасування кріпацтва та доклав зусилля для  розбудови земського самоуправління та освіти, а також вів велику меценатську діяльність.

Григорій Галаган був одним з засновників бібліотеки, яка нині відома як Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого. Саме Григорій Павлович викупив із кріпацтва видатного українського кобзаря Остапа Вересая і допоміг йому представити своє мистецтво на широкий загал. Завдяки Григорію Галагану ім’я та творчість сліпого кобзаря Остапа Вересая не забута, і на його честь в маєтку Галаганів в Сокиринцях проводиться загальноукраїнський фестиваль кобзарського мистецтва.

Микола Васильович Гоголь народився 1 квітня 1809 року в с. Великі Сорочинці Миргородського району Полтавської області. Є одним із найвизначніших українців в російській літературі. Навчався у Ніжинській гімназії вищих наук.

Творчість Миколи Гоголя внесла в українську літературу незнане багатство тем і жанрів та долучила її до найкращих досягнень світової класики.

Прес-служба народного депутата України Олександра Кодоли