1C-759x50016 травня Президент України Петро Порошенко ввів у дію рішення РНБО (Ради національної безпеки України) про введення санкцій проти фізичних і юридичних осіб Російської Федерації. У списку заборонених до використання ресурсів, крім соцмереж «ВКонтакті» і «Однокласники», значиться і «1С». Саму популярну програму для обліку, згідно з дослідженнями ринку, використовують більше 500 тисяч українських підприємств. «1С» — беззаперечний монополіст у своїй категорії, продуктом користуються навіть державні органи. Але якщо підійти до вирішення РНБО і Президента з усією серйозністю, то варто подумати про заміну програми на альтернативний продукт.

«1C» тепер не можна користуватися? Мені випишуть за це штраф?

Указ Президента України не забороняє використання вже придбаних продуктів. Це означає, що підприємство, яке користувалось «1С» і раніше, зможе безперешкодно використовувати купленими програмними засобами «1С» і далі. Указ більшою мірою стосується обмежень економіко-господарської діяльності компаній — «1С» просто більше не зможе продавати свої продукти на території країни, як і інші компанії, присутні в списку санкцій проти юридичних осіб. Згідно з рішенням РНБО, тепер «Скайлайн Софтвер» і «Єврософтпром» — компанії, які займаються координацією роботи інших 1C-франчайзі, і власники авторських прав — не можуть виводити капітал за межі України, зобов'язані призупинити виконання економічних і фінансових зобов'язань, а також не можуть користуватися і розпоряджатися належним їм майном протягом трьох років. Але ось компаніям, які займаються дистрибуцією програми і не потрапили до списку санкцій, що не заборонено здійснювати подальшу реалізацію продукції. Теоретично, користувачі «1С» зможуть навіть отримувати оновлення та повноцінну технічну підтримку, як заявили представники компанії.

Як зазначає Ігор Суботенко, начальник департаменту економіки і фінансів промислово-будівельної групи Ковальської, на даному етапі очевидні дві речі: з одного боку, бізнесу належить вирішувати безліч суто технічних проблем, пов'язаних з переходом і навчанням бухгалтерів роботі з новими системами, а з іншого — українським компаніям можуть загрожувати штрафи: невідомих розмірів, невідомо коли і невідомо від кого.

«Указ видали. Але метод контролю, як це все буде контролюватися з боку фіскалів, та й хто конкретно буде здійснювати такий контроль — незрозуміло. Плюс виникають незручності в роботі, відсутність оновлень, як варіант — ГФС (Державна фіскальна служба — прим.ред.) перестане приймати звіти, створені в 1С, тоді доведеться їх переробляти. Хто це буде робити — теж неясно. Це постійні незручності в роботі бухгалтерського обліку» — каже Ігор Суботенко.

Петро Порошенко також зазначив, що заборон від України вимагають умови гібридної війни, яка ведеться проти держави. Українська влада підозрює розробників «1С» в шпигунстві і хакерських атаках.

Що ж далі?

Поки важко припустити, як заборона на діяльність компаній з російськими коренями вплине на роботу продуктів «1С» в Україні. Керівництво компаній-франчайзі «1С» говорять, що введення санкцій не вплине на обслуговування програмних продуктів для підприємств. Однак юристи, в більшості схияються до думки представників «1С», попереджають, що сліпо вірити заявам не варто. Підливає олії у вогонь ще й той факт, що повноцінно замінити продукти «1С» нічим — серед аналогів є або вузькоспрямовані програмні рішення, або просто більш дорогі. Але вони є, і серед них на ринку присутні навіть вітчизняні розробки.

Які аналоги є в 1С?

Незважаючи на популярність «1С» в Україні (та й в інших країнах), не варто зациклюватися на одному продукті — існують і інші програмні рішення для ефективного і зручного ведення бухгалтерського (і не тільки) обліку.

Михайло Колісник, професор Київської школи економіки і керуючий партнер компанії FINART Smart Solutions, так прокоментував ситуацію:

«1С вже давно не є передовою в своїй категорії: ні по функціональності, ні по інтерфейсу, ні по використанню якихось передових технологій в роботі. Біда в тому, що зарубіжні системи в основному випускають під цивілізовані системи ведення бухгалтерського і податкового обліку, їх продукти просто не адаптовані під українські реалії малого і середнього бізнесу».

Серед аналогів «1C» у класі систем планування ресурсів підприємства (ERP) фахівці відзначають такі закордонні програмні продукти Microsoft Dynamics, Oracle і SAP. Але хоча програми і дозволяють управляти виробництвом, документообігом і вести бухгалтерський облік, налагодження та подальше використання систем — дороге задоволення, адже вони просто не пристосовані до українського ринку.

Виходом можуть стати українські розробки: Megapolis, ІС-ПРО, BSI або IT-Enterprise. Остання орієнтована в першу чергу на середній і великий бізнес, виробничі підприємства, проте представники компанії стверджують, що зараз ведеться розробка продуктів для малого бізнесу, яка почалася ще до введення нових санкцій.

Ігор Суботенко зазначає, що українські компанії вже давно почали переходити на інші системи обліку. Наприклад, промислово-будівельна група Ковальської — весь процес зайняв близько року. І це стандартний термін для подібної процедури. Таку ж свого часу минуло сельхзозпредприятие «Нібулон», і це далеко не весь список підприємств, що використовують український аналог «1C». Наприклад, «Київводоканал» та мережа «Креді Агріколь Банк» теж працюють з української ERP-системою. Аналітики впевнені, що за таким же шляхом незабаром підуть і багато інших компаній — потрібно тільки час.

Альтернатива у вигляді IT-Enterprise хоч і орієнтована на великі підприємства, але цілком тягне на аналог «1C». Продукт українських розробників трохи відрізняється від російського за внутрішньою архітектурою. Якщо в «1С» особливості кожного підприємства повинні враховуватися шляхом програмування (з додатковими витратами на обслуговування і оновлення), то IT-Enterprise спочатку пропонує налаштування під певні завдання. При цьому зі збільшенням кількості доопрацювань і даних «1C» втрачає в швидкості і продуктивності,  вітчизняний аналог показує себе краще. Є і окреме рішення для ведення бухгалтерського обліку IT-Enterprise. Бухгалтерія.

Потрібно пам'ятати головне — незамінних рішень у секторі обліку немає. На ринку присутні й інші гравці, які пропонують не менш функціональні продукти — треба тільки озирнутися і зважитися. І чим раніше це зробити, тим простіше і швидше можна буде покрити витрати на «переїзд», особливо в умовах постійних змін.

uip.me