Печатка – більше не показник достовірності документа.1_525533e3d33eb525533e3d342dДнями був опублікований Закон України «Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо використання печаток юридичними особами та фізичними особами-підприємцями». Він набуде чинності 19 липня 2017 року.

«Країна» аналізує головні нововведення цього закону та можливі ризики.

Що зміниться?

1. Закон виключає із законодавства України вимогу про обов'язкове використання печаток (незалежно від їх наявності у суб'єктів господарювання).

2. Тепер у зв'язку з відсутністю відбитка печатки на документі угода не може визнаватися недійсною або неукладеною.

3. Суб'єктам господарювання (підприємцям) більше не потрібно використовувати печатку у взаємовідносинах з державними органами та органами місцевого самоврядування.

4. При цьому законом встановлено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від 50 до 100 не оподатковуваних податком мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн) за вимогу таких органів щодо наявності відбитка печатки на документах суб'єктів господарювання.

5. Скасовано обов'язкові відбитки печатки при використанні аграрних розписок, у сфері обігу векселів, при здійсненні розрахункових операцій і в деяких інших сферах господарської діяльності.

6. Окремо внесені зміни і до Кодексу адміністративного судочинства України: відтепер довіреності від імені особи приватного права видаються за підписом керівника або іншої уповноваженої особи. Довіреності від імені особи публічного права видаються за підписом керівника або іншої уповноваженої особи і засвідчуються печаткою такої особи публічного права (при її наявності).

7. Скасовується сплата реєстраційного збору, а також встановлюється механізм реєстрації юросіб та фізичних осіб-підприємців шляхом надання електронних документів без обов'язкового використання електронного цифрового підпису.

8. Загалом, тепер наявність або відсутність відбитка печатки суб'єкта господарювання на документі не створює юридичних наслідків.

Навіщо скасовувати?

На думку влади, скасування печаток наблизить Україну до розвинених держав, в яких вони практично не використовуються. Так, скасування обов'язкових печаток зменшує трансакційні затримки різних операцій та зменшує бюрократичні формальності при роботі.

«Я вважаю, печатки в Україні потрібно було скасувати ще 15 років тому», – вважає адвокат, старший партнер адвокатської компанії «Кравець та Партнери» Ростислав Кравець.

«У всьому світі вже давно відійшли від цього. Печать якщо і ставлять, то лише як елемент гарного оформлення документів, – погоджується з колегою юрист Олексій Святогор. – Документів як таких, з печатками, у Швеції, наприклад, взагалі немає. Все зав'язано на підписі. Досить навіть, щоб людина мало не по телефону подзвонила і сказала, що уповноважила таку-то особу представляти її інтереси».

До того ж, печатки потрібні були для того, щоб надати деяку ступінь достовірності і захищеності інформації. А зараз, коли в Україні вже запроваджено електронні реєстри та бази даних, необхідність печатки відпадає.

"Тим більше, як показала практика, печатки абсолютно не рятують від шахрайства. Ви можете перевірити і вбити в пошуковику «обладнання для виготовлення печатки. Воно коштує копійки, і з його допомогою хто завгодно може сам створити яку завгодно печатку. Хоч „президент України“. Тобто, печатка і так нічого не захищала. Так сенс у тому, щоб і далі нею користуватися?», – зазначає Святогор.

У чому небезпека?

І все ж, при всій «європейськості» цієї практики, скасування печаток в Україні тягне за собою певні ризики.

Можливість не засвідчувати печатками такі документи як доручення, векселі, аграрні розписки, розрахункові документи може призвести до зловживань і фінансових махінацій,  попереджають експерти. Довіреності підписи можуть підробляти шахраї.

«Скасування печаток у господарській діяльності, з одного боку, — позитивний сигнал. Таке нововведення дозволить знизити вартість запуску нового бізнесу на кілька сотень гривень.
Однак негативних наслідків від такого спрощення набагато більше, адже тепер «підставити» компанію будь-якого розміру стане значно простіше», – говорить президент Association of Troubleshooters Сергій Креймер.

Також, за його словами, скасування печаток спростить життя так званим судовим рейдерам, адже без використання печатки з компанією-жертвою можна укладати договори будь-якого характеру в необмежених кількостях, про яких та не буде мати ні найменшого поняття.

«Крім того, таким же чином можна буде підставити будь-яку фізичну особу, яка зареєстрована як підприємець. Наявність печатки давало хоч якийсь захист від примітивного шахрайства», – зазначає експерт.

Ростислав Кравець зазначає, що в прийнятому законі є протиріччя – адже печатку скасовують не для всіх, а виключно для суб'єктів господарювання (підприємців). У той же час, в законі зазначено, що держустанови, різні адміністративні органи можуть застосовувати печатку в разі її відсутності.

«І тут може виникнути величезна кількість зловживань і непорозумінь. Припустимо, людина бере в комунальному підприємстві довідку, приходить з нею в держорган, а йїй кажуть – поставте печатку. Вона повертається назад, а їй кажуть – у нас печатки немає. А як довести, що у них немає печатки? Тому, на мій погляд, якщо й скасовувати печатки, то скасовувати їх потрібно було для всіх – як для приватних осіб, так і для державних органів», – переконаний Кравець.

А як же захист документів?

В нових умовах Сергій Креймер рекомендує виготовляти корпоративні бланки на папері з індивідуальним захистом. «Як показала практика, це єдиний дієвий захист. У такому випадку наявність печатки може бути не обов'язковою», – повідомляє він.

З іншого боку, підробка печатки, і підпису при сьогоднішньому рівні техніки не складає особливих труднощів, і без спеціального обладнання визначити на погляд, на дотик або ще якось, що печатка підроблена, в принципі неможливо.

«Тому наявність печатки на документі особливо ні про що не говорить. А ось її відсутність значно спростить роботу бізнесу і прибере можливість зловживання з боку контролюючих органів», – зазначає Ростислав Кравець. За його словами, часто, коли приходять з обшуками до підприємців, вилучають печатку, а якщо підприємець займається зовнішньоекономічною діяльністю, без печатки він не може звернутися на митницю, розмитнювати, відправляти і отримувати платежі.

«Наші побоювання з приводу захищеності документів не залежать від існування печатки, а від рівня розвитку суспільства та ефективності роботи правоохоронних і державних органів з контролю і верифікації документів. Це гарантує захист навіть краще, ніж печатки. Тому що підробити можна все що завгодно», – зазначає Олексій Святогор.

strana.ua