Скептики часто нарікають: «У нас в країні виробництво стоїть, нічого не випускають, усе купуємо за кордоном». Такі люди весь час сидять перед телевізором на дивані і світу білого не бачать. Вони не знають, що дійсно коїться навколо. А наша знімальна група бачила. І тепер хоче показати і вам. Три підприємства Ніжина, що вже багато років поповнюють податками місцевий бюджет, створюють робочі місця і реалізують продукцію поза межами області.

Найбільший платник податків Ніжина — фірма «Лакс». Найбільша аптечна база області та дев’ята за величиною в Україні. Площа складів – 3,5 тисячі квадратних метрів. Фармацевтичну продукцію звідси постачають в аптеки практично усіх областей України. За минулий рік продажі впали десь на 30%, та попри це закінчило його підприємство з прибутком — рентабельність 2%. Цінова стратегія – просто продавати дешевше, ніж у конкурентів. Сьогодні активно завойовують столицю. 30% ринку збуту фірми – це Київ.

Анатолій Литвин, директор ТОВ Фірма «Лакс»: «Ми в основному працюємо з районними центрами, де люди більш бідні. Зараз дуже сильно почали працювати з Києвом. Кожен день відправляємо туди три-чотири автомобіля з нашим товаром. Стали в Києві вже брати наш товар. Мабуть тому, що ми можемо конкурувати із самим крупними фірмами в Україні».

Заробленим підприємство ділиться і з нужденними. Відправляють ліки до зони АТО.

Вже 17 років активно завойовує ринок України і ніжинський виробник м’якої іграшки «Копиця». Зустріти в магазині іграшку, виготовлену на цьому підприємстві, можна практично в будь-якому місті України.

Номенклатура підприємства – близько тисячі іграшок. Найпопулярніша – ведмедик Тедді. Що випускати «диктує» основний споживач – діти. Тому намагаються «йти в ногу з часом», поповнюючи асортимент сучасними героями мультфільмів. Останнім часом дітям до вподоби іграшки з вишитою національною символікою.

Процес викроювання та вишивки на підприємстві — автоматизований. Усі дії апаратів скеровує комп’ютер. А от шиють, наповнюють та кріплять фурнітуру на іграшки люди. Вже готова іграшка потрапляє на перевірку до контролера.

А це вже зовсім не пухнаста продукція. Чималий платник податків Ніжина — потужний виробник керамічної цегли в області — «Ніжинський цегельний завод». У минулому році підприємство сплатило майже 7 мільйонів гривень податків. Сьогодні тут працює 137 чоловік. Рентабельність підприємства – більше 12%.

Анатолій Мусієнко, голова правління ПрАТ «Ніжинський цегельний завод»: «Сьогодні наш завод випускає 12,5 млн. цегли на рік. Це в минулому році. А його потужність складає до 17 мільйонів. Але ми працюємо не повний рік, оскільки три місяці завод стоїть як нема куди дівати продукцію».

Працює завод на вугіллі антрацитової групи. Робота заводу наразі під загрозою. Через нестабільну ситуацію на сході України на два місяці затрималась поставка вугілля. Наявних запасів підприємству вистачить лише на 15 днів роботи. Замінити антрацит нічим, тому завод може стати.

Анатолій Мусієнко: «Донецький басейн не відвантажує нам вугілля. На сьогодні ми оплатили 7 вагонів, але вже два місяці відвантаження немає. Якщо не буде, є загроза зупинки. Або прийдеться самохвалами возити і шукати окультні путі. Замінити антрацитову групу просто нічим. Ми використовуємо частину газової групи Львівського басейну, Дніпропетровського басейну. Але щоб досягти температури 1050 градусів, газовою групою неможливо».

Замовники епізодичні, тому стабільності на рік немає. Збувати продукцію складно, оскільки немає можливості напряму виходити на будівельника, без посередників. Продавати кудись по Україні цеглу – важко. Через високі транспортні затрати – возити її на великі відстані просто не вигідно. Основний ринок збуту підприємства – місто Київ.

Анатолій Мусієнко: «Це тільки в цьому році зявився ЧернігівСіверБуд, який приступив до будівництва в Ніжині трьох девятиповерхівок. В минулому році практично на місці ми продали близько 7% нашої продукції . А все решта – вивезли на Київ».

Буде будівництво в області, буде й попит на місцеві матеріали. Буде ще чого цікавого побачити та чому порадіти.

«Сівер-центр»