5 грудня 2019 року, в Музеї рідкісної книги НДУ імені Миколи Гоголя відбулась презентація першого в Україні перевидання книги Юрія Лисянського "Навколосвітня подорож на шлюпі «Нева» (1803—1806)
"Чому у Ніжині?
Справа не лише в тому, що капітан-лейтенант Юрій Лисянський, один із очільників цієї першої, організованої Російською імперією, навколосвітньої подорожі народився та прожив перші свої десять років життя у м. Ніжині. Хоча мабуть і цього б було досить.
Справа і не в тому, що у свій час брати Лисянські, щоб опублікувати цю книгу, продали батьківські маєтності на Ніжинщині.
Справа ще й у тому, що видавництво Темпора, реалізовуючи цей видавничий проект, звернулось до ніжинців. Так. Для того щоб перевидати книгу, потрібен був оригінал. А повний комплект (два томи плюс атлас) зберігається нині у бібліотеці НДУ. А потрапив цей примірник до бібліотеки з рук самого Юрія Лисянського, який у 1826 р. подарував його Гімназії вищих наук. Упорядник, натхненник проекту, відомий український письменник-мариніст Антон Санченко не один день провів у бібліотеці вузу над дорогоцінним фоліантом. А карти атласу для видання фотографував ніжинський фотограф Ігор Волосянкін. А передмову до видання (50 сторінок тексту, на хвилиночку) написав у співавторстві з В.Яськовим ніжинський краєзнавець, директор бібліотеки НДУ Олександр Морозов.
Отож як не крути, а ніжинське коріння книги досить потужне. Тому видавництво й передало на Ніжин 20 примірників, що розійшлись по бібліотекам, музеям, та людям, не байдужим до історії міста.
А ще учасники презентації відвідали будинок, де власне і народився автор презентованого видання. Да, той самий будинок, де незабаром запрацює новостворений музей. І першим законним експонатом цього музею, так уже сталося, стало перше українське видання книги Юрія Лисянського.
Замовити книгу можна на сайті Темпора, або на саті Фіоль http://fiol.pub/books/565 (з благословінням Антона Санченка) Вона, до речі, всупереч очікування видавництва, вже потрапила в топ книжкових продаж. Тираж розлітається.
Джерело: Музей рідкісної книги НДУ імені Миколи Гоголя