«Ні долі більш величної і більш трагічною» ‒ так писав митрополит Сурожский Антоній про Івана Хрестителя.

Усікновення глави Іоанна Хрестителя – одне з головних християнських свят. У земному житті він був родичем Діви Марії – матері Ісуса Христа. Іоанн був старше Спасителя на 6 місяців. Він останній з пророків, що передбачив появу на світ Ісуса, через це його прозвали Предтечею.

У народі пророка ще називають Іоанном-Хрестителем, а все тому, що він хрестив Спасителя в йорданських водах.

Життя в ім’я Месії

Іоанн прожив недовге життя, протягом якого він готувався до зустрічі з майбутнім Спасителем людства. Жив пророк скромно. В якості одягу йому служила шкура козла, а в руках він завжди тримав палицю, що допомагала йому в далеких мандрах. Іоанн подорожував по землі, сповіщаючи народ про швидку появу Спасителя.

Харчувався святий тим, що йому подавали. Прості люди любили його за полум’яні промови. Він засуджував життя правителя Галілеї (царя Ірода) і його найближчого оточення, що потопали в розпусті і розкоші. За це він був посаджений правителем в темницю.

Ірод не хотів його стратити, так як боявся накликати на себе народний гнів. Однак дружина його брата, з якою він мав любовний зв’язок, намовила свою дочку Соломею змусити царя прийняти таке рішення.

На бенкеті Соломія настільки добре танцювала, що Ірод поклявся виконати будь-яке її бажання. Тоді дівчина зажадала принести їй голову пророка на блюді. Цар виконав її прохання. Іоанну відрубали голову, яку пізніше піднесли Соломії.

Свято Усікновення глави Іоанна Предтечі – день пісний

У цей день необхідно дотримуватися суворого посту. Не можна їсти м’ясо, яйця, рибу і молочні продукти. Заправляти їжу можна тільки рослинною олією. Гастрономічні обмеження дозволяють висловити нашу скорботу з приводу смерті Великого Іоанна Хрестителя.

Що не можна робити на свято усікновення глави Іоанна Предтечі?

З приводу того, що не можна робити в це церковне свято, ведуться суперечки. Представники церкви кажуть, що не варто впадати в марновірство, а багато з того, що в народі вважається забороненим, насправді можна робити. Кожна людина сама може вирішувати, у що їй вірити і як провести цей день. Ми ж перерахуємо те, що, на думку наших предків, не можна робити на свято усікновення глави Іоанна Предтечі:

  • вважається, що в цей день не можна нічого різати і рубати;
  • не можна різати нічого круглого, що за своєю формою може нагадувати голову (яблуку, кавун, диню, цибулю і т. д.);
  • в народі існує повір’я, що якщо в цей день зрізати головку капусти, то може потекти кров;
  • не варто вживати в їжу продукти червоного кольору, що нагадують своїм виглядом кров;
  • від приготування борщу і будь-якої страви червоного кольору краще відмовитися;
  • не їжте нічого з блюда;
  • не можна співати, танцювати, веселитися, грати весілля і вінчатися;
  • заборонено лаятися.

У цей день бажано відвідати церкву. Особливо корисно це буде для людей, які страждають частими головним болем. Помоліться і попросіть своїми словами Господа позбавити вас від хвороби. Вас приємно здивує результат: напади головного болю будуть мучити все рідше.

Також прийнято поминати померлих родичів і знайомих, роздавати милостиню біднякам.

Джерело: nizhynnews