385067160

Арбітражний інститут Торгової палати Стокгольма 31 травня 2017 року ухвалив рішення користь української компаніїу справі «Газпрому» та «Нафтогазу».

Відповідно до рішення Стокгольмського арбітражу: скасовано умову «бери або плати»; скасовано заборону на реекспорт газу з держав ЄС до України; переглянуто формулу ціни з 2014 року (тепер для України запроваджується європейська, ринкова ціна).

Рішення про позов до «Газпрому» в Стокгольмський арбітраж ухвалював Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк ще у червні 2014 року. На той час, борги перед Росією за газ, який вкрали Янукович, Фірташ і Льовочкін склали 3 млрд. доларів.Так само не було і грошей на оплату , а Росія постачала газ тільки за передоплатою, ціна на російський газ захмарна. Саме тоді Уряд України ухвалив рішення позиватися до «Газпрому». І лише через три роки Україна таки вирвалася з цього кабального контракту підписаного 2009 році між Путіним і тодіщнім Прем’єр-міністом України Юлією Тимошенко.

Разом з цим паралельно були прийняті рішення про відмову від закупівлі газу в Росії; було забезпеченопоставки необхідного газу з держав ЄС; впроваджена політика субсидій; розпочалася реформа ринку природного газу (ухваленозакон); зламано олігархічна газова годівничкаі реорганізовано «Нафтогаз», його перетворено з вічної бюджетної чорної діри у прибуткову організацію.

Рішення Стокгольмського арбітражу – це виграш в «Газпрому» 47 млрд доларів, які Росія вимагала від нас за контрактом Путіна-Тимошенко. Це більше, аніж річний бюджет всієї України! Це по 1000 доларів з кожного українця. Такої поразки Росії в останні роки ніхто не завдавав, вважає народний депутат України Олександр Кодола.

«Це наша спільна перемога. Ми зуміли вирватися із газового зашморгу агресора, і прожили чергову зиму без закупівель газу у Газпрому. Зі скасуванням кабального контракту Росія остаточно втратила можливість для газового шантажу України», — говорить нардеп, коментуючи рішення міжнародної судової інституції.

Але на його думку, на цьому не можна зупинятися. Необхідно досягнути повної фінансової стабільності паливно-енергетичного комплексу, назавжди подолати проблему неплатежів, забезпечити незворотну і гарантовану диверсифікацію імпорту газу.

«Наш успішний досвід газової незалежності необхідно поширити на вугілля, ядерне паливо, моторне пальне. Нарешті завершити демонополізацію (деолігархізацію) ринку газу і електроенергії. Зробити Україну не тільки енергетично, але й економічно незалежною  державою. Тільки так ми можемо перемогти північного агресора і відновити цілістність нашої держави», — переконаний депутат.