24 серпня – 3 вересня 2017 року на базі одного з найстаріших навчальних закладів в Україні НДУ імені Миколи Гоголя спільно з Педагогічним університетом імені Комісії Народної Освіти у Кракові було організовано Міжнародну літню школу «Виклики для сучасної демократії: українське та польське бачення».

Метою міжнародної літньої школи є поглиблення українськими та польськими студентами знань щодо загроз для сучасної демократії, формування навиків аналізу політичних процесів шляхом безпосередньої участі у вирішенні поточних і перспективних питань розвитку демократичних засад суспільного життя.

Відповідно до програми заходу восьмий день школи студенти України та Польщі провели в Ніжинській районній раді та на території Ніжинського району. Зустрічали учасників міжнародної літньої школи голова Ніжинської районної ради Олег Бузун, заступник голови райради Наталія Березка, керуючий справами районної ради Олена Прищепа та директор Комунального закладу «Регіональний ландшафтний парк «Ніжинський» Ніжинської районної ради» Сергій Мельникович.

Делегацію студентів очолили кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії на міжнародних відносин історико-юридичного факультету НДУ імені Миколи Гоголя Юлія Кузьменко та викладач Інституту політології Педагогічного університету імені Комісії народної освіти у Кракові, фахівець з проблем суспільно-політичного та економічного розвитку країн Східної Європи, а також з питань українсько-польських відносин Матеуш Каміонка.

Розпочалося знайомство студентів із роботою органу місцевого самоврядування районного рівня із практичного заняття у Ніжинський районній раді «Децентралізація в Україні: перспективи і проблеми», яке провів голова райради Олег Бузун.

Олег Віталійович привітав учасників міжнародної літньої школи та зазначив, що такі зустрічі формують свідомість молоді, яка в майбутньому має будувати міцну державу.

Для українських студентів звернув увагу на те, що сьогодні в країні необхідно сформувати молоде українське суспільство, вести гарну проукраїнську політику, аби в громадян змінилося внутрішнє світосприйняття, розвивався патріотизм, національна ідея та соборність, адже маючи все це Україна зможе співіснувати та конкурувати з іншими державами.

Розглядаючи тему «Децентралізація в Україні: перспективи і проблеми», Олег Віталійович розповів студентам, чому потрібна децентралізація, про повноваження органів місцевого самоврядування в об’єднаних громадах, основні Закони України що стосуються реформи децентралізації, етапи проведення децентралізації, кроки для добровільного приєднання громади та ін.

На прикладі Чернігівської області було розказано про вже утворені 19 об’єднаних територіальних громад, серед яких на території Ніжинського району функціонує дві – Вертіївська та Лосинівська ОТГ.

Крім того, було акцентовано увагу на співпрацю районної ради з європейськими країнами, а саме з Польщею, Естонією та Латвією, а також про реалізацію на території Ніжинського району Проекту ЄС “ClimaEast: Збереження та стале використання торфовищ”, що впроваджується ПРООН.

У ході практичного заняття усі учасники зустрічі вели цікавий діалог, зокрема студентів сусідньої країни цікавив процес децентралізації, а саме такі аспекти як структура виконавчих апаратів ОТГ, терміни закінчення реформи децентралізації в Україні, причини зростання бюджетів ОТГ та проблеми, з якими стикалися керівники утворених громад.

Далі заступник голови райради Наталія Березка розповіла учасникам міжнародної літньої школи про роботу об’єднаної територіальної громади на прикладі Лосинівської ОТГ, а також про співпрацю керівництва новоутвореної громади з польським проектом «Діалог», який допомагає на перших етапах.

Директор Комунального закладу «Регіональний ландшафтний парк «Ніжинський» Ніжинської районної ради» Сергій Мельникович розповів про утворення та функціонування природо-охоронної території на Ніжинщині Після практичного заняття усі учасники школи мали можливість відвідати Ніжинський район.

Спершу часники міжнародної літньої школи познайомились із Регіональним ландшафтним парком «Ніжинський», а саме відвідали еколого-пізнавальну стежку під назвою «Спадщина предків», яка розташована на території ботанічного заказника місцевого значення «Зайцеві сосни» біля села Мала Кошелівка. Загальна протяжність екостежки «Спадщина предків» близько 2,5 кілометрів. Основним завданням її є ознайомлення гостей парку з природою та особливостями лісових, озерних, лучних та болотних екосистем, рідкісними видами рослин та тварин, у тому числі й занесених до Червоної книги.

Далі студенти завітали до села Заньки, де їх зустрічали сільський голова Любов Сацюк та директор Меморіального музею М.К.Заньковецької Ольга Новак. Любов Миколаївна розповіла гостям про Заньківську сільську раду та етапи процесу доєднання до Вертіївської ОТГ. Далі Ольга Григорівна провела екскурсію Меморіальним музеєм М.К.Заньковецької, експозиція якого присвячена життєдіяльності корифея української сцени, першої народної артистки України Марії Костянтинівні Заньковецькій.

У будинку, в якому жила в дитинстві Марія Заньковецька зібрані її особисті речі (рояль, шкатулка, дзеркало, сумочка, підстаканник, тарілки, мереживо власної роботи та ін., костюми в яких вона грала ролі), фотографії, книги, вирізки з газет, спогади про народну артистку. Наостанок учасники школи завітали до села Кукшин, де їх зустрів сільський голова Олександр Пивовар. Олександр Миколайович натхненно розповів про те, що вдалося зробити за останні роки в населеному пункті – відновлення фойє в місцевому будинку культури (який був занедбаний більше двадцяти років), встановлення дитячого майданчику, облаштування центру села лавками та парканами, відкриття зони відпочинку та еколого-пізнавальної стежки «Лісовий затишок».

Далі гості завітали до молочного кооперативу, де виконавчий директор об’єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів «Чернігівщина екологічна» Юрій Ткачов розповів про історію його створення та провів екскурсію, що завершилася смакуванням виробленої продукції, серед якої молоко, сметана, вершки, декілька видів сирів, йогурт, кефір та масло.

Останнім пунктом для гостей була Кукшинська ЗОШ І-ІІІ ступенів, де директор школи Юлія Пехотіна показала студентам географічний майданчик, провела шкільними коридорами й навчальними класами, спортивною залою з виконаним ремонтом за рахунок коштів спецрахунку Ніжинської районної ради, а також облаштований екологічний клас.

На завершення учасники міжнародної літньої школи ділилися враженнями від проведеного дня в Ніжинському районі. Чим хочеться похвалитись, так це тим, що багатьох гостей вразили села району, які були відвідані, адже гості побачили, що не лише міста можуть розвиватись, а й у сільській місцевості підтримуються заклади соціальної сфери, проводяться ремонти, відкриваються кооперативи, які дають нові робочі місця. Тож треба цінувати те, що маємо, і примножувати його, а також розвивати свої населені пункти, що б це не було – чи то місто, чи то невеличке село.

Вікторія Охріменко, начальник організаційного відділу Ніжинської районної ради