Один із найважливіших напрямів гітлерівського терору в роки війни визначався расистською теорією нацистів. Винищення «неповноцінних»  народів та етнічних груп стало основною лінією політики Берліна на Сході Європи. Україна поряд з іншими європейськими державами стала жахливим полігоном нацистського конвеєру смерті.

27 січня світ вшановує жертв Голокосту – понад 6 мільйонів людей стали жертвами цієї страшної трагедії. Вперше Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту відзначили в усьому світі в 2006 році. На державному рівні Україна вперше відзначила Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту у 2012 році.

У читальному залі Ніжинської центральної міської бібліотеки імені М.В. Гоголя розгорнуто  викладку літератури «Голокост від куль: масовий розстріл євреїв в Україні у 1941—1944 р р.».

Викладка літератури  містить сучасні наукові розвідки про Голокост, періодичні видання з фонду бібліотеки, художні видання та спогади, що висвітлюють трагічні сторінки історії, які змушують стискатися людські серця.

2009 року в Ніжинському держуніверситеті імені Миколи Гоголя спільно з Інститутом археології НАН України створили археологічну лабораторію. З 2013 року діє щорічний польовий сезон «Історична реконструкція – стародавній Ніжин». 2018 року в Ніжинському краєзнавчому музеї імені Івана Спаського активно працює відділ археології та підземної історії. Така діяльність викликала великий інтерес у місцевої громади. Значну частину робіт виконали волонтери. За їхньою участю створили громадську організацію «Ніжинське археологіне товариство при Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя». Маємо сьогодні самостійний центр, котрий здатний проводити системні археологічні дослідження й розгадувати гіпотези про Уненеж, Нежатину ниву та Ніжен.
Автори адресують свою розвідку широкому колу читачів, але вона насамперед буде цікавою для науковців, які перечитають 116 писемних джерел і знайдуть їх археологічні підтвердження в ілюстративних додатках.

Книга «Бабин Яр: трагедія, історія, память» автора-укладача Левітаса Іллі Михайловича знайомить  читача  з відомостями   про сторони трагедії, які досі або мало, або зовсім не висвітлювалися.  А також тут знаходиться  інформація  про єврейських дітей, розстріляних в Бабиному Яру. Окремі матеріали пов’язані з визначенням конкретного місця: де ж знаходився Бабин Яр. Мовою фотографій показано вшанування пам’яті загиблих в Бабиному Яру.

Більш детально з цією книгою та іншими матеріалами, пов’язаними з темою Голок осту,  ви можете ознайомитись  в читальному залі центральної бібліотеки.

Оксана Сухоцька,

бібліотекар читального залу

Ніжинської центральної міської бібліотеки