Осінь у Ніжині асоціюється з рядом знаменних дат і подій, але найулюбленішим святом мистецтва для жителів міста уже дванадцятий  років поспіль є Міжнародний театральний фестиваль жіночої творчості імені Марії Заньковецької, який проводиться на базі Ніжинського академічного українського драматичного театру імені Михайла Коцюбинського. DSC_0566-1024x683

Традиційно фестиваль завжди розпочинається  27 жовтня — в день виходу Марії Константинівни Заньковецької на професійну сцену в ролі Наталки Полтавки за одноіменним твором І.Котляревського 1882 року. Патронеса фестивалю, Марія Заньковецька — перша Народна артистка України, одна з основоположників і фундаторів Національного театрального мистецтва, артистка театру корифеїв, народилась і виросла на Ніжинщині, неодноразово приїздила до нашого міста, організовувала в Ніжині аматорські театральні гуртки, тому фестиваль жіночої творчості присвячено саме цій великій жінці, яка присвятила своє життя служінню мистецтву — театрові.7B4012FE-97C6-4BB3-A24F-B9AC53273FE9_mw1024_s_n-e1477600096369

Ця осінь не стала винятком, 27 жовтня усі з нетерпінням чекали відкриття ХІІ-го Міжнародного театрального фестивалю жіночої творчості імені Марії Заньковецької, білети на всі вистави були розкуплені ще за довго до відкриття. Перша вистава яку побачив ніжинський глядач у вечері  двадцять сьомого жовтня — це вистава на одну дію без антракту І.Карпенко — Карого  «Наймичка» Кіровоградського обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. М.Л.Кропивницького.  Слід наголосити на тому, що приміщення цього театру одне з найстаріших в Україні,  воно споруджено у Єлисаветграді (нині Кропивницький) у 1867 році на кошти інженера-полковника Г.Трамбицького. Тут і народився перший професійний український реалістичний театр під орудою Марка Кропивницького. Ця трупа пізніше одержала назву «Театр Корифеїв». Його славу творили Михайло Старицький, Марія Заньковецька, а також брати Тобілевичі: актор і драматург Іван Карпенко-Карий, актори та режисери Микола Садовський, Панас Саксаганський, композитор Микола Лисенко та інші.

А оцінюватиме, представлені на фестивалі роботи, високопрофесійне журі у складі:

Голова журі — Підлужна Алла Антонівна — театрознавець, лауреат премії НСТД України у галузі театрознавства та театральної критики.

Члени журі:

Соколенко Алла Василівна — народна артистка України, Лауреат премії Марії Заньковецької Національної спілки театральних діячів України, художній керівник Ніжинського академічного українського драматичного театру імені М.Коцюбинсько.

Самойленко Олександр Григорович — кандидат історичних наук, Відмінник освіти України, ректор Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя.

Володимир Гранлісович Дорохін — заслужений артист України, член Національної Всеукраїнської музичної спілки, кандидат мистецтвознавства, доцент  Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, Голова комітету освіти і науки Громадської ради Чернігівської ОДА, Голова Громадської ради при виконавчому комітеті Ніжинської міської ради.

Додонова Інна Станіславівна — мистецтвознавець, журналіст, керівник літературно -драматичної частини Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного  театру ім. М.Кропивницького.

Альона Камачева — голова Попечительської  ради театру, підприємець, директор приватного підприємства «Глорія».


 Під час урочистої частини  до вітального слова  було запрошено  представників обласного керівництва, які завітали того вечора на  офіційне відкриття фестивалю, а це заступник директора департаменту культури і туризму , національностей та релігій Чернігівської ОДА Павло Олександрович Веселов та радник голови Чернігівської обласної ради Дмитро Миколайович Никоненко. Високопосадовці зачитали вітання від голови Чернігівської обласної державної адміністрації Валерія Куліча та голови Чернігівської обласної ради Ігоря Вдовенка.

Також  було запрошено до слова господаря ніжинської сцени -генерального директора Ніжинського академічного українського драматичного театру імені М.М. Коцюбинського, заслуженого працівника культури України Юрія Муквича та директора Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Марка Кропивницького, заслуженого діяча мистецтв Володимира Єфімова. Юрій Муквич подякував спонсорам та меценатам за проведення фестивалю, а також ніжинському глядачеві — який так любить його величність театр!

Фестиваль, без сумніву, залишить, як завжди,  по собі море приємних вражень, емоцій, адже значення театрального заходу такого рівня для Ніжина більш ніж велике….

За матеріалами Тетяни Марченко, nezhatin.com.ua

фото автора