церква Святого Іоанна Богослова, розвалюється

Один із найкрасивіших храмів Ніжина – церква Святого Іоанна Богослова – потребує порятунку. Храм віком більше ніж чверть тисячоліття просто розвалюється на очах. Від початку 20-х років ХХ століття в пам’ятці архітектури розташовується архів. Місцеві науковці стурбовані не лише станом будівлі, але і станом архівних документів, адже у приміщенні немає елементарного опалення, вікна у ньому повибивані, а стіни роз’їдає грибок.

Найкрасивіша та найобідраніша церква у самому серці Ніжина – прямісінько під стінами міської ради. Ідеться про храм Святого Іоанна Богослова, збудований у 1752 році коштом ніжинського грека Івана Тернавіота в стилі українського бароко. Прізвище архітектора, який спроектував окрасу Ніжина, досі невідоме. Відомо лишень, що він був майстром школи київського архітектора Григоровича-Барського.

За словами завідувача Музею рідкісної книги у Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя Олександра Морозова, в інтер'єрі храму збереглися розписи ХVIII-XIX століть. Але чи надовго?!

«У 1920-х роках храм передано для розташування архіву, – пояснює науковець. – Від того часу його використовують як сховище для документів. До речі, архів у будівлі зберігається без належних умов – немає не те що системи клімат-контролю або температурно-вологісного режиму, а й навіть звичайного опалення! Шибки повибивані, грибок роз’їдає стіни...».

Відомо, що церква Святого Іоанна Богослова перебуває на балансі Чернігівської облдержадміністрації. Близько 20 років поспіль влада безуспішно проводить пошуки приміщення для перенесення архіву. Доки шукають, унікальна пам’ятка українського бароко руйнується.

церква Святого Іоанна Богослова, розвалюється

церква Святого Іоанна Богослова, розвалюється

Віталій Назаренко, «Чернігівщина» №2 (666) від 1 лютого 2018