Сьогодні, 27 січня, у стінах Ніжинської міської ради відбулась чергова цікава подія — презентація пам'ятної сувенірної монети всесвітньо відомому мореплавцю Юрію Лисянкькому.

Повідомляє uezd.com.ua.

На початку презентації слово надали міському голові Олександру Кодолі: "Десь ініціатором цієї зустрічі став Микола Череп, коли минулого року приїхав до нас у гості та запропонував своє бачення. Він виготовляє ось такі сувенірні монети.

У Ніжині дійсно є багато людей, вихідців з нашого міста, яких ми прославляємо і яких можна зобразити на таких сувенірних монетах... Музеї виступають вагомим підґрунтям будь-якої туристичної інфраструктури. Ми вважаємо, що саме музеї мають значний вплив на формування туристичної привабливості міста. Зараз у Ніжині йде робота над створенням нового музею — Будинок Юрія Лисянського, де народився видатний мореплавець і жив зі своїми батьками. Наразі музей проходить всі етапи встановлення. Вже виготовлена проектно-кошторисна документація і в наших планах вже безпосередньо ремонтні роботи для відкриття цього музею.

Можливості місцевого бюджету обмежені, тому наше завдання — знаходити додаткові джерела фінансування, в тому числі грантові програми.

У наступному 2023 році ми будемо відзначати 250 років від дня народження Юрія Лисянського. І сьогодні з цього приводу в нас відбувається зустріч, де ми презентуємо пам'ятну сувенірну монету «Юрій Лисянський — мандрівник козацького роду, яка виготовлена майстернею Монетного двору „Соколиний хутір“ засновником якого є наш товариш Микола Череп.

Мета створення цієї медалі — популяризація нашого міста Ніжина, музею Лисянського зокрема. Також її можна дарувати нашим гостям, благодійникам, меценатам, які будуть надавати допомогу у створенні та розвитку експозиції Меморіального будинку Юрія Лисянського».

Зазначимо, що Ніжинська міська рада закупила 100 таких пам'ятних монет для нагородження і привітання.

Микола Череп заснував екопоселення на території Ічнянщини — Соколиний хутір. Зараз Монетний двір представляє 150 пам'ятних монет, що стосуються української історії і не тільки. Сьогодні Микола Череп подарував Меморіальному музею Юрія Лисянського декілька пам'ятних монет — Гамалії, Миклухо-Маклая, Тараса Шевченка, перший герб Запорізької Січі з образом Пресвятої Богородиці Покрови і родинну монету родини Черепів — фрагмент листа турецькому султану, де зображені козаки серед яких і прадід родини Черепів.

Також Микола Череп розповів, що монета Юрія Лисянського розроблялася понад один рік. Над нею працювало багато людей, зокрема вагомий вклад у розробку монети зробив Олександр Морозов — науковий співробітник музею імені Юрія Лисянського, директор бібліотеки Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, членом національної спілки краєзнавців України.

Олександру Кодолі подарували дві пам'ятні монети — першу унікальну пам'ятну монету Гамалії, а також монету Юрія Лисянського. Також пам'ятну монету Юрія Лисянського подарували Володимиру Мамедову. У свою чергу Володимир Хейбарович зачитав власний вірш, який присвятив відомому мореплавцю (найближчим часом відбудеться презентація збірки віршів Володимира Мамедова в Ніжині):

Директор Ніжинського краєзнавчого музею Геннадій Дудченко зазначив, що сьогодні ми говоримо не просто про сувеніри, а про позитивний імідж нашого міста. А імідж створюють люди і Юрій Лисянський входить у п'ятірку найвідоміших ніжинців.

Олександр Морозов також розповів багато цікавих фактів, зокрема, що Юрій Лисянський перший і єдиний з українців, який зустрічався з першим президентом США і мав аудієнцію у президента.

Тож експозиція Меморіального музею Юрія Лисянського сьогодні поповнилась новими цікавими експонатами.