МОН також представило алгоритм, за яким здійснюватиметься перехід від чинної системи стипендійного забезпечення до нової.

Очікується, що у 2017 році стипендію отримуватимуть не всі студенти з усередненою четвіркою та трійками за сесію, а ті, що посіли найвищі місця в рейтингу, складеному вишами.

Такі новинки презентувало МОН.

«Це абсолютно новий — рейтинговий — підхід до визначення стипендій, які отримуватимуть студенти. А саме, кожен виш розробить свої критерії для складання рейтингу, що затверджуватимуться вченою радою університету за обов'язковим погодженням з органами студентського самоврядування університету», — розказала міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.

Предбачається, що місце в рейтингу на 90% визначатиметься навчальною успішністю, а на 10% — критеріями, які розробить ВНЗ. Це допоможе визначити найбільш успішних студентів, навіть якщо за результатами сесії усі вони отримали однаковий середній бал.18_main

«Зараз в проекті бюджету закладено 2,978 млрд грн на соціальні стипендії та 2 млрд грн на академічні стипендії. Ми ж пропонуємо перекинути 1,7 млрд грн з соціальних стипендій на академічні, що дозволить не лише повністю профінансувати збільшені соціальні стипендії, а й забезпечити виплату збільшених стипендій майже для половини студентів», — зауважила Гриневич.

З 50% студентів, які отримуватимуть стипендії, планується, що 43% — отримуватимуть академічні стипендії за рейтинговою системою, а соціальні — отримуватимуть 7%.

При цьому для ВНЗ III-IV рівня акредитації мінімальна стипендія буде на рівні 1100 грн, що на 33,4% більше, ніж в минулому році. При цьому відмінники отримуватимуть стипендію на 72,9% більшу, ніж зараз — 1600 грн, тобто на рівні прожиткового мінімуму.

При розрахунках МОН зберегло сьогоднішнє співвідношення між мінімальними академічними стипендіями різних типів навчальних закладів, тому і для ВНЗ III-IV рівня акредитації, і для ВНЗ I-II рівня акредитації, і для ПТНЗ збільшення мінімальної стипендії передбачається на 33,4%. Мінімальна стипендія для студентів ВНЗ I-II рівня акредитації складатиме 830 грн, а для учнів ПТНЗ – 415 грн.

На понад 100% планується збільшити стипендія для кращих студентів, що навчаються на складних спеціальностях, де важко отримати високу оцінку. Зокрема, йдеться про природничо-математичні педагогічні спеціальності (вчителів хімії, фізики, біології тощо) та інші математичні, природничі та інженерні спеціальності. Для них стипендія у ВНЗ III-IV рівня акредитації складатиме 2036 грн, у ВНЗ I-II рівня акредитації – 1536 грн.

Міністерство фінансів вже зараз дає згоду на перерозподілення видатків з соціальних стипендій на академічні у розмірі 1,4 млрд грн, а перед тим, як говорити про перерозподіл у обсягах 1,7 млрд, потрібно побачити розрахунки.

Міністерство соціальної політики надасть свої пропозиції щодо виплат соціальних стипендій визначеним категоріям громадян.

Також МОН представило алгоритм, за яким здійснюватиметься перехід від чинної системи стипендійного забезпечення до нової.

«Все просто, якщо студенти здають зимову сесію в грудні, стипендію за новими правилами вони отримають вже в січні 2017 року, а якщо сесія в січні – нова стипендія буде в лютому, при цьому ці студенти отримають за січень стипендію за старими правилами», — резюмувала Гриневич.

Нагадаємо, що президент України Петро Порошенко заявив, що не підпише закон про Державний бюджет на 2017 рік, який передбачатиме скасування виплати стипендій.

Про це він сказав під час свого виступу з щорічним посланням до Верховної Ради.
tsn.ua