Stitched Panorama

Сьогодні, 4 квітня, на сімнадцятій сесії Чернігівської обласної ради було прийнято рішення про передачу у довгострокове безоплатне користування пам’ятки архітектури «Церква Іоанна Богослова» у Ніжині.Передбачається передати церкву Управлінню Чернігівської Єпархії Православної церкви України.

Зазначається, що церква Іоанна Богослова у Ніжині є пам’яткою містобудування та архітектури національного значення. До початку 2019 року пам’ятка перебувала у користуванні Державного архіву Чернігівської області. На даний момент пам’ятка не використовується.

Повідомляється, що релігійна громада збирається відновити храм Іоана Богослова, зберегти як пам’ятку архітектури, використовуючи за церковним призначенням.

Народний депутат України Олександр Кодола привітав це рішення Чернігівської обласної ради. “Кілька років ми боролися за те, що пам’ятку архітектури церкву Іоана Богослова передали релігійній громаді Ніжина. Неодноразово виступав з цього питання у Верховній Раді, надсилав депутатські звернення та запити. Проводив зустрічі з керівником Держархіву, у відомстві якого було приміщення храму. Зрештою це питання зрушило з мертвої точки і православній громаді буде повернуто храм. Це наша спільна перемога”, — наголосив депутат. Олександр Кодола подякував усім, хто долучився до процесу повернення храму громаді.

Довідково:

Церква Іоана Богослова — споруджена у 18 столітті на місці однойменної дерев'яної церкви, яка давно існувала на цьому місці. Фахівці вбачають у цій пам'ятці риси творчості відомого архітектора Гетьманської України І. Г. Григоровича-Барського.

Фінансування й організацію будівництва храму забезпечив повітовий предводитель ніжинського дворянства, грек за національністю Іван Тернавіот.

Згідно зі сповідними розписами, на кінець 18 століття парафія налічувала більше 700 осіб, в першій четверті 19 століття — більше 900, на середину 19 століття зменшилась до трохи більше 600-а, на початок 20 століття знову більше 900, на останній передвоєнний 1913-й рій перевалила за 1000. В 1925 році кількість парафіян зменшилась настільки, що парафія не була здатною вже підтримувати церкву в належному стані:

У 18-19 ст. при церкві діяли парафіяльна школа та лікарня. У кінці 18 століття в храмі правив службу батько навколосвітнього мандрівника Юрія Лисянського. З балкона церкви благословляв місто й Іван Кронштадський, коли він відвідував Ніжин.

Джерело:mynizhyn