Як неодноразово повідомлялося, Розпорядженням міського голови від 14 березня було створено робочу групу по запобіганню та виявленню актів привласнення гуманітарної допомоги, недопущення підняття цін на основні групи товарів та інших порушень.

Пізніше з’ясувалося, що однієї групи у місті замало, тому незабаром кількість таких груп збільшили спочатку до 5. Наразі їх вже 16.  Це зроблено за дорученням Ніжинського міського голови Олександра Кодоли з тим, щоб охопити все місто.

Щодня начальник відділу економіки та інвестиційної діяльності Ніжинської міської ради Тетяна Гавриш звітувала на засіданні оперативного штабу про виконану роботу. Доповідала і вчора, 4 квітня, на розширеній оперативній нараді.  Зазначалося, що у 16 робочих групах працюють 38 чоловік, які щодня перевіряють торговельні точки Ніжина. Зі слів Тетяни Миколаївни, товарів вже достатньо, за останній тиждень ціни не зросли.

«Ажіотаж трохи спав. Це закони ринку: чим більше працюватиме торговельних точок у місті, тим більше конкуренція. Відповідно, й ціни не зростатимуть», — підкреслив міський голова О. Кодола.

Журналіст «УН» вирішила сьогодні, 5 квітня, побувати у рейді разом з однією з робочою груп. У її складі – співробітник виконкому Наталя Турчин та працівник Центру надання адмінпослуг Вероніка Коровкевич. Це другий рейд журналіста. Перший відбувся 18 березня, коли робоча група на чолі з Тетяною Гавриш працювала на комунальному ринку. Цікаво було подивитися, як змінилася ситуація за два останні тижні.

Отже, нагадаємо, що ми побачили під час першого рейду.

У переважній більшості ціни на олію, молоко, сільгосппродукти були прийнятними. А от на яблука ціни шалені – 35-40 гривень.  

Величезні черги – за м’ясом та ковбасою. Люди приходили зрання, стояли годинами, щоб отримати по 1 кг м’яса та сала. Саме стільки продавали в одні руки.

Ціни – прийнятні: на м'ясо – 140-150 грн, на сало – 150-170 гривень. Люди були задоволені, що місцева влада встановила норму на придбання продуктів: хай потроху, але діставалося усім.

Сьогодні журналіст «УН» побачила зовсім іншу картину. Яку саме, дізнаєтеся далі.

Отже, наша дільниця – вул. Станіслава Прощенка (колишня Московська). Обсяг роботи – 13 торговельних точок. Як виявилося пізніше, сьогодні до переліку додався ще один магазин, який торгує м’ясом. Раніше він був зачинений. Тобто поступово ніжинські підприємці повертаються до роботи.

Працюють всі торговельні точки, в тому числі маленькі магазинчики і кіоски.

Звичайно, асортимент не такий, як був до війни – частина полиць порожня. Але переважна більшість товарів наявна. Принаймні все необхідне є. Десь трішки дешевше, десь – дорожче. Загалом ціни, враховуючи нинішню ситуацію, цілком прийнятні.

Є різниця між цінами на товари, які завезені ще кілька днів тому, під час активних бойових дій, і свіжим завозом. Наприклад, у гастрономі напроти міської лікарні десяток яєць коштує 45 грн і 34 гривні. На запитання учасників робочої групи, чим вони відрізняються, продавчиня пояснила так: «Ніякої різниці немає. Просто ті, що по 45 грн, завезли раніше, ще під час ажіотажу. У той час яйця на ринку коштували від 60 гривень. Наразі попит трішки спав, і ось вже маємо продукт по 34 гривні».

Аналогічна історія – і з замороженими курами: ті, що по 110 грн за кіло, — ще з першого завозу. Наразі середня ціна курятини – 80 гривень. Причому, вона – у вільному доступі.

Немає черг і за свининою. Нині у торговельних точках правлять по 130-140 грн за кіло. Обмежень також немає.

Невелика різниця у цінах на молоко (34-39 грн за літр) та цукор (35 грн ваговий і 45 – в упаковці). Прийнятна ціна і на борошно – 25-35 грн за кіло.

Яблука подешевшали удвічі – 20 грн за кіло. Сортів — декілька. Ажіотажу також немає.

Задля інтересу: спиртне на полицях відсутнє. Немає навіть пива.

І найголовніше те, що і покупці, і продавці стали більш врівноваженими, добрішими. Ніхто не дивиться на представників робочої групи із ненавистю, сприймають їх спокійно. Диктуючи ціни, намагаються пояснити, чому вони саме такі, а не інакші. Найголовніша причина — критична ситуація з пальним та його суттєве здорожчання. Крім того, через війну працюють не всі оптові бази.

Не забуваймо і про людський фактор – його теж ніхто ще не відміняв:  у кожного підприємця своє мірило совісті. Наприклад, стоять поруч два магазинчики – в одному десяток яєць коштує 35 грн, а в сусідньому вже 45. На перший погляд, ніби і не велика різниця, а для пересічного покупця – суттєва. На двох десятках яєць можна зекономити на батон хліба.

Щодо платіжних терміналів, вони працюють, але поки що не у всіх торговельних точках.

Наша робоча група із поставленою на сьогодні задачею впоралася на 100%. Ми стомлені, але задоволені: обстановка спокійна, з’ясували все, що хотіли.

Завтра робочі групи знов «підуть до бою» — контролюватимуть ціни!

Автор: журналіст сайту «УН» Валентина Савчук

Фото автора