Нещодавно сайт «УН» започаткував цикл бесід з представниками команди Ніжинського міського голови Олександра Кодоли.

Наш гість сьогодні -  староста Кунашівсько-Переяслівського  старостинського округу Ніжинської  територіальної громади Любов Миколаївна Пелехай.

До неї, як до всіх, ті ж самі питання: що зроблено за останній рік і що – у планах на найближчий час?

Отже, слово – Л. Пелехай.

СТВОРЕННЯ КУНАШІВСЬКО-ПЕРЕЯСЛІВСЬКОГО ОКРУГУ

Кунашівсько-Переяслівський старостинський округ  утворений в листопаді 2020 року  внаслідок об’єднання двох старостинських округів: Кунашівського та Переяслівського та увійшов до Ніжинської територіальної громади.

До його складу входять 4 населені  пункти: с. Кунашівка, с. Переяслівка, с. Паливода, с. Наумівське. 

Загальна чисельність населення станом на 01.10.2021 року становить 853 жителі, в тому числі дітей дошкільного віку — 27 та шкільного віку — 58.

З початку 2021 року робота в старостаті  була направлена на реалізацію завдань та заходів Програми  соціально-економічного розвитку Ніжинської територіальної громади на 2021  рік.  Завдяки  виваженій та принциповій  позиції виконкому Ніжинської міської ради,   забезпечено стабільність  по основних напрямках забезпечення життєдіяльності  населених пунктів старостату.

Аграрний сектор є однією з провідних галузей старостинського округу. На території старостату працюють два  доволі потужні  аграрні підприємства: ТОВ «Український аграрний союз» і  ФГ «Липіврізьке».

Один з пріоритетних напрямків роботи старостату — підвищення ефективності використання та економії енергоресурсів. В 2021 році старостат продовжував працювати у системі енергоменеджменту та автоматизованої системи енергомоніторингу  UMUNI «Енергосервіс: облік, контроль, економія».  За допомогою даного програмного забезпечення проводився щоденний облік споживання ресурсів електричної енергії.

В 2021 році  розпочалися роботи  з розроблення містобудівної документації: Генеральних планів сіл  Переяслівка,  Паливода,  Наумівське.

ОСОБЛИВА УВАГА — ДІТЯМ

На території старостату організовано підвезення дітей  до навчальних закладів громади. Діти, які мають статус малозабезпечених — відповідно до законодавства України — харчуються безкоштовно.

До новорічних свят всі учні отримують солодкі подарунки від ТОВ «Український аграрний союз», діти з малозабезпечених сімей та сімей, які опинились в скрутних життєвих обставинах — від виконавчого комітету міської ради.

Завдяки співпраці старостату з іспанською асоціацією «Іди з нами», двоє дітей з малозабезпечених сімей влітку 2021 року оздоровлювались в Іспанії.

ДОРОГИ ТА БЛАГОУСТРІЙ

В 2021 році,  задля  зниження аварійності на дорогах, за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів був здійснений ремонт дорожнього покриття по вулиці Незалежності в с. Кунашівка.

Основне завдання щодо реалізації заходів з благоустрою населених пунктів Ніжинської територіальної  громади у 2021 році — забезпечення належного утримання та покращення санітарного та естетичного стану підвідомчої території.

На території населених пунктів старостинського округу проведено такий фронт робіт:

-ремонт пам’ятника загиблим воїнам в с. Кунашівка;

-робітниками старостинського округу постійно підтримувались в належному санітарному та естетичному стані місця відпочинку та масового перебування людей, а це прибирання та обкошування зупинок, кладовищ, утримання в належному стані пам’ятних знаків та пам’ятників, братських могил та обелісків;

-ТОВ «Український аграрний союз» систематично проводило обкошування узбіч доріг, а в зимовий період - прогортання доріг від снігу;

-в двох населених пунктах  старостату — с. Кунашівка та с. Паливода — організовано  вивіз сміття;

с. Паливода ліквідовано два стихійні сміттєзвалища, які знаходились в центрі населеного пункту, та встановлені сміттєві контейнери;

-за кошти ТОВ «Український аграрний союз» в с. Паливода розчищено зону відпочинку біля водойми;

-за кошти громадського бюджету  облаштований дитячий майданчик в с. Паливода;

-за підтримки міської ради  та програми  DOBRE були встановлені велостанція в с. Кунашівка та велопарковки в с. Переяслівка;

-проводились роботи з ліквідації аварійних та перерослих дерев в населених пунктах старостату;

-с. Кунашівка  облаштоване мережею зовнішнього освітлення, встановлені  прилади для автоматичного керування освітленням.

СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ і СОЦІАЛЬНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

Соціальний  захист і соціальне забезпечення — одна з головних функцій держави, в тому числі органів місцевого самоврядування, яка здійснюється завжди і за будь-яких умов на користь соціально вразливих верств населення.

Служба у справах дітей та сім’ї виконавчого комітету Ніжинської міської ради опікується вирішенням питань соціального захисту дітей, організації роботи щодо запобігання дитячій бездоглядності та вчинення дітьми правопорушень, оздоровлення дітей, профілактики насильства в сім’ї. На  обліку перебувають 6 багатодітних  родин, 5  сімей, які потрапили в складні життєві обставини. Здійснюється своєчасне виявлення, взяття на облік та проведення соціального інспектування і супроводження сімей, які функціонально неспроможні, або в яких батьки не бажають виконувати виховні функції стосовно своїх дітей.

Ніжинський територіальний центр соціального обслуговування надає соціальні послуги громадянам, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги.  Три  соціальні працівники центру  надають соціальні послуги за адресою проживання 28  підопічним.

Для посилення соціального захисту та забезпечення додатковою соціальною підтримкою найбільш вразливих та незаможних верств населення виконавчим комітетом Ніжинської міської ради надається   матеріальна   допомоги:   на   лікування;   допомога особам, які постраждали внаслідок виникнення  пожежі, стихійного лиха; одноразова матеріальної допомога малозабезпеченим, непрацездатним,  багатодітним і неповним сім’ям; громадянам похилого віку; ветеранам праці; особам з обмеженими фізичними можливостями; іншим громадянам, які внаслідок недостатнього матеріального забезпечення потребують соціальної підтримки.

Матеріальна допомога надавалась  на підставі заяв громадян та з ініціативи виконавчого комітету сільської ради.

МЕДИЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ, КУЛЬТУРА

Населення в громаді обслуговують: Ніжинська лікарська амбулаторія загальної практики сімейної медицини,  Крутівська  лікарська  амбулаторія загальної практики сімейної медицини,  ФП  в селі Кунашівка. 

Також медичні послуги нашим мешканцям  надавали  в Ніжинській міській лікарні.

В с. Переяслівка працює сільська бібліотека.

В 2021 році в с. Кунашівка — за фінансової підтримки ТОВ «Український аграрний союз» — було проведено загальностаростинське  свято  День села. Для всіх охочих жителів  з сіл Переяслівка, Паливода та Наумівське  був організований  підвіз.

НАДАННЯ АДМІНПОСЛУГ

Відповідно до Положення про старосту, покладених на старосту  повноважень про надання адміністративних  послуг, за 9 місяців поточного року в старостаті видано 632 довідки в різні установи та організації, 63 довідки про реєстрацію місця проживання особи,  складено 43 нотаріальні дії, 8  довіреностей,  зареєстровано/ знято з реєстрації місця проживання  62 особи, видано 11 характеристик, складено 2 акти обстеження матеріально-побутових умов проживання,  зареєстровано вхідних документів – 68, вихідних – 92.  Ведуться погосподарські книги та військовий облік населення.

ЩОДО ПЛАНІВ

Їх чимало, і хочеться всі втілити в життя. Хоча б найсуттєвіші.

Проблема забезпечення водою населення старостату  набула вкрай гострої форми. Через посуху вода пішла з колодязів, з водойм,  а при відсутності центрального водопостачання у селах для місцевих жителів це стало справжньою бідою. Вихід -  буріння  глибинних свердловин з відповідним обладнанням  для водозабору.

Не менш важливе питання  стану доріг в населених пунктах. В кожному селі  старостинського округу є дороги, які потребують ремонту. 

Щодо санітарного стану населених пунктів, в 2022 році плануємо встановити сміттєві контейнери в с. Переяслівка, ліквідувати стихійні сміттєзвалища.

Заплановано поточний ремонт обеліску та надгробку братської могили в с. Переяслівка.

Щодо дозвілля молоді: в с. Переяслівка  планується встановлення спортивного майданчика, за рахунок громадського бюджету в 2022 році буде встановлений дитячий майданчик в с. Кунашівка, вул. Франка, 271.

Ніжинською міською радою розглядається питання раціонального використання приміщення школи в с. Кунашівка, а саме переобладнання його під Будинок милосердя.

Всі зазначені питання  внесені до Програми соціально-економічного розвитку Ніжинської територіальної громади на 2022 рік. Дуже сподіваємося, що завдяки нашим спільним зусиллям з місцевою владою їх вдасться реалізувати.

Щиро вдячна Ніжинському міському голові Олександру Кодолі та його команді за довіру, всіляку підтримку і порозуміння. Будь-яке питання, що ми піднімаємо перед місцевою владою, не залишається поза увагою, по можливості та у межах компетенції надається різнобічна допомога.

Дуже приємно відчувати таке відношення влади до жителів громади!

Автор: журналіст сайту «УН» Валентина Савчук

Фото автора