31 липня на «Громадському радіо» в 00:13 вийшла передача під назвою «Громадська хвиля». Гостями студії стали в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун і медичний директор та інструктор організації «Захист патріотів» Олександр Лінчевський. Про що говорили в студії — читайте далі. 247301

Уляна Супрун: З понеділка я починаю працювати на цій посаді. Мені потрібні тиждень-два, щоб побути в Києві, зрозуміти, що відбувається в Міністерстві. Думаю, що Київ не звертав достатньо уваги на регіони, не виїжджав і не спілкувався з ними, а тому не розумів, яка ситуація на місцях.

Зараз багато говоримо про децентралізацію, але регіони не розуміють, що відбувається. Вони хочуть, щоб до них приїхали з Києва та поспілкувалися. Дуже радо це робитиму, адже саме для них робимо ці зміни у Міністерстві і у системі охорони здоров’я загалом.

Андрій Куликов: Якщо ви поїдете регіонами, то на кого залишите організацію «Захист патріотів»?

Уляна Супрун:  Ми з самого початку так розбудували адміністрацію у «Захисті патріотів», щоб мати заміну на кожного з наших директорів чи координаторів. В системі вже є люди, які готові перейняти обов’язки. Ми продовжуємо нашу роботу. Я й надалі підтримуватиму «Захист патріотів», але вже не буду директором програми. Маємо дуже хорошу команду фахівців, які займаються навчанням тактичної медицини лікарів вже понад два роки.

Ольга Веснянка: Пані Уляно, про вас багато говорять саме як про громадську діячку, волонтерку. Чи було для вас несподіваним це призначення?

Уляна Супрун: Я є громадською діячкою, а волонтеркою себе не назвала б. Волонтери — це люди, які десь працюють і час від часу допомагають з громадською роботою. Я вже професійно майже три роки працюю в Україні як директорка гуманітарних ініціатив Світового Конгресу Українців та «Захисту патріотів».

Я — українка і почуваюся нею, хоча народилася в Америці. Призначення не було несподіваним, адже мою кандидатуру на заступника міністра вже обговорювали кілька місяців. До мене зверталися і від уряду, і від президента. За останні кілька тижнів я мала 2-3 зустрічі з прем’єр-міністром, потім з президентом, який підтримав мою кандидатуру. Це демонструє, що і уряд, і прем’єр-міністр, і президент підтримують ідею змін у цьому важливому напрямку держави.

Ольга Веснянка: Україна, згідно з Асоціацією з ЄС, має адаптувати своє законодавство в частині стандартів охорони здоров’я. І ось питання від нашої колеги Лариси Денисенко. Громадські експерти кажуть, що ЄС вимагає, щоб Україна створила систему, яка б контролювала епідеміологічний стан в Україні. Міністерство охорони здоровя, як сказала Любов Акуленко у цій студії, почало розробляти накази, приймати їх, однак автоматично і бездумно. Як ви з цим плануєте впоратись?

Уляна Супрун: Вже є розроблена концепція Центру громадського здоров’я, яке буде тим займатися. Процес нині гальмується, бо потрібно змінити керівництво в Міністерстві охорони здоров’я, щоб було вже більше уваги саме до цієї теми.

Нещодавно мала зустрічі в Американському посольстві. Там разом із Міністерством впроваджуються дуже хороші програми. Багато уваги приділено саме громадському здоров’ю.

Андрій Куликов: Ви сказали, що команда «Захисту патріотів» дуже гарна. Кого звідти берете з собою до Міністерства охорони здоровя?20110830114814

Уляна Супрун: Не буду зараз говорити про людей, з якими разом працюватимемо у Міністерстві. Хочу лише уточнити, що і прем’єр-міністр, і президент пообіцяли мені, що я зможу ввійти з командою професіоналів, які допомагатимуть мені в Міністерстві.

Ольга Веснянка: Питання від експерта з медичної реформи Анатолія Якименка: що робитимете з нелегальним ринком медичних послуг? Який основний порок нелегального ринку? Яка його доля після ваших реформ? З чим пов’язуєте профдеградацію?

Уляна Супрун: Все починається з освіти. Щоб бути хорошим лікарем, я навчалася 4 роки в університеті, 4 роки в медінституті, рік проходила інтернатуру, 4 роки —  резиденція і ще один рік спеціалізації. Лише після цього стала молодшим лікарем. Працювала лікарем 15 років.

В Україні навчання коротше: 6 років та інтернатура. Нещодавно зустрічалася зі студентами з НМУ ім. Богомольця й запитувала їх, що вони б хотіли бачити, аби покращити систему освіти. Студенти порадили таке: перше — мати можливість обирати спеціальності на інтернатуру; друге — збільшити відсоток клінічного навчання; третє — лікарі, які їх навчають, мають бути якісними, високопрофесійними.

Андрій Куликов: Олександре, наскільки вам потрібне було навчання закордоном?

Олександр Лінчевський: Кожен лікар, коли знімає халат, стає пацієнтом. А кожен пацієнт хоче отримати якісний західний рівень надання медичної допомоги. А де його отримати, як не на Заході?

Андрій Куликов: Чи не ідеалізуєте ви західний спосіб лікування?

Олександр Лінчевський: Давайте подивимось: середньо очікувана тривалість життя у Великій Британії на 20 років більша за таку ж в Україні. Я хочу, щоб мої батьки жили на 20 років більше. Материнська смертність, смертність немовлят там в 4 рази менша. Мені не хочеться, щоб помирали мої майбутні діти. Тому ні, не ідеалізую.

Андрій Куликов: Уляно, наскільки ви впевнені, що за вашого урядування буде змінена ситуація із закупівлею вакцини?

Уляна Супрун: Вже змінилася система закупівлі. Вакцину в Україну постачають через міжнародні організації. Перший рік програми завжди важкий. Вакцини, доставлені через UNICEF, повинні були бути зареєстрованими в Україні, тому є певні затримки. Але більшу частину вже завезли.

Андрій Куликов: Коли приймали українське громадянство, чи передбачали, що отримаєте цю посаду?

Уляна Супрун: Ні, не передбачала. Думаю, що така велика відповідальність зараз не тільки на мені, але й на тих людях, які зі мною працюватимуть. Охорона здоров’я не залежить лише від Міністерства чи від міністра, а від кожного з нас.

Ольга Веснянка: Що ми розумієте під словом «система»? Чи знаєте людей в Україні, які відкрито боролись проти системи?

Уляна Супрун: Коли ми починали діяльність організації «Захист патріотів» у травні 2014 року, ніхто навіть не знав, що таке тактична медицина. Нам сказали, що Міністерство оборони з нами не співпрацюватиме, що система тактичної медицини і навчання не буде прийнята як частина підготовки кожного бійця. Зараз вона вже впроваджується і все завдяки силі команди. Якщо ми працюватимемо задля спільної мети,  зможемо зробити багато чого.

Андрій Куликов: Як зміниться склад громадської ради при Міністерстві охорони здоров’я?

Уляна Супрун: Громадська рада є частиною Міністерства. Я як міністр не втручаюся в її справи. Громадська рада буде реформуватися так, як вважає за потрібне.

Олександр Лінчевський: Було б дуже добре, якби громадські ради існували не тільки при Міністерстві, а при кожному лікувальному закладі.Всі переймаються посадою міністра та його першими кроками. А треба запитувати головного лікаря поліклініки, які в нього є можливості, у чому потрібна допомога. Це громаді вирішувати, чим займатися і як допомагати цій поліклініці.

Джерело: hromadskeradio.org