Сьогодні, 17 грудня, православні та греко-католики відзначають день пам'яті святої великомучениці Варвари, постраждалу за віру у 306 році за часів царювання імператора Максиміана.

Історія свята:

Свята Варвара народилася у місті Іліополі, що у Малій Азії. Мати Варвари рано померла, і мала дитина залишилася на вихованні у батька-язичника. Та дитина замислювалася над християнськими істинами. Дізнавшись про відступницькі нахили своєї доньки, батько віддає свою дитину на розсуд місцевої влади. Зрозумівши непохитність дівчини у її поглядах, влада піддає дівчину жорстоким тортурам.

Наступного дня вранці після тривалих катувань Варвара прокинулася без жодної рани на тілі. Розгнівавшись, імператор Максиміліан наказав її батькові вбити дочку мечем.

Таким чином, великомучениця Варвара, не зрікшись своїх переконань, загинула від руки колись люблячого батька.

Через кілька століть нетлінні останки св. Варвари були перенесені до Візантійського Константинополя.

До України мощі святої Варвари потрапили у 1108 році з доброї руки дружини київського князя Святополка Ізяславовича Варвари. Сьогодні їхнім постійним місцем спочинку є собор св. Володимира у Києві.

Що треба зробити в день святої Варвари:

В цей день всі жінки традиційно моляться святій Варварі про послання здоров'я дітям і захист від несправедливості з боку чоловіків і свекрух. Бажати зла і хвороб під час молитви ні в якому разі не можна, інакше можна притягнути нещастя у власний будинок.

І, нарешті, день Варвари — це привід для молодих дівчат дізнатися свою долю. Для цього треба зламати гілочку вишні і поставити її в будинку в вазу. Якщо зацвіте вона до Різдва, то дівчина неодмінно вийде в цьому році заміж.

Також починається підготовка до Дня святого Миколая і новорічних свят. Господині готують солодощі на кухні, а чоловіки в свою чергу варять медове пиво за особливим рецептом.

Варто відзначити, що в це свято дівчата і жінки не займалися домашніми справами. При цьому категорично заборонялося прясти, прати, білити і глину місити. Дозволялося тільки на Варвару в'язати і вишивати. Вважалося, що у виріб, виконаний у цей день, впліталися частинки самого Господа.

Беручись до вишивання, дівчата хрестились і шепотіли: «Свята Варвара золотими нитками Ісусові ризи шила і нас навчила».

Тим, хто вже перебуває у шлюбі, треба просто простежити за погодою. Адже вважається, яка погода буде 17 грудня, таку варто чекати і на Різдво.

А, взагалі, Варварин день — це день жіночого відпочинку та молитов про дітей. Тому нехай він у вас пройде легко і спокійно. І ніщо не зіпсує передноворічного настрою.

Народні прикмети:

Яка погода на Варвари, така й на Різдво.

Який день на Варвари, такий і на Сави.

Якщо в грудні на Варвари болото, то буде зима красна, як золото.

Якщо проти цього дня нічне небо в зорях — чекай холодів, а сліпе й тьмяне — на тепло.

Якщо горобці збираються купками на деревах і цвірінькають, то буде тепла зима. Дерева в інеї — урожай на фрукти.

Якщо до цього дня сніг не випав — зима буде теплою, а як з'явиться — довгою і холодною.

За матеріалами з відкритих джерел.