Кожного року – 9 січня, у третій день святкувань Різдва Христового, Православна Церква молитовно вшановує пам`ять святого апостола першомученика і архідиякона Стефана, часточка мощів якого зберігається у Хра́мі св. вмч. Параске́ви П'я́тниці у Чернігові.

У цей день продовжували святкувати «Бабині каші» (8 січня). У храмах проходила служба ікон Божої Матері «Черево народження» і «Допомога під час пологів».

9 січня селяни дотримувалися заборони працювати ріжучими інструментами і прясти. Святого Стефана вважали покровителем коней, тому в день його пам’яті конячок поїли через срібло, тобто поклавши в воду якийсь срібний предмет.

У Степанів день в деяких місцях за селом виставляли кілки, на які на наступний день селяни пов’язували ганчірку і загадували бажання. Щоб відьми не могли підійти до будинку по кутах двору ставили осикові кілки.

У цей період починалися молодіжні вечірки. Ряджені дівчата і хлопці ходили по дворах. Молоді жінки 9 січня ховали свій смуток-печаль. Для цього встановлювали «чашу згубну» в заздалегідь підготовленому місці. Дівчата по черзі зливали в неї воду, ніби змивали з серця тугу.

Про Степанів день в народі говорили:

Прийшов Степан на ньому червоний каптан (морозний день).

У день святого Степана кожен відчуває себе паном.

Ця дата вважалася одним з річних термінів для найму працівників. З цього приводу народна приказка говорить: «На святого Степана кожен сам собі пан». У Степанів день працівник міг пригадати господареві всі образи і висловити невдоволення. У цей день батраки зводили розрахунок з паном і укладали договір на наступний рік, а якщо господар їм сильно насолив в попередньому році, то цілком могли розірвати колишній договір.

Саме 9 січня вшановували пастухів. З ними укладали договір про найм, відправлялися до них у гості з частуваннями. Якщо знали, що пастух володіє чаклунським даром, то намагалися з ним потоваришувати, щоб в сезон випасу він зберігав худобу.

Народні прикмети:

Якщо людина народилася в день Степана, то буде чудовим господарем і сім’янином.

Якщо на деревах видно іній – чекай багатого врожаю хлібних культур.

Мороз і сонце 9 січня за вікном обіцяють урожайний рік.

Вважалося, що якщо в день Степана напоїти коня водою з відра, в якому була срібна монетка, то тварина весь рік буде сумирним і поступливим. Також такий обряд, згідно з повір’ями, захищав коней від хвороб.

Снігопад в день 9 січня обіцяв багатий урожай ягід та грибів.

Якщо ворони гніздяться на снігу – чекай швидкого тепла. Якщо ж птахи 9 січня збираються зграйками на верхівках дерев, то морози ще будуть тривати досить довго.

Якщо господар в цей день обгородить свій будинок осиковими кілками, то протягом усього року в нього не ввійде ніяка нечисть.

Якщо на вулиці 9 січня не видно дрібних птахів, значить, скоро почнуться снігопади.

Якщо кінь фиркає, погода буде м’якою і теплою. А якщо кінь трусить гривою і поводиться неспокійно, то чекай сніжної бурі. Якщо кінь лежить на землі – настане тепла погода.

Якщо у коня копита спітнілі 9 січня – скоро прийде весна.

Якщо гуси лапи підтискають – скоро похолодає.

Туман стелиться над полями – це прикмета до потепління.

Якщо вночі місяць червоний – вранці буде тепло, але випаде сніг.

За матеріалами з відкритих джерел.