Сьогодні, 17 травня, вшановується пам'ять мучениці Пелагії, діви Тарсійської.

Святу Пелагею на Русі шанують як покровительку дівчат і птахів. Тому свято і назвали «Заступницею».

Історія свята

Пелагія жила в III столітті в Тарсі, Мала Азія. Її батьки були заможними і змогли забезпечити дочці чудову освіту. Одного разу Пелагію побачив приймальний спадкоємець імператора Діоклетіана і зачарувався її красою. Але дівчина відмовила йому. Вона визнала себе християнкою.

Після Хрещення Пелагія хотіла привести до Істинного Бога і свою матір. Але та упиралася в своїх помилках, відмовилася і насильно привела Пелагію в будинок відкинутого спадкоємця. Той розумів, що після відкриття таємниці віросповідання Пелагії її піддадуть мукам і стратять, не витримав цього і наклав на себе руки.

Мати дівчини прийшла в сказ від того, до чого вона довела спадкоємця, і сама відвела доньку до правителя на суд. Діоклетіану сподобалася Пелагія. Він запропонував їй стати його дружиною. Дівчина відмовила. Тоді імператор наказав надати мученицю тортурам і стратити. Це трапилося в 287 році.

Традиції та обряди:

За традицією в цей день просять допомоги і заступництва у святої Пелагії ті, кого незаслужено образили.

Також в цей день жінки звертались у молитвах до святої Пелагії, щоб вона захистила їх у земному житті від деспотичних чоловіків і несправедливих образ.

Вважалося, що жінка в цей день навіть їжу готувати не повинна. Чоловікам же припадала самим робити велику частину роботи по дому і навіть на кухні.

Роблять заготовки (байдики) для виготовлення кленових, березових або липових дерев'яних ложок з розписом і різьбленням.

З давніх часів саме вони були символом заможності і ситості. Тому, ложки часто прикрашали химерної розписом і різьбленням, а потім підносили в подарунок – це вважалося дуже престижним. Часто носили дерев’яні ложки з собою, склавши їх в спеціальний футляр.

ЧТакож їх могли носити в чоботі або за поясом. Стежили 17 травня за черемхою. Так, якщо на ній уже з’явилися квіти, то вважалося, що сіяти пшеницю пізно, і врожай не збереш. У садах тим часом починали цвісти груші, яблука, вишні, і їх намагалися прищеплювати саме в цей день.

Сьогодні ні в якому разі не можна ображати птахів. Взагалі в цей день слід утриматися від страв з курятини.

Прикмети:

Якщо напередодні сонце ясно зійшло, то і влітку практично завжди буде ясна погода.

Багато хрущів – до посухи.

Якщо зацвіла калина, то можна на грядки сіяти огірки, кукурудзу, гарбуз і боби.

Якщо горобці по небу зграями носяться і місця собі не знаходять – буде сильний вітер.

Вранці немає роси – до зміни погоди.

Злива в цей день обіцяє хороший врожай.

У п'ятницю, 17 травня, іменини відзначають власники таких імен: Іван, Кирило, Микита, Миколай, Марія, Пелагія. Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела!

За матеріалами з відкритих джерел.

Фото з мережі Інтернет.