Сьогодні, 9 квітня, в церковному календарі  день вшанування пам'яті мучениці Матрони Солунської (Фессалонікійскої).

Інші назви свята: «Матрона», «Полурепиця», «Настовиця», «Пестовиці». Настовицею або Настовницею день прозвали через наст – тверда кірка на снігу, часто з'являється після відлиги.

Цього дня Церква вшановує святу Матрону Солунську, яка загинула мученицькою смертю на межі ІІІ-ІV століть в грецьких Салоніках. Вона була рабинею дружини одного з місцевих воєначальників. Господиня мала важкий характер і суворо забороняла Матроні сповідувати християнство. Втім, рабиня продовжувала таємно відвідувати церкву й молитися. Дізнавшись про те, вельможна жінка оскаженіла від люті: вона почала бити і всіляко знущатися з рабині. Зв’язувала її мотузками, залишала на декілька днів у тісній темній комірчині без їжі та води. Але ніщо не допомагало: Матрона продовжувала молитись Ісусові й дивним чином звільнялась від пут. Зрештою жорстокій феміні вдалося таки вбити Матрону. Тіло святої мучениці вона скинула з високої скелі, сказавши, що та, начебто, загинула в результаті нещасного випадку.

9 квітня в день Мотрони-настовиці проводили різні обряди і ритуали на залучення удачі, щастя, любові і добрих новин, читаючи спеціальні замовляння.

В домі треба витерти обов'язково пил, помити підлогу, при цьому додати у воду трав'яний відвар, це вбереже вас і ваш будинок від нечисті, негараздів і хвороб. З будинку потрібно винести всі старі речі. Якщо якийсь одяг або речі, які вам не потрібні, а спалювати їх шкода, то просто виставте їх, щоб будь-хто міг забрати, або віддайте у відповідні центри.

Жінкам потрібно піти в храм і помолитися святій Матроні, щоб все в господарстві було добре, а працювати було легше. Перед її іконою потрібно поставити свічкою.

Приказки та прикмети:

На Мотрю щука хвостом лід розбиває.

Ранковий іній з туманом передвіщає врожайний рік.

Чибіс ввечері розкричався – завтрашній день буде ясним.

Якщо зграйка чибісів літає низько, то в найближчі дні буде сухо. Якщо ж птиці при цьому кричать, то літо буде засушливим.

Чайки літають над будинками – скоро лід піде.

На Мотрю Настовицю не можна сваритися, інакше примирення буде дуже важким.