Сьогодні, 4 грудня, православна церква вшановує пам'ять святої Анастасії, яку в народі прозвали Узорішительниця або Путорозрішниця.

Інші назви свята: «Анастасія», «Анастасія Узорішительниця», «Анастасія постница», «Анастасія Путорозрішниця», «Федотья».

Історія свята:

Свята Анастасія жила у важкий час у Римі, коли були сильні гоніння на християн при імператорі Діоклетіані в 3 столітті. Стала Узорішительницею, тому що допомагала в'язням, які потрапили в ув'язнення, так як були християнам. Жінки їй пізніше молилися про розрішення від тягаря, тобто вагітності.

Східні слов'яни вважали святу покровителькою вагітних і саме їй молилися під час пологів. Прізвисько Анастасії пов'язувалося з вагітними, тому що такі жінки носять тяжкість, ношу. Таким чином народження дитини ставало його звільненням з утроби-узилища. Вузол був дуже важливим символом, можливо тому що пуповина немовляти може оповитися і задушити його. Тому вагітним не можна було змотувати мотузки, зав'язувати вузли, навіть в одязі не повинно бути вузлів.

Традиції та прикмети свята:

В цей день вагітні жінки вишивали оберегові рушники для пологів. А ще варили пісну кашу, яку їм давали, щоб не хворіли. Вся сім'я славила своїх предків і свій рід, але особливі почесті віддавали матерям. І звичайно ж обов'язково молилися святій Анастасії Узорішительниці, особливо матері-годувальниці і вагітні жінки.

Селяни намагалися закінчити всю роботу по дому і почати заготовляти сировину на різдвяний стіл. Традиційно в цей день кололи свиню, тобто проводили свіжину. Раніше наші предки навіть говорили: «Різдво без ковбас, що Великдень без крашанок».

У народі примітили, яким буде день на Анастасію, таким буде і жовтень. Наші пращури спостерігали за хмарами, якщо вони пливли проти вітру, то очікували снігопаду.

Що категорично не можна робити в цей день:

4 січня в День святої Анастасії заборонялося бити тварин, в іншому випадку людину можуть наздогнати хвороби і виникнуть проблеми з ногами.

У цей день не можна було проколювати вуха, інакше вони довго не гоїлися.

За матеріалами з відкритих джерел.