23 липня в народному календарі вшановується пам'ять Антонія Печерського, який був засновником Києво-Печерської Лаври.

Антоній наpoдився в кінці 10 століття недалеко від Чернігова, у місті Любеч.

Бажаючи побачити своїми очима місця, де наpoдився і жив Ісус Христос, він відвідав Палестину, а на зворотному шляху затримався в Афоні, де прийняв постриг і прожив кілька років. За переказами, ігумен Афонського монастиря отримав знак відпустити Антонія додому, щоб він поширював християнську віру на рідній землі.

Коли кількість бажаючих стати подвижниками перевищила 100 осіб, Антоній вирішив повністю відсторонитися від життя. Він залишив печеру, в якій вже були побудовані келії, церкви і їдальня, і оселився в новій. Так з'явилися Київські Ближні і Дальні печери.

Антоній помер мирно в 1073 році.

Житіє Антонія оповідає, що святитель мав талант чудотворення – зцiляв хвopих, передбачав події. А в народі його прозвали Громоносцем, тому що 23 липня зазвичай була літня гроза, по якій передбачали врожай.

Традиції та обряди:

У цей день люди прислухаються до того, як гуркоче грім — голосно, гучно, довго, різко. Таким чином вони визначають погоду на найближчий час.

Молодь збирає в заздалегідь приготовлені кошики ряску — водяна рослина у вигляді маленьких зелених пластинок. Її застосовують у народній медицині як добриво і в підгодівлю для домашніх тварин.

Що не можна робити 23 липня, в свято Антонія:

Кричати. Лаятися, сваритися і просто голосно розмовляти в цей день неприпустимо. Якщо не хочеш накликати на себе і своїх близьких біду (страшніше твоїх розбірок), то постарайся бути мирними і вирішувати всі проблеми виключно шляхом спокійних переговорів. А краще так робити завжди – витрачені нeрви-то не повернуться.

Стригти волосся. У народі вважається, що якщо постригти в цей день волосся, то вкоротиш свою долю. Тому якщо ти людина забобонна, краще відклади похід до перукаря, щоб тобі було спокійніше.

23 липня не можна залишати брудний і носити брудний одяг. Обов’язково сходи в душ або лазню, тому що вважається, що в цей день може прийти лихоманка-трясовниця і принести тривалу хворобу. Щоб вона обійшла тебе стороною, потрібно помитися, а краще попаритися в лазні і «налякати» її сильним запахом.

Народні прикмети:

– Вночі 23 липня розпочалася гроза – буде гарна погода.

– Жаби по березі стрибають – прикмета того, що буде гарна погода.

– Якщо 23 липня припадає на п'ятницю або середу, і в цей день гримить грім – значить, риба буде добре ловитися.

– Різкий грім на Антонія – ознака, яка говорить про те, що буде невеликий дощ. Гучний грім – чекай зливи.

Іменини сьогодні святкують: Олександр, Антон, Георгій, Данило, Леонтій, Петро.

За матеріалами з відкритих джерел.