Сьогодні, 22 травня, відзначається як день перенесення мощей святого Миколая Чудотворця, в народі ж кажуть – «літнього» Миколи.

Вперше це свято було встановлено папою Урбаном ІІ в ХІ столітті. До українського церковного колендаря день Миколая у травні увів митрополит Єфрем при кінці ХІ ст., тож в Україні цей день святкувався.

Святий Миколай – великий угодник Божий, святитель і чудотворець. Він помер у середині IV століття. Його ім'я відоме в усіх куточках земної кулі. У честь святого називали і продовжують називати храми, собори, монастирі. У Росії важко знайти місто, в якому немає Нікольського храму церкви св. Миколая.

Мощі святого зберігалися в Лікійський кафедральному храмі, поки в кінці VIII століття в Греції не настали важкі часи. Турки постійно плюндрували її території, грабували і спалювали міста, плюндрували святі місця. Вони прагнули знищити останки святого Миколая, якого глибоко шанував весь християнський народ.

У 1087 році жителі міста Бар приїхали в Світи спеціально, щоб забрати мощі святого. Для цього їм довелося зв'язати охоронців-ченців. 8 травня судно прибуло в місто, а на наступний день мощі святого урочисто внесли в храм святого Стефана, де вони перебувають і понині.

Традиції:

Святий Миколай шанується як покровитель коней. В цей день тварин виганяють на ніч на пасовище. До цього терміну трава в полі вже виростає висока, і табуни всю ніч пустують. У давнину з цієї події влаштовували ціле свято, яке і зараз проводять в багатьох віддалених областях.

Для охорони коней вибирають неодружених хлопців. Їм на вечерю готують спеціальне частування – пироги з кашею. В окрузі розводять багаття. Ніхто довго не лягає спати. Навіть маленьким дітям дозволяють погуляти подовше. Пізніше приєднуються до хлопців дівчата. Починається справжнє молодіжне гуляння з піснями під гітару, танцями та різними іграми. День Миколи Весняного вважається тим самим, коли у хлопчиків починається нове доросле життя. Тому в таку ніч ніхто особливо не контролює молоді і гарячі серця.

Вранці вмиваються росою. Вважається, що тоді весь рік не буде хвороб. Також вранці люди виходять на городи та поля і вимовляють заговори, щоб земля була родючою, а урожай багатим.

За матеріалами з відкритих джерел.