Брила землі і бетонна плита обвалилися на робітників, які копали яму під фундамент прибудови до багатоповерхівки Олексій Кубрак з села Бакаївка Ічнянського району врятувався. 32-річний Сергій Корсак з Ніжина загинув.

1 грудня об 11 ранку у травматології Ніжинської міської лікарні ім. Галицького на ліжку Олексій Кубрак. 24-річний юнак 29 листопада вижив після обвалу землі і бетонної плити у Ніжині. Плита упала на хлопців, які стояли у ямі.

Олексію Кубраку 1 грудня зробили операцію на ключиці. Скріпили, щоб правильно зрослася, спеціальною спицею. У юнака пересохлі губи, на грудях пов’язка. Укритий до підборіддя ковдрою.

Поруч з хлопцем сидить мати Надія Кубрак.

— Ще не відійшов від наркозу, — каже Надія Леонідівна. — Був у АТО, у Луганську. Пішов у першу хвилю, 19 березня 2014 року. Там нічого не сталося, а тут…


Надія Кубрак

Через дві години Олексій уже може говорити сам.

— Будівництво, на котрому працював, уже закінчувалося, — розказує. — Жіночка запропонувала, щоб їй ганок зробили. Щоб можна було вийти і походить. У неї якраз квартира виходить на вулицю. Чи кімнату ще хотіла прибудувати до квартири, чи що воно там… Ми копали яму для фундаменту. Траншею буквою «Г». Десь тиждень копали. Плити розкривали, бо там раніше східці були. Трохи не докопали. Лишалося 40 сантиметрів заглибитися. Земля вже високо була, вище голови. Бо яма глибиною метрів три. Двоє внизу, і зверху хлопці стояли. Витягували відра з землею. Погода сира була. І воно рухнуло. Плита здоровенна лежала на землі. Я не знаю, скільки лежала, давно. Попід нею, точніше біля неї, копали, поряд. Земля мерзла, а під нею не замерзла, сирувата була.

Поки розмовляємо, Олексій кілька разів згадує загиблого напарника Сергія. Дуже переживає, що так сталося. Якби не поглиблювали траншею… Якби Серьога не стояв по центру, де лежала плита… Якби він устиг хоч трохи убік скочити, щоб голову не зачепило… Якби рятувальники могли умить підняти плиту… Такий був хлопець, що і поговорити, і порадитися…

Кажуть, що Олексій, після того як його витягли, все прислухався, хотів з-під завалу почути голос напарника. Та марно. Сергій задихнувся. Його привалило з головою, здавило, зім’яло. Підняли на поверхню бездиханне тіло.

Олексія засипало землею по груди, від тиску зламало два ребра, розтрощило ключицю. Хлопець отримав тяжкі забої грудної клітки і голови. Його доставили у Ніжинську міську лікарню, надали першу допомогу.

— Надягли корсет, — мати відхиляє ковдру, під якою верхня частина тулуба обліплена голубуватим корсетом. Поправляє біля ключиці пов’язку, злегка просочену кров’ю.

— Під час операції видалили осколок кості, — пояснює пацієнт.

Лікарі сподіваються, що післяопераційний період буде без ускладнень. Вони зробили для цього все, що від них залежало.

— Наше завдання — вивести з шоку, надати першу медичну допомогу і пролікувати, — говорить головний лікар Ніжинської міської лікарні Олександр Костирко. — Розуміємо, як морально важко хлопцеві. У нього — операція, а товариша у цей час ховають…

«Хотіли підзаробити на Новий рік»

Олексій Кубрак з багатодітної родини. Батько хлопця помер. Мати пенсіонерка. Олексій працював на різних роботах — і трактористом у селі, і квітникарем у Києві (вирощував троянди). У селі, було, людям на городі помагав. Узагалі не був байдужим.

— Якось не могли пофарбувати високий металевий пам’ятник, попросили Олексія, щоб заліз. «Без питань», — сказав, — із вдячністю пригадує бакаївський сільський голова Костянтин Бережняк.

Ще влітку Олексій шукав роботу у Ніжині. Побачив будівництво, підійшов. Попросився на роботу. Сказали, що передзвонять. І справді, через два дні передзвонили. Трудову не просили, взяли ксерокопію паспорта та ідентифікаційного коду. Удень, розказує, заробляв десь 200 гривень. Могло бути менше, могло більше — залежно, яка робота.

— Інформацію про подію внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, — повідомляє прес-служба Головного управління Нацполіції в Чернігівській області. — Відкрито кримінальне провадження за частиною 2 статті 271 Кримінального кодексу України (порушення вимог законодавства про охорону праці, якщо воно спричинило загибель людей або тяжкі наслідки). Карається виправними роботами на строк до двох років або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до семи років. Триває досудове розслідування.

до речі

На двох — чотири дні народження

Про Олексія Кубрака медики кажуть: народився у сорочці*. Матиме другий день народження.

— У мене теж є ніби другі іменини, — говорить мати Надія Кубрак. — 30 травня мене укусив гедзь. Защеміло щось збоку на шиї, — показує, де саме вкусила комаха. — Відкинула та й не переживаю. Мене і бджоли колись на пасіці кусали, я цього не боюся. Аж мені погано стає. Непритомнію. Тиск падає, 60 на 40. Врятувала мене наша бакаївська медичка Валентина Кажан. Уколола не один укол, а мо’ з десяток. З того світу мене повернула.

*«Нарадився у сорочці» говорять про тих, хто вижив, хоча мав умерти. Якщо колись дитина народжувалася у навколоплідному міхурі, «сорочці», у неї було дуже мало шансів на життя. Якщо дитя виживало, це сприймали як чудо.

Тамара Кравченко, тижневик «Вісник Ч» №49 (1596)