З грудня минулого року Державне підприємство «Ніжинський ремонтний завод інженерного озброєння» очолює Олександр Гордєєв. Колишній керівник – Сергій Приходько був звільнений з посади. Натомість залишилось занедбане підприємство з величезними боргами, яке повільно «крокувало» у ліквідаційну процедуру. Ним же також був проданий цех по ремонту двигунів площею близько 6, 500 кв.м за 1,1 млн грн., тобто – за безцінь, що значно підірвало налагоджений виробничий процес, та ускладнило подальший розвиток заводу за словами нинішнього керівництва. Але, як у житті так і в роботі не буває єдиного шляху вирішення проблеми. Існуючий колектив підприємства на чолі з Олександром Гордєєвим об’єднались в зусиллях витягнути ремзавод із «болота» боргів і підняти його виробничий потенціал на належний високий рівень.

ЧИТАТИ ПО ТЕМІ: Ніжинський ремонтний завод на чолі з новим керівником впроваджуватиме новації
На даний час, перед заводом, на який вже ніхто не покладав надії, відкриваються реальні та цікаві перспективи. Заключення договору з французькою компанією «ІВЕКО» дасть можливість модернізувати наявні в Україні засоби інженерного озброєння, з метою приведення їх до стандартів НАТО та досягнення економічного режиму їх експлуатації.

Детальніше про це журналістам нашого видання розповів головний технічний керівник Чуйко Володимир Андрійович.

«Від самого початку завод займався ремонтом електротехнічних засобів. Це такі установки, які забезпечують гарантоване електроживлення в польових умовах, де немає стаціонарного електропостачання, наприклад Афганістан чи інші держави, де Збройні Сили України брали участь у миротворчих операціях.

Нашим заводом щомісяця випускалось близько 2,5 тисяч електростанцій різних потужностей. Їх ремонт також проводився тільки на нашому підприємстві, тож доставляли електростанції нам з усього Радянського Союзу. Був закладений дуже серйозний експортний потенціал і у нас проходили навчання спеціалісти з усіх тих країн, куди поставлялось наше озброєння, а це: Арабський світ, Індія, Африка, Куба, Перу, Чилі, країни Варшавського договору.

Але з набуттям Незалежності України відпали всі експортні поставки, а також припинилось надходження замовлень з території Російської Федерації та Білорусі. Об’єм робіт знизився на 90 відсотків. У таких умовах заводу треба було виживати, тому було освоєно ремонт інших засобів інженерного озброєння. Так заводу вдалось «утриматись на плаву», але без великих об’ємів і при нестабільній поставці ремонтного фонду, ситуація на підприємстві погіршувалась. Зараз настав час відродження, а тому треба шукати нові перспективи, які є на даний час.

Наразі в Збройних Силах України та в інших силових структурах є потреба заміни в інженерній техніці та в електротехнічних засобах двигунів російського виробництва. Адже зараз Росія – країна агресор і тому є дуже велика проблема з постачанням запчастин. Наш завод готовий виконувати такі замовлення, замінюючи російські двигуни на європейські. Наразі є можливість підписати договір з французькою фірмою «ІВЕКО», яка постачала б нам двигуни чудові за якістю, економічні у використанні та виносливі. Отже за допомогою власної ініціативи та французького партнера ми можемо вийти на ринок закупівлі та виконати роботу по заміні двигунів як для Збройних Сил України так і для інших формувань (Національна гвардія України, Державна служба з надзвичайних ситуацій, підрозділи МВС України, Прикордонна служба України). Робота у цьому напрямку на початку, проте у нас уже є напрацювання по цій спеціалізації» – розповів Володимир Андрійович Чуйко.

У даному випадку, Ніжинський ремонтний завод, для виконання такого роду робіт залучатиме європейських партнерів. Та є у керівництва заводу ще один дуже важливий «козир» у рукаві – розробки власного виробництва. Наприклад, з розповіді Володимира Чуйка, ми дізнались, що колишнім конструкторським бюро заводу розроблено та підприємством виконувались замовлення на забезпечення миротворчих контингентів універсальними енергомодулями. Такі конструкції в умовах жаркого сухого клімату є дуже важливими, адже забезпечують енергопостачання, і мають робити це злагоджено та з найменшою вірогідністю поломки. Також виготовляти їх треба, враховуючи різночастотного споживача. Так наприклад західні та американські споживачі, а точніше їх обладнання розраховане на частоту в 60 Hz, а от наші споживачі – на частоту 50 Hz. Враховуючи це, ми зконструювали енергомодуль, котрий має два електрогенератори. Знаходиться він у 20-футовому контейнері, який може підняти любий кран та поставивши у будь – яке місце. Він одразу готовий працювати.

 

«Ми отримали позитивні відгуки з наших військових підрозділів, котрі виконували завдання в миротворчих контингентах, про те, що їм необхідні енергомодулі саме нашого виробництва.

Свого часу ми вигравали тендери на їх поставку, але продовження у цій справі не було, через відсутність достатнього фінансування. Тож зараз завод працює над питанням як цю справу відновити» – підкреслив Володимир Андрійович.

Вдалось нам поспілкуватись із головним інженером – заступником директора Загвоздіним Сергієм Олександровичем, котрий повідомив нам, що за останні 2 місяці вдалося добитись де-яких успіхів у напрямку перспектив роботи. Таких напрямків зараз вісім, і якщо хоча б половина з них реалізується, то на ремонтний завод очікують великі перспективи.

«На даний час підприємством проводяться заходи та здійснюються перемовини з відповідними органами, структурами та підприємствами з метою отримання замовлень на 2018 рік; а також планується співпраця з іноземними представниками з метою забезпечення потреб України сучасними зразками озброєння та військової техніки, які за своїми технічними характеристиками мають відповідати стандартам НАТО. А саме:

1. Сумісно з Національним технічним університетом «Харківський політехнічний інститут» опрацьовується питання щодо спільного розроблення прототипу газодетонаційної системи метання як перспективної системи пострілу.

2. Сумісно з Військовим інститутом танкових військ опрацьовується питання щодо виробництва дослідних зразків фільтруючих поглиначів танкових з метою подальшої постановки їх на озброєння.

3. Сумісно з Військовим інститутом танкових військ проводиться робота по виготовленню технічної документації та дослідного зразка середнього танку нової модифікації. Проектування проводиться на основі глибокої модернізації класичної танкової платформи. Основним інноваційним напрямком роботи є підготовка виробничих можливостей підприємства до виготовлення башти та танкової платформи за допомогою новітніх технологій на власному виробничому майданчику.

4. Сумісно з Державним підприємством «Львівський Державний авіаційно – ремонтний завод» проводиться робота по виготовленню дослідних зразків піропатронів. На сьогоднішній день виготовлено дослідні зразки, які готові до випробування. Спроектовано та виготовлено стенд для «холодного випробування», який імітує принцип спрацьовування піропатрону без відпрацьовування піротехнічного заряду. Цей пристрій дає повну гарантію перевірки режиму подальшого спрацюванням піропатрону при встановленні за призначенням.

5. Сумісно з представниками Польщі опрацьовується питання по розробці електростанції на сонячних панелях на базі автомобільного шасі. Основним завданням проекту є розробка універсального модуля, який буде мати технічну можливість встановлення на будь-які автомобільні платформи, які використовує Українська Армія.

6. Сумісно з представниками Франції опрацьовується питання щодо модернізації наявних засобів інженерного озброєння (ЗІО), з метою приведення їх до стандартів НАТО та досягнення економічного режиму їх експлуатації. ДП «НРЗІО» має намір здійснювати модернізацію ЗІО шляхом заміни вітчизняних двигунів та встановлення агрегатів виробництва Франції марки «ІВЕКО».

7. Опрацьовується питання проведення ремонту військової техніки, яка знаходиться на озброєнні Національної гвардії України».

8. Опрацьовується питання щодо розроблення та виготовлення сучасного зразка Енергомодуля для забезпечення потреб Збройних Сил України, який має відповідати існуючим стандартам НАТО.

У кінці нашого візиту на завод директор Олександр Гордєєв наголосив: «У підприємства є 100%-вий шанс вижити. Шлях перспектив обраний і відступати ми не будемо. Нині основною метою є великий експортно-імпортний потенціал. Зараз ми в стадії теоретичної роботи, наступний крок – заключення контрактів (договорів), і після їх підпису почнемо впроваджувати практику. Ми обрали 8 важливих напрямків розвитку, а для їх втілення нам потрібна велика кількість працівників. Тож, пошук кадрів для нас також є важливим питанням, тому Ніжин має бути готовий до залучення виконувати необхідні завдання на нашому заводі».

Марина Волинець

Джерело: Нежатин