Двомісячне військове протистояння російському агресору прискорило бажання українців остаточно позбутися радянської та російської спадщини. По всій країні зносять пам’ятники російських діячів культури, історії, політики, розпочалася активна робота з перейменування вулиць, парків і скверів.

Ніжин у цьому плані не стоїть осторонь. За розпорядженням Ніжинського міського голови створено відповідну робочу групу, до складу якої увійшли науковці, історики, музейні робітники, освітяни, представники управління культури і туризму.

«У Ніжині не буде вулиць на честь російських діячів!» — очільник міста Олександр Кодола має принципову позицію з даного приводу.

І не тільки вулиць. Дерусифікація торкнеться також і меморіальних об’єктів, які знаходяться на території міста. Але про пам’ятники – трішки пізніше. Як то кажуть, не все і не відразу.

Першочергових невідкладних заходів вжито: на радянському танку, що встановлений на «кругу» в Ніжині, українізовано діючу табличку і прибрано російську символіку. Замовлено виготовлення меморіальних табличок українською мовою. Долю самого танку буде вирішено згодом.

Вчора, 26 квітня, відбулося перше засідання робочої групи щодо перейменування вулиць. Головуючий засідання заступник Ніжинського міського голови Сергій Смага повідомив, що до виконкому надійшло вже 4 письмових заяви від батьків Героїв, які нещодавно загинули на війні з російськими окупантами. Ще одне звернення прозвучало в усній формі. Батьки хочуть увіковічити пам'ять про своїх синів у назвах ніжинських вулиць.

Як це зробити правильно, щоб нікого не образити? Чи на часі дане питання? В якій формі співпрацювати з громадськістю? Які вулиці перейменувати у першу чергу? За яким принципом перейменовувати? – на ці та інші питання присутні намагалися віднайти відповідь протягом двох годин.

«Останнім часом у соцмережі точиться дискусія щодо того, чи доречно під час війни займатися перейменуванням вулиць. Відповідаю: доречно! Не варто вестися на провокації! Дану роботу – і це однозначно! — потрібно розпочати і завершити», — висловив чітку позицію директор Ніжинського краєзнавчого музею ім. І. Спаського Геннадій Дудченко.

Краєзнавець, науковець Сергій Зозуля зауважив, що дана масова хвиля впорядкування назв вулиць і провулків у Ніжині вже третя. Перша відбувалася у 2012—2013 роках. Тоді було зроблено 100%-ну  ревізію вулиць міста. Їх у місті 335. Робоча група зробила певний аналіз, здійснила  напрацювання. Роботу тимчасово призупинили.

Її відновили у 2015 році, коли Верховна Рада прийняла чотири закони, пов’язані із декомунізацією. Ніжинські науковці та історики звернулися до Українського інституту національної пам’яті за роз’ясненнями. Було рекомендовано перейменувати близько 70 вулиць. А перейменування ще 50 залишено на розсуд громадян.

І ось наразі триває третя – наступна – хвиля. Її спричинила війна з російським агресором, яка триває в Україні з 2014 року. Хоча, як зауважив С. Зозуля, дерОсифікацією (похідне  від слова «Росія»; вживання слова «дерУсифікація» в даному випадку недоречне, не слід плутати Росію і Русь!) потрібно було зайнятися ще у 1992 році.

Виявилося, що у Ніжині 21 вулиця носить імена радянських полководців, 17 — письменників, 9 – науковців, 8 – партизан-підпільників, 6 – революціонерів. І це далеко не весь перелік.  

«Наші діти повинні забути, що таке Росія. Наразі ми з вами будуємо нову ментальність, де не повинно бути місця ані радянській, ані російській спадщині», — категорично висловився кандидат педагогічних наук, літературознавець Олександр Забарний. 

Завідувач кафедри історії України Ніжинського державного університету ім. Гоголя, доктор історичних наук Євген Луняк запропонував поділити вулиці на три типи: перейменування яких не викликає жодних заперечень; ті, які потенційно можна перейменувати (так звані дубляжі; приміром, у Ніжині є вулиця Франка і площа Франка, вулиця Гоголя і площа Гоголя, вулиця Липіврізька і провулок Липівризький) і ті, над перейменуванням яких потрібно подумати (чи варто це взагалі робити, чи ні).

Секретар міської ради Юрій Хоменко зазначив, що хотів би почути думку фахівців саме щодо надання вулицям Ніжина імен загиблих Героїв: чи кожна окрема вулиця має носити назву кожного окремого Героя, чи це має бути одна вулиця, яка носитиме загальну назву – приміром, Героїв України або Захисників України?

Думки з цього приводу розділилися. Хтось вважає, що кожен нинішній захисник вартий того, щоб його іменем назвати вулицю. У інших виникає запитання: тоді як бути з тими Героями, які загинули раніше, також під час війни з російським агресором? Вони теж варті пошани та уваги.

«Наша сьогоднішня задача – зробити перший крок. Закласти так званий фундамент — надати пропозиції, здійснити певні напрацювання. Згодом відбудуться громадські слухання. Свої пропозиції вноситимуть не тільки фахівці, а й пересічні громадяни. Остаточному прийняттю рішень на сесії міської ради щодо перейменувань вулиць передуватиме дуже кропітка і важлива робота. Отже, до справи!» — підбив підсумки наради Геннадій Дудченко.

Робоча група «прийняла у розробку» 91 вулицю, які однозначно підлягатимуть перейменуванню.

Автор: журналіст сайту «УН» Валентина Савчук

Фото автора