Одне з найактуальніших і найболючіших питань, яке останнім часом дуже бентежить ніжинську громаду, – реорганізація Ніжинської ЗОШ № 4.

У соцмережі не стихають розмови на цю тему, ображені батьки та педагоги надають свої коментарі. Оскільки у Ніжині, як і в будь-якому іншому місті, є люди, незадоволені діями місцевої влади, розповсюджується багато неправдивої інформації. Гріх, як то кажуть, не скористатися нагодою і не вилити трішки бруду на міського голову Олександра Кодолу та його команду.  А про те, що реорганізація освітньої галузі – це вимушений крок, продиктований часом і Міністерством освіти, чути не хоче ніхто.

28 травня біля міськвиконкому відбулася зустріч активістів та батьків учнів Ніжинської ЗОШ № 4. В той же день це питання обговорювалося на комісії з питань освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури, туризму, молодіжної політики та спорту Ніжинської міської ради. Згодом – і на інших профільних комісіях. Воно було винесено на чергову сесію Ніжинської міської ради, яка відбудеться завтра, 3 червня.

 Начальник управління освіти Валентина Градобик пояснила батькам і вчителям, а також депутатам на профільних комісіях, що даний учбовий заклад закривати не планують – на нього чекає реорганізація, зокрема, пониження ступеню. Через малу наповнюваність класів школу пропонують зробити початковою, а не І–ІІ ступенів, які вона наразі має.

В. Градобик наголосила, що піти на цей крок змушують економічний та демографічний стан. Утримання одного учня в ЗОШ № 4 нині обходиться державі в 36 тисяч гривень, середня наповнюваність освітнього закладу складає 13,89 дітей. Це найнижчий показник серед усіх ніжинських шкіл. Загальна ж наповнюваність по Ніжину складає 26,1.

Крім того, економічно невигідно утримувати два корпуси учбового закладу.

Що стосується відстані, в межах одного кілометра від школи №4 знаходяться декілька учбових закладів, куди можна перевести дітей, працевлаштуватися вчителям. Управління освіти обіцяє працевлаштувати всіх учителів зазначеного освітнього закладу.

 Як неодноразово підкреслила В. Градобик, вивільнені кошти підуть на покращення освітніх умов початкової ланки цієї ж школи і тих закладів, де навчатимуться учні із ЗОШ № 4.

На профільній комісії з питань освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури, туризму, молодіжної політики та спорту Ніжинської міської ради своєю думкою поділилася депутат Світлана Алексєєнко: «З освітянської точки зору, позиція управління освіти — правильна. Дитина повинна розвиватися у конкурентно-спроможному середовищі. І якщо управління освіти обіцяє працевлаштувати всіх учителів школи №4, то, вважаю, це питання назріло».

«Почуйте мене! – звернулась Валентина Валентинівна до депутатів. – Наразі ми школи не розвиваємо, ми їх тільки утримуємо, бо на розвиток бракує коштів. Вже сьогодні управління освіти просить майже п’ять мільйонів гривень субвенції з держбюджету. І це ще літо не розпочиналося. Треба брати відповідальність за все місто, а не тільки за один учбовий заклад. І потім, де соціальна справедливість: наприклад, в школі №7 вчитель повинен перевірити 36 зошитів, а в школі №4 – 12–13?».

Продовження обговорення даної теми відбулося 2 червня на зустрічі міського голови Олександра Кодоли з батьками і вчителями школи №4. Оскільки питання є болючим, Олександр Михайлович вирішив особисто вислухати кожну зі сторін.

В черговий раз Валентина Градобик виклала позицію управління освіти, спираючись на проведений аналіз демографічної ситуації у місті, який, на її думку, є катастрофічним. Валентина Валентинівна для більш повного розуміння картини навела приклад з життя своєї родини: двоє її онучок закінчили одну з початкових шкіл у Києві, і це не говорить про ущербність отриманої дівчатками освіти. Аналогічну історію на прикладі своєї родини навів і перший заступник міського голови Федір Вовченко. «Мій старший син закінчує 11 клас. Змінив три школи. Я не бачу в цьому нічого страшного. Хочу, щоб мої діти виросли загартованими до життя людьми», – підкреслив Федір Іванович.

Як виявилося, в Ніжині досі немає жодної початкової школи. Хоча вважається нормальним досвідом в Україні, коли початкова школа діє як окрема юридична особа.

Проте в Ніжині є учбові заклади, які, розуміючи складність ситуації, самі пропонують понизити існуючий ступінь. Наприклад, нещодавно до управління освіти поступило клопотання від керівництва школи №9, де вони просять залишити лише 1–9 класи. Саме так кілька років тому поступила гімназія №2. «Коли ми вирішили відмовитися від 10–11 класів, це був дуже болісний крок – і для нас, вчителів, і для дітей, і для батьків. Але нам – заради економії фінансів – довелося прийняте таке рішення. Наразі ми фінансово себе вже забезпечуємо: створили два паралельних перших класи по 30 учнів. Наш освітній простір має високу якість», – підкреслила директор гімназії №2 Людмила Матях. Також Людмила Анатоліївна наголосила, що очолюваний нею учбовий заклад вже сьогодні готовий прийняти певну кількість учнів і вчителів школи №4.

Аналогічну готовність висловили керівники інших учбових закладів, котрі були присутні на зустрічі: гімназії №3, школи №9.

«Біля нас знаходиться школа №15, але ми ніколи з нею не конкурували. Наразі середня наповнюваність класів складає 30 учнів. Ось вже два роки ми не набираємо дітей до 10 класу, але вони знаходять собі інші учбові заклади», – зауважив директор школи №9 Володимир Рибак.

«У будь-якого учбового закладу є засновник, який диктує умови. Є він і у Ніжинської школи №4. Це Ніжинська міська рада. Держбюджетом передбачено фінансування за 25–30 учнів у класі, а далі доплата йде вже з міського бюджету. Тут вже міська рада має право сказати «так» чи «ні», – наголосила депутат міської ради, директор Ніжинського ліцею  Світлана Алексєєнко. – Що стосується нинішньої ситуації і психологічного стану дітей, котрі будуть переведені в інші школи, треба відразу налаштовувати дітей на те, що все буде добре. Це завдання, в першу чергу, для батьків. До нас приходять діти з різних закладів, до їхніх послуг – наша психологічна служба. А щодо соціальної несправедливості, повністю підтримую Валентину Валентинівну: є різниця, перевірити вчителю 30 зошитів чи 12?».

В. о. директора школи №4 Олена Пулінець, вчителі школи доводили, що учні учбового закладу виступають достойно в олімпіадах різного рівня, конкурсах, наголошували, що вони не гірші від інших. Про це ж говорили і батьки. Вони повністю задоволені роботою педагогічного колективу, готові підтримати школу фінансово.

Батьків влаштовує близькість їхніх домівок до учбового закладу. «Ми, наприклад, живемо на Фрунзівці, і нам незручно ходити до гімназії №3», – зауважила одна з матерів. Аналогічна ситуація – й в інших.

«Треба зважати на психологічний стан дітей – вони звикли один до одного, до вчителів. Тепер всі ці стосунки порушаться. Для дітей це важко морально», – переконували у своїй точці зору батьки.

Депутат міської ради, керуючий справами виконкому міської ради Валерій Салогуб повідомив, що три профільні комісії, на яких він був присутній, більшістю голосів підтримали питання перейменування школи №4 і пониження її ступеню.

Підсумував розглянуте на зустрічі питання міський голова Олександр Кодола.

«По-перше, містом розповсюджуються чутки, що нам – мені і моїй команді – потрібне приміщення школи №4. Це неправда. Наразі у центра міста є 10 вільних ділянок, але чомусь ніхто не хоче їх брати. По-друге, коли я був народним депутатом, допомагав ніжинським школам. Всіх однаково поважаю. Але зараз в країні відбувається реформа освіти. Це вимоги сьогодення, і нікуди ми від них не втечемо. По-третє, у мене питання до управління освіти: чи вели ви особисті перемовини з кожним вчителем щодо того, куди він може працевлаштуватися? Чи розмовляли особисто з батьками кожної дитини? Чи є можливість переходити до інших учбових закладів цілими класами? Я так розумію, що ні. Тому завтра я проситиму погоджувальну раду тимчасово зняти це питання з порядку денного сесії, допоки питання не буде доопрацьоване», – підкреслив Олександр Михайлович.

Виступ міського голови О. Кодоли батьки і вчителі школи №4 підтримали оплесками.

Автор: журналіст сайту «УН» Валентина Савчук