«Реформа з децентралізації влади є однією з найбільш системних реформ, що забезпечила незворотні зміни як у житті держави, так і у житті більшості пересічних українців», — наголосив народний депутат України Олександр Кодола під час засідання регіональної платформи Чернігівське регіональне відділення Асоціації міст України на тему «Реформування місцевого самоврядування. Вдосконалення законодавчої бази».17622236_10206834902030828_302904540_o

Народний депутат зокрема поінформував учасників зібрання як впливає Верховна Рада на зміцнення місцевого самоврядування в рамках реформи місцевого самоврядування. Зокрема депутат зупинився на низці законопроектів прийнятих нещодавно парламентом. Сам народний депутат завжди підтримував процес децентралізації, і голосував за усі необхідні законопроекти для її здійснення.17622270_10206834896350686_739903031_o

Як зазначив Олександр Кодола, у лютому поточного року проголосовано, а у березні повернуто з підписом президента цілий пакет реформаторських законів. Зокрема №4742 Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо статусу старости села, селища), він чітко унормовує статус старости шляхом визначення просторових меж його діяльності, кола повноважень, підстав та порядку дострокового припинення повноважень, гарантій діяльності. Законопроекти №4772 про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо добровільного приєднання територіальних громад) та №4773 (про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо добровільного приєднання територіальних громад), дозволили спростити процедуру добровільного дооб’єднання громад.

Цей процес продовжується зараз чекають на розгляд парламенту законопроект №3535 про фінансування виборів старост, бо на сьогодні в Україні в 1000 селах, які входять до громад, люди просто виконують обов’язки старост, та законопроект №4191, який дасть можливість громадам самостійно вирішувати чи потрібен староста в населеному пункті.17622665_10206834898590742_1133628051_o

Реформа піднімає великий проблем у існуючому законодавчому полі. Наприклад, зараз на розгляді у Верховній раді законопроект, який передбачає ліквідацію районів. Адже є випадки, коли до складу ОТГ увійшли усі населені пункти району. Звідси проблема, яка подальша доля районної ради, коли її повноваження переходять безпосередньо громаді.

На думку депутата, хоча процес змін у законодавстві активно триває, але він не буде закінчений, поки у парламенті не з’явиться політична воля зробити наступний крок реформи і внести в Конституцію відповідні зміни, як це передбачає стратегія реформи місцевого самоврядування.

Також народний Олександр Кодола зауважив, що народний депутат, який безпосередньо працює в окрузі, є реальним провідником між громадами і владою (Кабінетом міністрів, органами державної влади на місцях).  Він навів свіжий приклад із своєї практики. Минулої п’ятниці під час години запитань до Уряду Олександр Кодола озвучив проблему щодо проекту Мінфіну змін до Податкового кодексу, яким пропонується скасувати акцизний податок з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів. На сьогодні це одне із стабільних джерел надходжень до місцевих бюджетів. Зокрема у Ніжині, центрі його округу, у 2016 році за рахунок цього податку вдалося завершити рік без кредиторської заборгованості по всіх видах видатків бюджету. Тому сьогодні місцеві ради дуже стурбовані намаганням вилучити стабільне джерело наповнення місцевих бюджетів.

У відповідь Прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що він 17622964_10206834900230783_1485243378_oкатегорично проти цієї ініціативи: Нічого не буде скасовано для місцевих бюджетів. Цей акциз залишиться, і місцевим бюджетам у цьому питанні абсолютно нічого не загрожує. Тобто глава Уряду відразу зреагував на цей сигнал депутата.

«Співпраця місцевих органів влади і депутата, сьогодні надає можливість втілювати у життя важливі проекти для місцевого самоврядування. Я маю на увазі співпрацю щодо залучення коштів із державного бюджету, за рахунок фонду соціально-економічного розвитку. Чітка робота по спільно мій розробці проектів має реальний результат, який відбивається на реальному житті громади. Наприклад, у 2016 році мені вдалося залучити в округ понад 20 мільйонів гривень за рахунок фонду соціально-екомічного розвитку, а це реальні капіталовкладення у ремонти і реконструкції дитячих садків, закупівлю обладнання для закладів охорони здоров’я, освіти, культури, облаштування інфраструктури населених пунктів. Всьому цьому передувало ретельне обговорення із органами самоврядування першочергових проектів, куди необхідно направити кошти. Тому, ще раз наголошую, що депутатська діяльність буде максимально ефективною для громад, коли існуватиме добра комунікація і співпраця на усіх рівнях», — підкреслив депутат у своєму виступі.

Під час жвавого обговорення законодавчих ініціатив учасники засідання звернулися до депутата, як представника вищого законодавчого органу країни, із проханнями та пропозиціями щодо надання можливості громадам проводити більш самостійну фінансову політику, оскільки не зважаючи на передачу значної частини фінансових ресурсів  на місця, проблем із наповненням бюджетів і розподіленням коштів у органів місцевого самоврядування ще багато.