Про екологічну катастрофу на річці Остер не говорив хіба що лінивий. Помутніння поди, змінений запах, померлу рибу помітили 5 липня. Однак до цих пір не визначено, хто саме забруднив воду.

Не пройшло і тижня, як на прес-конференції в облдержадміністрації журналістам повідомили, що вода в річці повертається у свій звичний стан. Та міський голова Остра не підтримує даної точни зору і стверджує, що зміни в гіршу сторону не припинилися, — повідомляє pik.cn.ua. На даний момент вимерла вся фауна і флора.original
Міський голова Віктор Андрійович Самодєлок виступив з доповіддю на нараді в Козельці. Він заявив, що треба обговорювати питання стосовно подальшого очищення річки, аби вона повернулась в попередній стан. На нараді також була представник відділу екології в Чернігова, вона заперечила меру та запевняла, що річка самостійно ощищується. От тільки на пропозицію мера поїхати і скупатися в ній — відмовилась.

На самій нараді вирішили, що треба запросити фахівців з Києва, щоб вони зробили аналізи, адже зараз достеменно не відомо, що там залишилося на дні, а найголовніше, що й досі не встановлене джерело забруднення річки. Також потрібно пам’ятати, що шлюз в Острі є останнім перед Десною. І якщо його, боронь Боже, відкрити, то забруднена вода може туди потрапити. Тому біля шлюзу чергує цілодобово наряд поліції. Слідкують, щоб ніхто не відкрив його».

Чистити будуть, як проект зроблять

Вихід із ситуації чиновники бачать у повному очищенні річки. Та для цього потрібне відповідне рішення від верхніх ешелонів влади, відповідний проект, і, звичайно, гроші. Та якщо останні знайти можна, то з проектом біда.

«Спочатку треба зробити проект очищення річки, – каже голова. – Без нього ніхто нічого не робитиме. Та от тільки розробка самого проекту затягнеться не на один місяць. Якщо все буде добре, то восени його закінчать, а там і зима не за горами. Тому можна сказати, що до зими річка буде мертва. Якщо раніше можна було зайти у воду і побачити крізь неї навіть свої нігті на ногах, то сьогодні вода коричневого кольору і далі, ніж на п’ять сантиметрів, нічого не побачиш. Вода має неприємний кислий запах. Ще донедавна біля шлюзу потік води утворював водоспад, під який заходиш – і ніби душ Шарко приймаєш, а тепер дуже багато піни. Та навіть якщо річку все ж таки почистять в короткі терміни, то десь років п’ять потрібно буде, що вона повністю відновилася».

Вода непридатна для вживання

Після забруднення річки з’явилося дуже багато чуток та історій про те, що почала хворіти худоба в тих селах , де вона пила воду з Остра. Та поки що це тільки чутки. Звичайно, працівники санстанції у всіх населених пунктах поблизу Остра взяли проби води у людських колодязях. І для жителів села Бірки її результат невтішний.

«Аналізи показали, що у Бірках вода в колодязях непридатна для вживання, – пояснює Віктор Андрійович. – Використовувати її не можна. Та люди все одно продовжують вживати воду з власних колодязів, адже альтернативи поки що немає».

Рибалки плакали

Відразу після забруднення річки риба, яка там водилася, почала спливати на поверхню і жадібно ковтати повітря. Після чого просто помирала і спливала догори черевцем. Це тривало декілька днів. Всю мертву рибу виловлювали МНСники в мішки і кудись вивозили на утилізацію. Очевидці згадують, що риба була величезних розмірів.

«Коли я був у той час на річці , то бачив рибалок, здорових чоловіків, які стояли і плакали, – згадує Віктор Андрійович. – І дійсно, не можна було спокійно дивитися, як гине риба. Коли витягували окунів по три кілограми і щук — по п’ять, ніхто навіть не знав, що в нашій річці така риба водиться. Та більше риби в Остерці ви не побачите. Річка мертва».

Цілюща вода

Річка Остерка – одна з небагатьох в Україні, яка має унікальну властивість лікувати, адже у її воді підвищений вміст йоду.

«На нашу річку приїздили зі всієї України і навіть із сусідніх держав, – розповідає пан Віктор. – Люди з Остра ходили рано вранці на річку, щоб дихати парами води. Кажуть, завдяки такій простій процедурі організм насичується йодом. Приїздила до нас одна жіночка, хвора на цукровий діабет. У неї довго не гоїлися рани на ногах. Та після купання в Острі на третій день рани почали затягуватися. Тепер вона спеціально приїздить купатися, аби хвороби не турбували».