FotorCreated-SBU1

Програма Служби безпеки України (СБУ) «На тебе чекають вдома» дає можливість учасникам незаконних збройних формувань повернутися до своїх родин та нормального життя на підконтрольній Україні території. Втім вона не гарантує звільнення від відповідальності, якщо людина вчинила злочин. Це не амністія чи помилування: рішення щодо долі кожного учасника приймає виключно суд. «Ми прямо говоримо, що у рамках досудового розслідування документуватимемо факти [вчинення злочину] і передаватимемо їх до суду. Мова може йти про перебування у тюрмі або інше покарання за вчинене діяння», – повідомив Олександр Ткачук, керівник апарату Глави Служби безпеки України під час брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

За його словами, програмою вже скористалися 60 колишніх членів НЗФ, щодо 29 вже є рішення судів. Більшість звільнили від кримінальної відповідальності, у 4 випадках присудили термін покарання з відстрочкою, тобто якщо протягом цього часу особа не вчинить протиправних дій, вона буде вважатися такою, що відбула покарання. Одну людина визнали неосудною. Імена цих людей не розголошують.

За словами Олександра Ткачука, коли програма стала набирати обертів, правоохоронці почали записувати відеозвернення колишніх учасників НЗФ до своїх екс-побратимів, аби останні побачили, як можна жити нормальним життям на території підконтрольній Україні та зробили відповідні висновки. Це викликало очікувану реакцію Росії, яка заявила, що програма направлена «внєсті розбрат у ряди ополчєнцев». «Російська сторона намагається показати конфлікт на сході як внутрішній конфлікт в Україні, і що є тільки чорне і біле. Насправді ті люди, які піддалися на російські лозунги та пропаганду, вони не повинні думати, що у них нема іншого шляху, немає можливості повернутися до нормальних умов, зрозумівши свою помилку», – підкреслив представник СБУ.