23 червня Ніжин відвідав Надзвичайний та Повноважний Посол Франції в Україні Етьєн де Понсен. Разом з ним прибув радник з питань культури та співробітництва, директор Французького інституту Олів'є Жако. Гості прибули до Ніжина на запрошення місцевої влади.

Мета зустрічі – залучення французьких партнерів до відновлення пошкоджених під час активних бойових дій об’єктів інфраструктури, налагодження більш тісних зв’язків.  

Поважних гостей зустрів Ніжинський міський голова Олександр Кодола. До заходу залучилися заступник міського голови Сергій Смага, секретар міської ради Юрій Хоменко, радники міського голови Сергій Охонько, Ольга Орел.

«Від імені громади нашого міста я хочу подякувати Посольству Франції, загалом Французькій республіці за щиру і конкретну підтримку Україні у ці надскладні для нас часи. Ми знаємо, що ваша країна надає гуманітарну, економічну, фінансову, дипломатичну і, що сьогодні дуже важливо,  військову допомогу для нашої держави. Президентом Франції було оголошено про надання допомоги Україні у розмірі 2 млрд доларів, що робить цю країну одним з провідних міжнародних прихильників нашої держави.

Також ми дуже цінуємо те, що Франція підтримує надання нашій державі статусу кандидата на членство в Європейському Союзі і працює над тим, щоб Україна стала повноцінним членом європейської родини (так сталося, що саме вчора, 23 червня, Європейська Рада на саміті у Брюсселі ухвалила рішення про надання Україні статусу кандидата в Європейський Союз – авт.). Також хочу подякувати і регіону Франції Іль-де-Франс за готовність підтримати саме Чернігівську область у відбудові і відновленні після бойових дій. Це конкретні реальні дії Французської республіки, яка дуже солідарна з українським народом», – зауважив міський голова О. Кодола.

«З 24 лютого Франція всіма силами підтримує Україну, яка є жертвою російської агресії. Я прибув до вашого міста, щоб подивитися, як його зачепила війна і як місцева влада намагається впоратися з наслідками бойових дій. Хочемо відмітити мужність героїв Чернігівщини і, зокрема, Ніжина – завдяки їм вдалося відкинути російські війська.

Ми беремо шефство над Чернігівською областю. Будемо намагатися спрямовувати всі види допомоги як з боку держави, так і з боку місцевих громад», – зазначив пан Посол.

Олександр Михайлович розповів про те, як місто пережило активну фазу бойових дій і підкреслив, що саме завдяки мужності ніжинських військових ворог до Ніжина не зайшов. Але місто все ж заплатило свою ціну: пошкоджено 54 приватних будинки, 26 багатоповерхівок, 120 квартир, 2 школи, дитячий садок, медичний і спортивний заклади, котельня, як забезпечувала один з мікрорайонів. 

Під час бойових дій загинуло 17 ніжинських захисників. Ще 17 воїнів загинули на війні з росією, починаючи з 2014 року.

Розповідь очільника Ніжина про руйнування у місті була підкріплена відеороликом. А по завершенню зустрічі гості побували ще й на місці колишніх подій.

У ході зустрічі О. Кодола вкотре відзначив діяльність Ніжинської міської лікарні, яка під час бойових дій перетворилася на військовий шпиталь. У перші тижні до медзакладу привозили поранених не тільки з Чернігівської, а й з Сумської області. Коли Чернігів знаходився в блокаді, до Ніжина везли захисників з-під Чернігова. За цей час у міській лікарні було проліковано приблизно 300 українських воїнів. Лікарі працювали цілодобово і змушені були ночувати у лікарні. А місцева влада забезпечила їх гарячим харчуванням.

«Тому для нас дуже важлива підтримка і медичної сфери, оскільки наші медики теж герої у цій війні», зазначив міський голова О. Кодола.

Пан Посол поцікавився,чи багато людей виїхало під час бойових дій з Ніжина. За підрахунками, приблизно 20%. Частина вже повернулася, але понад 700 дітей все ще залишаються за кордоном. З дітьми також перебувають і мами. Таким чином, приблизно півтори тисячі містян знаходяться поза межами України.

Про те, що Ніжин підтримує всі європейські процеси, євроінтеграцію України в Європу, наголосив радник міського голови Сергій Охонько.

«Нам цікаво розвивати стосунки з Французською республікою і на рівні органів місцевого самоврядування. Тому ми хотіли звернутися до Вас, до Посольства Франції в Україні посприяти нам підібрати місто-побратима. Якщо виникне така можливість, найближчим часом ми готові підписати Меморандум про співпрацю. Задля цього можемо приїхати або до Франції, або у Ніжині зустріти таких гостей і розпочати співпрацю», – підкреслив міський голова О. Кодола.

Пан Посол пообіцяв віднайти для Ніжина місто-партнера у Франції за розмірами, інтересами і спеціалізацією.

«Для нас як для місцевої влади дуже важливо показати всім українцям тренд відновлення нашого регіону. Оскільки життя триває, ніжинці повинні повертатися додому. А наше завдання – максимально швидко відновити пошкоджене майно і зробити життя людей безпечним і комфортним у нашому місті. Для цього ми робимо все можливе, застосовуючи свої ресурси, а також залучаємо міжнародну підтримку», – наголосив Олександр Михайлович.  

Міський голова навів успішний приклад співпраці двох держав, який існує у Ніжині: останні 4 роки діє спільний українсько-французький проект щодо оснащення французькими сучасними аеробусами служби надзвичайних ситуацій.

«Тобто сервісний центр всієї держави, який обслуговує  гелікоптери, знаходиться саме у нашому місті», – підкреслив Олександр Михайлович.

По завершенню зустрічі журналісти мали можливість поставити пану Послу запитання, на які він радо відповів.

Автор: журналіст сайту Nizhyn Post Валентина Савчук

Фото Nizhyn Post