4 квітня Президент України Петро Порошенко разом з дружиною Мариною відвідав з офіційним візитом Латвію.

В ході візиту відбулася зустріч Президента України з Президентом Латвійської Республіки Раймондом Вейонисом у форматі віч-на-віч та у розширеному складі. Глави держав підписали Спільну заяву з нагоди 25-ї річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною і Латвійською Республікою, яку держави відзначили 12 лютого 2017 року.

Під час зустрічі з головою Сейму Латвійської Республіки Інарою Мурнієце Президент України подякував спікера за її особисту активну підтримку України і сприяння в організації гуманітарної допомоги для постраждалих українців.

— Я дуже ціную допомогу Латвії. Зустрічі в Ризі показали, наскільки Україна важлива для ЄС, наскільки важлива Україна сьогодні для Латвії.

«Разом з українською делегацією я провів зустрічі з керівництвом країни, з чудовим латвійським спікером, яка сприяла організації в Латвії програми по оздоровленню ста дітей з українського Донбасу,» — заявив Петро Порошенко на зустрічі з українською діаспорою Латвії.

Під час перебування у Ризі Марина Порошенко разом із дружиною президента Латвії відвідала Ризьку українську середню школу. У школі почесних гостей зустрічали українські і латиські діти, які підготували вірші та пісні на двох мовах.

 

«Це справжній освітній та культурний центр України в Латвії. Спасибі всім, хто докладає зусиль для популяризації української мови і культури за кордоном!», — написав Петро Порошенко на своїй сторінці в Facebook.

Президент України також відвідав реабілітаційний центр «Vaivari» в Юрмалі, де в той час проходили лікування троє українських військовослужбовців. Петро Порошенко ознайомився з процесом лікування українських військових, а також висловив подяку керівництву та персоналу «Vaivari» за забезпечення процесу лікування та реабілітації бійців, які отримали поранення під час збройного конфлікту на сході України.

Латвія вже забезпечила лікування та реабілітацію понад 20 українських військовослужбовців

Одночасно з візитом Президента України «Vaivari» була відкрита фотовиставка, яку можна побачити до кінця травня. Виставка розповідає про ветеранів та волонтерів АТО, які отримали поранення і втратили кінцівки, але не втратили сили духу. Більшість з них займається підприємницькою діяльністю, інші повернулися на військову службу — всі вони сповнені оптимізму і надихають інших людей.

«Що мене вразило – вони випустили журнал, де розмістили свої фотографії і сказали, що таким чином будуть надихати інших любити Україну і вірити в перемогу. Уявіть собі, яка в них сила волі, який дух», — заявив Петро Порошенко.

Український президент відвідав Музей окупації, поклав квіти до пам'ятника Шевченка в Ризі і також поспілкувався з українською громадою. Під час зустрічі з місцевими українцями Петро Порошенко наголосив на важливості надання допомоги Україні з боку української діаспори

— Дуже ціную вас. Дуже вдячний за те, що ми всі українці всього світу, зараз тримаємося разом, щоб перемогти в цій страшній війні, перемогти агресора, щоб звільнити кожен клаптик української землі і відновити український суверенітет на українському Донбасі і повернути Крим Україні, — підкреслив Президент України в Ризі.

Президентське подружжя, представники української делегації і українська діаспора Латвії разом заспівали гімн України біля пам'ятника українському поетові Тарасу Шевченку.

Українські студенти навчаються в Латвії за Європейською програмою

Латвія виділила стипендії 15-й українським студентам з Вузів Одеси, Львова, Дніпропетровська та Полтави для навчання в Латвійському університеті за Європейською програмою. Програма навчання триває три місяці, і за цей час студенти пройдуть навчальні курси про структури ЄС, управління та інтеграцію в ЄС, про актуальні проблеми сучасної зовнішньої політики і політики Латвії. Програма складена так, щоб у ній брали участь і українські, і латвійські, і студенти за програмою обміну Erasmus, сприяючи тим самим інтеграції студентів.

Про навчання в Латвії програмі «На хвилях Дніпра» розповіли студентки факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка Марія Прокопова та Марія Демішева.

Вони відзначили особливості навчання в Латвії, зокрема систему викладання та якість технологій, що сприяє підвищенню якості навчання.

«Викладають нам у Латвії англійською мовою і це гарна практика, але між собою ми звичайно спілкуємося українською мовою», — розповіла Марія Прокопова.

Крім навчання, в українських студентів заплановані зустрічі з латвійськими політиками і дипломатами, вони проводять дискусії та диспути з латвійськими студентами. Як майбутні фахівці сфери зовнішньої політики, дівчата хотіли б, щоб їх держава виробила свою власну зовнішню політику, вигідну насамперед Україні і українцям.

«Інтеграція в ЄС вигідна і для внутрішньої політики України, враховуючи ті реформи, які відбуваються у сфері прав людини, економічної сфери, боротьби з корупцією», — вважає Марія Демішева.

Що стосується безвізового режиму для України, за який нещодавно проголосував Європейський парламент, то, на думку Марії Прокопової, це сприятиме тому, що українці зможуть оцінити не тільки переваги Європи, але і власне України, оскільки в Європі не все так добре, як здається багатьом українцям.

— Європейцям не слід боятися, що після введення безвізового режиму з України в Європу хлине потік українських мігрантів. Ті, кому це дуже потрібно, можуть і зараз зробити собі європейську візу, — каже майбутній дипломат Марія Прокопів.

Дівчата вважають, що кожен українець власними силами може зробити дуже багато для своєї країни. Зокрема, Марія Демішева є активістом львівської молодіжної організації, яка бореться за права жінок, а Марія Прокопова займається екологічними проблемами, організовує акції, мета яких очистити навколишнє середовище, навести порядок і чистоту у Львові.

«В Україні є свої проблеми, але вони не такі, якими їх бачать, зокрема, студенти латвійських вузів, оскільки місцеві ЗМІ часто ці проблеми перебільшують», — говорить Марія Демішева.

«Коли в Україні буде мир, будуть повернуті всі окуповані території, тоді вона зможе стати такою державою, про яку мріють багато українців. Україна повинна брати від Європи найкраще, одночасно цінувати своє», — вважають Марія Демішева, і Марія Прокопова.

lr4.lsm.lv