Тобі ще немає 27-ми років і ти не служив у війську? Ти не працюєш вчителем, лікарем або в правоохоронних органах, не обіймаєш посаду сільського чи міського голови? Тоді збирайся в армію. Буквально за два тижні стартує весняний призов-2017. Кого призиватимуть цієї весни та чому переховуватися від служби стане невигідно — у матеріалі наших журналістів.

Цієї весни Чернігівщина має направити на строкову службу 415 юнаків віком від 20 до 27 років. Традиційно переважна більшість з них — 235 чоловік — буде направлена до Сухопутних військ, повітряних та військово-морських сил. Решта нестимуть службу в Національній гвардії та Державній спеціальній службі транспорту. Відповідно поїдуть хлопці до навчальних центрів у Десну, Миколаїв, Київ, а декому пощастить залишитися і в Чернігові.

Rudenko_040044682017-03-22-16-19-16-300x240

Серед приємних несподіванок цьогорічної призовної кампанії — збільшення суми матеріальної допомоги. Олександр Криворучко, військовий комісар обласного військкомату: «Юнакам, призваним на строкову військову службу, буде виплачуватись грошова допомога в розмірі двох прожиткових мінімумів. З першого травня трохи збільшується прожитковий мінімум — 1644 гривні, тобто буде получати десь 3200грн. Щомісяця? Ні, одноразова допомога при призиві на строкову військову службу».

Серед неприємних новацій кампанії — ховатися від призову стане ще важче. Бо тепер — жодної адмінпослуги без перевірки в Державному реєстрі військовозобов’язаних і призовників хлопець без проблем отримати не зможе. Олександр Криворучко: «В зв’язку з прийняттям і затвердженням Верховною Радою Закону «Про єдиний державний реєстр військовозобов’язаних і призовників» людина, яка не пройшла військову службу або ухилялася від призову або має якісь проблеми у зв’язку з тим, що він не прибував на виклик за повістками, його дані вноситься в Єдиний державний реєстр і все послідуюче життя він буде мати проблеми з цим питанням. Тому що система — вона все одно прийде до того, що кожна людина, яка має здоров’я, має відповідальність перед законом і державою, вона провинна проходити військову службу».

Та й без цього закону військовим комісарам терпець урвався, адже із 10-12 тисяч викликаних за повістками хлопців не з’являються на комісію близько 8-ми. Тож за підсумками осіннього призову справи двох десятків ухилянтів були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань. По двох із них вже винесені рішення про позбавлення волі на два роки.

Про те, як буде проходити майбутня кампанія, військові рекрутери поки що не говорять. Причин тому декілька. По-перше, весняний призов завжди йде важче, ніж осінній, по-друге, виконати поставлені завдання буде непросто через неукомплектованість самих військкоматів. Олександр Криворучко: «В зоні антитерористичної операції виконують обов’язки 63 чоловіка, це тільки з військових комісаріатів. В мене дуже великі проблеми з укомплектованістю особовим складом, тому що дуже багато людей у відрядженні, а завдань… На військові комісаріати зараз велике навантаження: йде початок призову, йдуть заходи з направлення військовослужбовців на службу за контрактом…»

Як і в попередні роки, за юнаками, яких призвали з роботи, повинно зберегтися робоче місце та середня заробітна плата. Як і раніше, в зону АТО строковиків ніхто посилати не буде.

А от що стосується випускників військових кафедр, тут не все так однозначно. І хоча їх поки що ніхто служити не призиває — рекрутери й досі не мають жодних керівних документів з цього приводу, але, кажуть, шанси стати бойовим офіцерами у них є. Олександр Криворучко: «За рішенням начальника Генерального штабу, за бажанням ці молоді офіцери будуть залучатися до участі в проведенні АТО. Якщо він не бажає — його туди направляти не будемо. Чому? Тому що, як брать-не-брать, все одно молодший лейтенант, який навчався на кафедрі, все одно він не має такого великого досвіду, як випускник академії Сухопутних військ, який чотири роки учився на військового».

І поки остаточного рішення відносно випускників військових кафедр немає, армійські рекрутери готують до відправки строковиків. Перша має відбутися вже 5 квітня.

СІВЕР центр