Сьогодні, 19 січня, відбулася зустріч Ніжинського міського голови Олександра Кодоли з представниками батьківського комітету Ніжинської школи №12, яку разом із школою №4 найближчим часом очікує оптимізація. Захід відбувся на прохання голови батьківського комітету. На зустріч також запрошували вчителів даного закладу, але вони не прийшли. І це, як зауважив Олександр Михайлович, їхнє право.

Начальник Ніжинського управління освіти Валентина Градобик навела вражаючу цифру: у 2021 році у місті народилося лише 304 дитини. Тобто народжуваність катастрофічно падає. А це означає, що набирати перші класи щороку все важче і важче. Наразі у школі №12 навчаються 123 учня, і – при всій повазі до вчителів та батьків – перспективи щодо збільшення кількості учнів у даному навчальному закладі немає.

«Закриття двох шкіл – це один з оптимальних виходів зі становища, що склалося. І головним чинником для прийняття такого рішення є не тільки дефіцит бюджету. Справа у тому, що заклад освіти – це не тільки зарплата вчителя, це, в першу чергу, ЯКІСНЕ навчання у ЯКІСНОМУ середовищі. Підкреслюю: у КОНКУРЕНТОЗДАТНОМУ середовищі», — зазначила очільниця Ніжинської освіти.

А про яку конкурентоздатність може йтися, коли у класі лише 12 учнів? Є велика різниця між класами, де навчаються 12 та 30 дітей.

Суттєву роль відіграє і фінансова складова. Сьогодні навчання одного учня в середньому по Ніжину обходиться у 25 тис. гривень. По школах №№12 та 4 дані цифри складають 43 тис. грн і 47 тис. грн. відповідно. Для прикладу представники управління освіти наводили школу №10, де навчання одного учня обходиться у 19 тис. грн, тобто на кожного учня школа щорічно недоотримує по 6 тис. грн., які йдуть на утримування учнів менш наповнених шкіл.

Управління освіти запевняє: оптимізації двох шкіл буде достатньо задля того, щоб привести освітню мережу Ніжина до тих вимог, які ставить держава. Як неодноразово підкреслювалось, у найближчі 5-7 років оптимізація інших закладів освіти у Ніжині не передбачається.

«Не можна визначити, яка з галузей важливіша – освіта, медицина чи якась інша. Кожна галузь потребує уваги. Ми виділяємо на освіту найбільше від усіх у Чернігівській області – 60% місцевого бюджету.  А хочеться також зробити, наприклад, і сучасну лікарню замість отих побудованих сарайчиків. На жаль, нам у спадщину дістався дефіцитний бюджет. Тому потрібно кожне рішення приймати виважено. Особисто я не хочу закривати школи. І рішення щодо оптимізації навчальних закладів прийматиме не міський голова, а депутати на сесії. А взагалі сферою освіти з 2015 року опікується держава. Саме вона стимулює процес реформування мережі загальноосвітніх навчальних закладів на місцях», — підкреслив міський голова Олександр Кодола.

«Реформи в освіті та медицині нам пропонують європейські експерти, адже ми прагнемо до Європи. Так от в Європі діточок возять до шкіл, які знаходяться у радіусі 50 кілометрів. Зранку вони стоять при дорозі, як грибочки, і чекають на шкільний автобус. А ми сьогодні говоримо про те, що 1 км 300 м – це завелика відстань і вимагаємо транспорту під будинок. Депутати минулого скликання прийняли програму «Соціальне таксі», на жаль, вона поки не діє. Але є можливість отримати це таксі – наразі ведуться перемовини з одним з благодійних фондів. Ми не ті гравці, які кидають слова на вітер: пообіцяли – значить, зробимо!» — зазначила заступник міського голови Ірина Грозенко.

Начальник освіти Валентина Градобик зауважила, що наразі ведуться перемовини з перевізниками щодо підвозу дітей з інклюзією автобусом.  Цей транспорт вже доставляє дітлахів з чотирьох населених пунктів, які приєдналися до Ніжинської громади.

Батьки порушували питання не тільки щодо підвозу дітей. Вони хотіли почути відповідь саме від очільника міста Олександра Кодоли, чи продаватимуть вивільнені приміщення після оптимізації і земельні ділянки.

«У нас у центрі Ніжина наразі є 10 вільних земельних ділянок. Будь ласка, запрошуйте забудовників, ми будемо тільки раді. Не треба спекулювати на цій темі. Я, коли був народним депутатом, працював на посаді заступника голови Комітету Верховної Ради з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства, маю багато знайомих забудовників,  неодноразово запрошував їх до Ніжина. Ніхто не хоче. Тому що сьогодні потрібно 1 млн доларів, аби побудувати багатоповерховий будинок. І така ціна що у Ніжині, що у Києві, що у Чернігові. Отже, є вільна земля – будуйте! А ми підтримаємо», — зауважив Олександр Михайлович.

Заступник міського голови Сергій Смага на прикладі своєї доньки пояснив, наскільки добре, коли дитина виходить зі школи вже соціалізованою, підготовленою жити і діяти у суспільстві. «Ваші діти також повинні бути універсальними», — зазначив С. Смага.

У ході зустрічі обговорювалися варіанти переходу учнів з оптимізованих шкіл до інших навчальних закладів. Зі слів представників управління освіти, деякі заклади готові прийняти навіть цілі класи з вчителями. Батьки прислухалися до влади.

«Я радий, що нарешті ми з вами досягли розуміння і побудували конструктивний діалог. Хочу, щоб ви всі зрозуміли і передали іншим батькам: місцева влада зацікавлена у тому, щоб ваші діти навчалися у кращій школі, у кращому навчальному середовищі. А ми вам у цьому допоможемо», — підбив підсумки зустрічі міський голова Олександр Кодола.

Автор: журналіст сайту «УН» Валентина Савчук

Фото автора