Усі випускники, які хочуть отримати атестат про повну загальну середню освіту, повинні скласти ЗНО. Цього року державна підсумкова атестація повністю проводиться у формі зовнішнього незалежного оцінювання. Подавати реєстраційні документи можна буде з шостого лютого, а кожен учасник матиме право скласти тести не більш як з чотирьох предметів.

Зовнішнє незалежне оцінювання уже не перший рік виконує дві функції: вступних іспитів до вишів та державної підсумкової атестації. Кожен, хто хоче отримати атестат про повну загальну середню освіту, має обов’язково зареєструватися і скласти іспити у формі ЗНО. Подавати документи можна з 6 лютого по 17 березня. Вносити зміни до реєстраційних даних – до 31 березня. Певним категоріям терміни продовжать, це, в основному, стосується жителів окупованих територій. Перелік документів практично незмінний.

Світлана Сакаєва , директор Київського регіонального центру оцінювання якості освіти:
«Формується реєстраційна картка, яка відповідно заповнюється особою, на ній має бути текст заяви, дата, підпис і вся інша достовірна інформація. Додається копія паспорта (не важливо, id-картки чи книжечки), і якщо учасники ЗНО реєструються не за паспортом громадянина України, а за іншим документом, то відповідно додається копія цього документа».

Випускники минулих років подають копію документа про повну загальну середню освіту або довідку з місця навчання, якщо людина здобуває цю освіту в технікумі чи училищі. За потреби надається медичний висновок про створення спеціальних умов для проходження ЗНО.

Залишається без змін і кількість предметів – не більше чотирьох. Серед них три – обов’язкові для державної підсумкової атестації. Першим складається ЗНО з української мови і література, проте як результат ДПА в цьому випадку враховується лише мова. Другим предметом є математика або історія на вибір. Кожен з них містить частину, обов’язкову для підсумкової атестації, та частину, потрібну для складання ЗНО. Учасник може виконати лише завдання з ДПА, при цьому час на роботу не скорочується.

Світлана Сакаєва , директор Київського регіонального центру оцінювання якості освіти: «Якщо на українську мову і літературу на ЗНО відведено три години, але я хочу скласти тільки ДПА, я не планує вступати до вишу, я можу протягом цих же трьох годин опрацювати тільки завдання, які потрібні для підсумкової атестації. Аналогічно і математика, і історія України».

Третім предметом є будь-який на вибір, окрім української мови. Представники вишів кажуть, щороку під час вступної кампанії виникає низка проблем, більшість з яких – з неуважності абітурієнта. Та ця неуважність призводить до того, що помилки потім дуже важко, а то й неможливо виправити. Є й недосконалості системи, наприклад, минулого року реєстрація електронних кабінетів розпочалася разом з початком подачі документів, що у перший тиждень мало не паралізувало роботу приймальних комісій. Цього разу електронний кабінет можна відкрити з 29 червня.

Віталій Барбаш, начальник підготовчого відділення ЧНПУ ім. Шевченка:
«Починаючи з 29 червня дитина може спокійно зайти на систему електронного вступу, зареєструвати там свій кабінет, завантажити додаток до атестату, фотографію (це нововведення). Якщо абітурієнт не знає, як це зробити, у вишах працюватимуть консультаційні пункти».

Документи до вишів прийматимуть з 12 по 26 липня.
Цього року кількість заяв зменшилась – подати можна дев’ять на чотири спеціальності. Абітурієнтам також слід добре подумати, як саме розставити пріоритети. Здавалося б, нічого складного – який навчальний заклад престижніший, той і перший. Та не все так просто. Часто майбутні студенти обирають столичні виші, а потім виявляється, що вчитися в Києві на бюджеті буде дорожче, ніж у Чернігові на контракті.

Віталій Барбаш, начальник підготовчого відділення ЧНПУ ім. Шевченка: «Батьки кажуть, ми не потягнемо і дорогу, і харчування, і проживання. Тоді дитина повертається до Чернігова, але в Чернігові вже бюджет їй не світить. Використати спробу вступу на бюджет можна один раз».

Цього року ще діють сертифікати 2016-го, тож можна вибрати, з якого документу враховувати бали з того чи іншого предмету. Абітурієнтам радять виважено підходити до вибору цих предметів і, поки ще є час, не лінуватися звертатися до приймальних комісій за консультаціями.

«Сівер-центр»

Теги: ЗНО-2017, тестування, а