Коли людина вперше попадає до будинку 54 «Г» по вулиці Московській в Ніжині, вона дивується всьому: обнесеній з обох боків візерунчастій огорожі території з табличкою «Приватна власність», дбайливо прибраному двору, облаштованому в ньому дитячому майданчику, під’їздам з домофонами і гарним ремонтом…

«Це ще ви не бачили, яким красивим стає наш двір в травні, коли зацвітають найяскравіші квіти на клумбах!» – розповідають мешканці будинку.

Вся ця краса – результат великої кропіткої роботи самих мешканців, які, прийшовши 2015 року на загальне зібрання, вирішили створити Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) «Ніжинець».

Більшістю голосів обрали голову правління – Людмилу Коваленко, котра раніше була старшою будинку.

Обрали також членів правління. І розпочалося… З нуля.

Сказати, що було важко – нічого не сказати: першопрохідцям легко не буває. Це згодом, дивлячись на досвід ОСББ «Ніжинець», стали підтягуватись інші – в Ніжині з’явились кілька подібних об’єднань.

Наразі їх більше 80. Вже через рік взяли участь у Проекті ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», в рамках якого зробили капітальний ремонт під’їздів, де встановили металопластикові вікна, двері, датчики руху, замінили інженерні мережі у підвалі (протікали всі труби – як водогону, так і каналізаційні). На ці цілі пішло більше півмільйона гривень.

25 тисяч з них – кошти самих мешканців будинку. Згодом замінили поштові скриньки. Далі звернулись з проханням до керівництва Управління житлово-комунального господарства та будівництва підрізати старі тополі на прибудинковій території. Нині колишні старі дерева сформували вже нові крони. Крім того, раніше попід вікнами росли яблуні, через які у будинку завжди були мокрі стіни. Спільними зусиллями разом з комунальниками викопали канаву і відвели воду.

Працівники комунальної служби зробили все швидко, та ще й безкоштовно, за що їм велика подяка. Успішний спільний результат надихнув на подальші кроки – облаштували клумби, де висадили троянди, клематиси, багато інших квітів та встановили камери спостереження. Відеонагляд зробили для того, щоб чужаки не вештались їхньою приватною територією. Особливо – безхатьки і п’янички. «До речі, земля біля будинку належить мешканцям – ми її приватизували», – підкреслює голова правління Людмила Борисівна.

Яскравий дитячий майданчик у дворі багатоповерхівки з’явився в якості подарунка за перемогу в конкурсі «Найкращий будинок Ніжина», оголошений міською радою 2017 року.

На досягнутому вирішили не зупинятись, і 2019 року ОСББ «Ніжинець» взяв так званий «Теплий кредиті» (кредит на енерго- та теплозберігаюче обладнання і матеріали, який передбачав державне відшкодування 40–70%) , в рамках якого відремонтували дах: заплатили 785 тисяч гривень.

Це рішення було виваженим – покрівля почала протікати.

«Я особисто побувала на даху, зробила кілька світлин, щоб показати сусідам, як він виглядає, і повісила замок», – розповідає Л. Коваленко.

Більшість підтримала пропозицію з ремонтом даху, але знайшлись і такі, хто були проти. Тоді були проти, а зараз, коли побачили гарний результат, вже задоволені. Неоднозначну реакцію серед мешканців викликала і нещодавня пропозиція – взяти участь в черговій Програмі. На цей раз це Програма підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків «Енергодім», яка надала б 10% збереження тепла.

Частина мешканців участь у даній Програмі підтримала, але переважна частина, а для втілення Програми у життя треба набрати 2/3 голосів, – ні. З одного боку, людей зрозуміти можна: у всіх різні життєві обставини, та й квадратні метри житла різні, а від них залежить сума виплат за кредитом – приблизно 300 гривень за квадратний метр щомісячно протягом трьох років. З іншого боку, подібні Програми не кожного дня пропонують.

Дану пропозицію в основному підтримало сучасне і середнє покоління – їм тут жити і піднімати дітей. А от люди похилого віку живуть одним днем. Звичайно, дуже шкода…

Участь у спільних справах здружила мешканців багатоповерхівки. Вони навіть облаштували місце для загальних зборів – підвал. Знесли сюди меблі, паласи, посуд, а з книг створили власну невеличку бібліотеку. На стенді «Світ очима наших дітей» розмістили творчі доробки діточок, котрі мешкають у будинку.

Юні мешканці із задоволенням готують вірші, пісні, сценки для загальних заходів. Зі значним розмахом відзначили три роки тому 50-річчя будинку. На захід запросили представників місцевої влади, інших шанованих гостей. Своїми силами влаштували концерт, від імені ОСББ кожна родина отримала солодкий подарунок. Досі із захватом згадують той захід. Не тільки ювілейні дати є приводом для пам’ятних зустрічей мешканців будинку. Тут прийнято вітати первачків і випускників шкіл, вручати їм скромні подарунки. Останнім часом, правда, карантинні обмеження, введені через поширення коронавірусу, стали на заваді подібним зустрічам… Доведено життям: ОСББ згуртовують мешканців будинків. Зіткнувшись з проблемою, люди розуміють, що ніхто не вирішить її краще за них, бо це – їхня власність, яку треба плекати, берегти, підтримувати у належному стані.

Але створити ОСББ – це пів-справи. Потрібен мудрий керівник – господарник, економіст, людина, котра вміє знайти підхід не лише до сусідів, але й до представників певних служб, від яких залежить вирішення проблемних питань мешканців будинків.

У випадку з будинком по вул. Московській, 54 «Г» – це Людмила Борисівна Коваленко.

«Без нашої Борисівни (а сусіди звуть її саме так) ми б не мали того, що маємо нині», – впевнені мешканці 54-го.

17 квітня у дворі будинку, з дотриманням всіх санітарних норм та обмежень «червоної» зони через поширення коронавірусу – відбулось чергове зібрання співвласників ОСББ «Ніжинець». На порядку денному – весняні роботи: наведення чистоти і порядку на прибудинковій території та у під’їздах. Але найголовніше – переобрання голови правління. Як сказала Людмила Борисівна, хочеться пожити трішки для себе, без тягара відповідальності за будинок та його мешканців. Але спілкування на свіжому повітрі ніяких змін, крім покращення настрою, не принесло – люди довіряють своїй Борисівні та не хочуть бачити на цій скромній посаді когось іншого. В даному випадку відмова від змін цілком зрозуміла та виправдана. Наразі голова правління ОСББ «Ніжинець» Л. Коваленко разом з однодумцями будують плани на найближчий час – ну не вдалося взяти участь в «Енергодомі», так це ж не привід сидіти склавши руки! Думають над тим, де взяти кошти, щоб зробити утеплення цоколю та облаштувати вимощення. Отже, робота триває.

Автор: журналіст сайту «УН» Валентина Савчук