У поліції є кілька справ, якими займаються за заявою кандидата в президенти Юлії Тимошенко, і вони стосуються «сіток» іншого кандидата — Петра Порошенка. Дієвий спосіб боротьби з «сітками» — закривати точки роздавання грошей.

Організовано підкуп виборців на користь Порошенка за 1,5 млрд бюджетних гривень, - Аваков

Як передає Цензор.НЕТ, про це в інтерв'ю для ZN.UA заявив Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ України.

«Таких випадків багато. Із цих 74 проваджень таких історій, здається, 50. Наприклад, в офіс дуже діяльного депутата Сергія Березенка в Чернігові співробітники цього офісу викликали поліцію, бо до них заявилися представники преси і стали знімати, як там бабусям щось роздають. З іншого березенківського офісу зателефонували самі журналісти й заявили, що їм перешкоджають у професійній діяльності, не пускають туди, де незаконно роздають гроші. І туди, і туди приїжджали поліцейські. „У вас ордер на обшук є?“ — „Немає“. — „Ідіть“. Але й без обшуку є над чим працювати. Поліція заходила, опитувала громадян, фіксувала, документувала, відкривала провадження», — зазначив міністр.

Він зазначив, що ці сітки багатошарові.

«Перша — низова сітка. Назвемо її „сітка вульгаріс“. Особисті картки, інструкції, як проводити соціологічні опитування, угоди про винагороду. Здавалося б, що тут такого? Річ у тому, що закон трактує: будь-яка платня за агітацію — це підкуп виборця. Працю агітаторів не можна оплачувати. Навіть якщо це не завуальована агітація. Так, агітатор може сказати, що жодних грошей не отримував. Окремі й стверджують, що їхня праця — чисте волонтерство, але є й ті, хто на камеру зізнається в отриманні 500 грн...» — пояснив міністр.Ч

За його словами, поліція з подібними порушеннями боротиметься. Не кажучи вже про спроби «стимулювання» членів виборчкомів.

"Як виглядає робота «сітковиків»? Ви заходите в під'їзд і обходите всі квартири. Ви кажете: «Я агітатор кандидата Х…» Вам у відповідь: «Пішов ти…» І так п'ять разів. Агітатор мешканців цих п'яти квартир викреслює. В інших квартирах відповідають: «Ну, поговорімо про кандидата…» Агітатор позначає жителів цих квартир як потенційно лояльних до кандидата. Так збирається первинна база даних, — зазначає міністр. — Потім включається наступний підвид «сітки», що називається «лояльність за рахунок бюджетних коштів». Приходять, наприклад, в Одесі до громадянина Труханова і кажуть: «Громадянине Труханов, ви заклали в бюджет 200 мільйонів гривень на матеріальну допомогу?» — «Так». — «Ось і виплачуйте за нашим списком...» І тут уже працює адмінресурс на рівні голів адміністрацій, мерів — із типовим посланням: «Гено, Петю, Васю, поводься пристойно, і ми врятуємо тебе від лабетів НАБУ, ГПУ, НПУ».

Обсяг ресурсів під таку схему оцінюється до 1,5 млрд грн. І справа, за словами Авакова, не так у самій астрономічній сумі, як у походженні цих коштів.

«Одна історія, коли ти використовуєш в кампанії свої гроші, хай і з незрозумілих джерел (і це вимагає окремої розмови), але свої... Але в подібній схемі кошти залучаються з держбюджету! — підкреслює міністр внутрішніх справ. — У такий спосіб за 500 -1000 гривень „поштучно“ вибудовується „сітка“ з мотивованих людей, які ходять і „агітують“. Цільову аудиторію виділяють із тих, хто лояльно висловився про кандидата в момент первинного опитування, і отриману у такий спосіб „сітку“ „запліднюють“ бюджетним ресурсом. За різними підрахунками, плановане охоплення виборців — від 700 тисяч до 6 мільйонів».

Аваков зазначає, що тільки «сітка» агітаторів становить 200 тисяч осіб, а їм за роботу належить винагорода за такою схемою: 500 гривень — зараз, 500 — потім, 1000 — премія, якщо кандидат виграє.

На запитання про те, як же можна боротися з «сітками», Аваков відповів: «Для початку — говорити про це вголос. Але щойно починаєш говорити — потрапляєш під обстріл з усіх стволів Адміністрації Президента. Їхні методи боротьби: зустрічна дискредитація поліції, компрометація будь-яких заяв міністра тощо. Це неприпустимо. Це не політична конкуренція, це злочинна дурість групки функціонерів штабу, яка може призвести до проблем для всієї країни. І річ тут не в особистому комфорті та відносинах. І я, і поліція робимо те, що маємо, те, чого від нас, зрештою, чекають люди, те, заради чого нам довірили нашу роботу.

Реакція на цю роботу — фейки, дискредитація. Днями знову з'явилося оплачене як реклама вкидання, що Аваков із Тимошенко уклали політичний союз».

Глава МВС підкреслив, що це не так: «Ні. І з Зеленським немає, і з Гриценком немає. І Порошенку я не соратник. Я буду забезпечувати максимально чесний процес без схем і фальсифікацій».

Також Аваков вважає, що в боротьбі з «сітками» на цьому етапі можлива превенція: «Триває слідство у низці ключових напрямків, нагромаджуються матеріали, їхнє оприлюднення здатне дати ефект.

У Києві, наприклад, дві особи, які мали брати участь у керуванні цією „сіткою“, вже відмовилися. В Одесі губернатор останньої миті вписав умову видачі матеріальних виплат: „лише інвалідам“ (законно, претензій не маємо). І така виплата вже не лягає в схему. У Дніпрі сесія міськради зупинила видачу виплат, бо там почався скандал.
Ми домовилися з Громадянською мережею „ОПОРА“, з низкою інших громадських організацій, що будемо поширювати інформацію, публікувати дані в онлайн-режимі, оприлюднимо інтерактивну карту країни із зазначенням місць, де фіксуються такі схеми».

Джерело: censor.net