Система теплопостачання Ніжина до опалювального періоду готова: всі технічні моменти виконані. Це дає гарантії швидкого надходження тепла в оселі. На заваді — борги.

ТОВ «НіжинТеплоМережі» не може купити необхідні об’єми газу через брак коштів. Вимоги НАК «Нафтогаз» — 90% оплати за використані обсяги газу минулого періоду. Ніжинським теплопостачальникам вдалося сплатити лише 88,8%. Різниця у 1,2% —це 6 млн 350 тисяч грн. І цих коштів не вистачає, щоб підписати договір на газопостачання й отримати газ.

Загальний борг ніжинського підприємства перед Нафтогазом сягає близько 60 млн грн. У його структурі найвагоміші: борг держави за різницю в тарифах за минулі роки — близько 30 млн грн та борги населення за спожите тепло у 14 млн грн. Сюди ж входять і 7 млн грн, які «нагріли» ніжинці за минулий опалювальний період.

Що зробити, аби вийти з зони ризику і не залишитися без тепла?

Виходи пропонуються різні: фінансові і законодавчі. Міський голова Анатолій Лінник просить ніжинців усвідомити проблему, і всім, хто має борги, терміново їх погасити.

На думку представників влади, зниженню рівня оплати за спожите тепло й нарощування боргів послужила постанова Кабміну про встановлення граничної вартості за гігокалорію у 1400 грн. Очікування зменшення тарифів, проведення перерахунків — це наслідки популістських передвиборчих рішень. Та Кабмін вже розглядає скасування цієї постанови, зокрема і через відсутність можливості її реалізувати. Якщо Ніжину виконати цю постанову, доведеться шукати близько 34 млн грн, аби погасити різницю в тарифах. 

А от зміни в законодавстві можуть врегулювати і питання початку опалювального сезону, і зменшення загроз під час його проходження.

Пропонується внесення змін в постанови Кабміну, у питанні дозволу на авансові проплати від споживачів та зменшення відсоткового порогу теплогенеруючим підприємствам для отримання номінації. Питання відсоткового порогу значиме не лише для початку теплопостачання, адже номінації на газ, теплогенеруючі підприємства отримують щодекадно.

Активним прибічником таких кроків є Асоціація міст України. У Кабміні вже розглядають зниження вимоги по проплаті за спожитий газ за попередній період для підприємств, які належать до фонду держмайна (фігурує цифра у 60%). Щоправда подібних знижень для комунальних та приватних підприємств поки не розглядається.

Джерело: Ніжин.City