Останнім часом увага ЗМІ була прикована до наймолодшого доктора наук Ольгу Олександрівну Броварець з Ніжина. Жінка не змогла стояти осторонь, тому в соціальних мережах відповіла на листи, які отримала, а також подякувала за вітання. Далі — текст зі сторінки в Фейсбук:15726308_248413142258929_3973988802356594618_n
«Розчулена до сліз увагою до мене та моїх наукових досліжень, численними листами з привітаннями, подяками, а то й просто добрими словами ... Не знаю іншої такої нації, яка могла би огорнути такою теплотою, турботою та увагою у хвилини радості. ЩИРО ДЯКУЮ УСІМ за підтримку та численні пропозиції!!! Це додає мені життєвих сил та наснаги і спонукає працювати далі ще наполегливіше та ефективніше на користь моєї рідної країни.

Горджуся тим, що кожного разу, коли виходить наша стаття із афіляцією “UKRAINE”, ми маємо змогу донести до міжнародної спільноти, що є така країна на карті світу – Україна, країна розумних і талановитих людей. І нехай це невеличкий, проте наш власний внесок у авторитет і незалежність нашої держави!

Безмежно вдячна пані Аллі Мазур за увагу до моєї наукової роботи та пані Галині Сергеєвій за 3 невтомних дні зйомок, чудову подачу матеріалу та журналістський талант представляти просто і зрозуміло наукові результати. У репортажі на “1+1” “ТСН Тиждень” від 15.01.2017 року УСІ ФАКТИ НАВЕДЕНО ДОСТОВІРНО, КОРЕКТНО І ПОВНІСТЮ ВІДПОВІДАЮТЬ ДІЙСНОСТІ. Певна річ, пророкування Нобелівської премії та надії на лікування раку – величезний аванс для нас, адже попереду титанічний труд для втілення своїх задумів та ідей! Такі оцінки журналістів ніяким чином не применшують їхньої професійності!

Я не очікувала, що цей репортаж викличе такий бурхливий інтерес до української академічної науки. Для мене стало повною несподіванкою те, що попри всі негаразди та песимістичні прогнози тема фундаментальної науки продовжує неабияк цікавити співвітчизників. Ось уже кілька днів поспіль ця тема жваво висвітлюється в мас-медіа та обговорюється у соціальних мережах. Вважаю чималим позитивом те, що до молекулярної біофізики вдалося привернути увагу сотень науковців із різних країн світу: так, зокрема, україномовний автореферат моєї докторської дисертації завантажено через https://www.researchgate.net/profile/Olha_Brovarets понад 950 разів, а кількість відвідувань моєї сторіночки на цій платформі, що об’єднує науковців, лише за останні кілька днів зросла до 6000. Такий результат популяризації української науки бодай у певній царині знань не може не тішити та вселяє надію у її майбутнє!

Водночас я глибоко обурена методами роботи тих недобросовісних журналістів, які у пошуках сумнівних сенсацій, спекулюючи на соціально-болючій темі захворювань на рак, спотворюють інформацію першоджерела, видають бажане за дійсне та приписують мені створення та застосування лікарських засобів від ракових захворювань як доконаного факту. На мою думку, ініціювання такого ажіотажу та його подальше тиражування іншими людьми є неетичним та некоректним по відношенню до онкохворих та їхніх рідних, які чіпляючись за останню надію, надсилають мені листи з проханнями допомоги. Повірте, я знаю з власного досвіду ці відчуття, адже передчасно втратила бабусю через рак, знаю як це – жити згадками про неї та спілкуватися з нею у снах …

У своїх наукових дослідженнях я ніде не погрішила перед Істиною. Нам першим вдалося створити внутрішньо несуперечливу та логічно замкнуту структурну теорію спонтанного точкового мутагенезу, яка ґрунтується на встановленому нами новому типі таутомерного перетворення пар основ ДНК. Ці уявлення дозволяють непротиворечиво витлумачити існуючі експериментальні дані. Зазначу, що автори роботи (Kimsey, I.J., Petzold, K., Sathyamoorthy, B., Stein, Z.W., & Al-Hashimi, H.M. (2015). Visualizing transient Watson-Crick-like mispairs in DNA and RNA duplexes. Nature 519, 315-320 http://www.nature.com/…/jo…/v519/n7543/full/nature14227.html), використовуючи унікальне устаткування, експериментально підтвердили отримані на 6 років раніше результати наших квантово-хімічних розрахунків:
“Based on the measured pES1 and τES1, the free energy difference (∆G) between GS and ES1 is 3.8 kcal mol-1 and the forward free energy barrier (∆G) is 16.4 kcal mol-1 (Extended Data Fig. 6). These values are in good agreement with computationally predicted parameters (2.8–5.6 kcal mol-1 (ref. 31) and ~17–21 kcal mol-1 (refs 31, 32), respectively) for dG dT WB-to-WC tautomer transitions.”
“i, Computational studies32 predict that the tautomeric pathway for a rG·rU pair can proceed via a planar rG1·rU– ion pair (charge delocalization is implied) that is highlighted by a network of five H-bonds.” (32. Brovarets’, O. O. Effect of a modification of uracil on the tautomerization barrier of the wobble Gua·5XUra base pair into the Gua*·5XUra base pair with the Watson-Crick geometry: quantum-chemical study. Rep. Natl. Acad. Sci. Ukraine 4, 154–158 (2013). ).
“However, we cannot rule out that dG·dT– is in rapid equilibrium with a WC-like dG–·dT or an inverted wobble (iWB) geometry3,34,35 (Extended Data Fig. 4 and Supplementary Discussion 1) that falls outside detection limits (Fig. 3a).” (35. Brovarets’, O. O., Zhurakivsky, R. O. & Hovorun, D. M. Is there adequate ionization mechanism of the spontaneous transitions? Quantum-chemical investigation. Biopolymers Cell 26, 398–405 (2010).)
“Based on the computationally predicted energetic differences between interconverting dGenol·dT and dG·dTenol base mispairs in water (∆G=0.7–0.8 kcalmol-1) 31 and in a weakly polar medium (∆G=0.99 kcal mol21) 69, we can predict that the dG·dT ES1 CSs represent a population weighted average between interconverting dGenol·dT (~80%)=dG·dTenol (~20%) states.” (69. Brovarets’, O. O. & Hovorun, D. M. The nature of the transition mismatches with Watson–Crick architecture: the G*·T or G·T* DNA base mispair or both? A QM/QTAIM perspective for the biological problem. J. Biomol. Struct. Dyn. 33, 925–945 (2014).)
“g, Computational studies31,32,70 predict that the tautomeric pathway proceeds via a planar dG+·dT– ion pair (charge delocalization is implied) that is highlighted by a network of five H-bonds.” (70. Brovarets’, O. O. & Hovorun, D. M. Physico-chemical mechanism of the wobble DNA base pairs Gua·Thy and Ade·Cyt transition into the mismatched base pairs Gua*·Thy and Ade·Cyt* formed by the mutagenic tautomers. Ukr. Bioorg. Acta 8, 12–18 (2009).)

Знання механізмів виникнення спонтанних точкових мутацій відкриває нові можливості управління ними. Наші відкриття – це, на наше переконання, універсальний шлях до розуміння механізмів дії потужних мутагенів, які спричиняють летальний мутагенез, а отже і створення антиракових та антивірусних препаратів на їхній основі.

Дві нагороди – «Scopus Awards Ukraine 2016» у номінації «Найкращий колектив вчених, який досяг значних наукових результатів без західних колаборацій» та «Лідер науки України 2016. Web of Science Award» в номінації «Вчений України. За надзвичайні досягнення» – які ми отримали з Дмитром Миколайовичем Говоруном минулого року на основі міжнародних експертних оцінок, додають нам впевненості у тому, що ми йдемо перспективним шляхом.

Як на мене, фейсбук – це не найкраще місце для обговорень наукових результатів, тому пропоную перенести їх на сторінки наукових журналів або ж на платформу https://www.researchgate.net/profile/Olha_Brovarets.

Я щиро дякую за пропозиції вирішити мої побутові проблеми – у мене немає жодного бажання та морального права перекладати їх зі своїх плеч на інші – я в змозі вирішити їх самотужки!

Вітаю усіх нас з Водохрещем! Дай нам, Боже, усім внутрішнього спокою, злагоди та толерантності!»