Народний депутат України Олександр Кодола під час брифінгу у Верховній Раді України закликав колег-депутатів підтримати законопроект «Про фахову передвищу освіту», зберегти коледжі та технікуми і дати можливість молодим людям отримати фахові спеціальності.

Також у брифінгу взяли участь керівники Ніжинського медичного та Ніжинського агротехнічного коледжів Світлана Дуднік і Олена Литовченко.

Депутат  розповів про те, що вже проголосовано у першому читанні Законопроект «Про фахову передвищу освіту», який покликаний вирішити кризову ситуацію у галузі професійно-технічної і фахової передвищої освіти.

В 2014 році був прийнятий Закон «Про вищу освіту», у якому вилучено освітньо-кваліфікаційний рівень «молодший спеціаліст» із рівнів вищої освіти, технікуми, коледжі та прирівняні до них училища функціонують у стані невизначеності лише на підставі перехідних положень вищезазначеного закону, який дозволяє прийом на освітньо-кваліфікаційний рівень вищої освіти «молодший спеціаліст» до 2019 року.

Саме тому виникла критична необхідність прийняти фаховий закон “Про передвищу освіту”.

“Позавчора ми зробили перший крок, проголосувавши за цей закон у першому читанні. Я закликаю колег  якомога швидше підготувати його до другого читання і проголосувати, щоб він став діючим законом до осені цього року. Це дасть змогу молодим людям, в першу чергу молоді з сільської місцевості, які хочуть навчатися в коледжах, технікумах та інших закладах передвищої освіти, реалізувати своє конституційне право на отримання освіти”, —  наголосив депутат у своєму виступі.

Керівники коледжів також подякували депутатам за підтримку закону у першому читанні, і в свою чергу просили посилити роботу над його опрацюванням, щоб прийняти його вже цього року до моменту формування державного бюджету на 2020 рік, аби заклади довищої освіти могли отримати належне фінансування. Від цього залежать долі десятків тисяч людей, які працюють і навчаються в закладах цієї ланки освіти в Україні. Тільки в Чернігівській області в 16 коледжах і технікумах навчаються понад 8 тисяч студентів і працює майже тисяча викладачів.

Також Олена Литовченко, директор Ніжинського агротехнічного коледжу, підняла питання фінансування закладів, зокрема рівня зарплати викладачів, де ситуація просто кричуща. За її словами платня викладача в коледжі в півтори рази менша, ніж зарплата учителя в школі, і, наприклад, молодому викладачу без кваліфікаційного рівня  і вислуги років, навіть доводиться доплачувати до мінімальної заробітної плати, на рівні з техпрацівниками.

“Це загрожує тим, що скоро вчити в коледжах буде нікому”, — підкреслила Олена Литовченко.

Прес-служба народного депутата України Олександра Кодоли